BIULETYNKA | LIPIEC 2018

Właśnie rozpoczął się lipiec więc najwyższy czas przeanalizować kalendarium na najbliższe tygodnie. Jakie wydarzenia literackie zaplanowane są w tym miesiącu? Gdzie i z kim odbędą się spotkania autorskie? Na jakie premiery książkowe warto zwrócić uwagę? Odpowiedzi znajdziecie w poniższej Biuletynce. 


PLANOWANE WYDARZENIA LITERACKIE

KRAKÓW | KRAKOWSKI KIERMASZ KSIĄŻKI
W dniach 7-8 lipca w Krakowie odbędzie się wakacyjna edycja Krakowskiego Kiermaszu Książki. Już po raz czwarty w tym roku Plac św. Marii Magdaleny wypełni się książkami. W ramach lipcowej edycji zaprezentują się antykwariaty: Antykwariat Abecadło, π-Book, Antykwariat Suszek i Antykwariat 451 stopni, Szafa Pełna Książek, anglojęzyczna American Bookstore, księgarnia komiksowa Fankomiks, a także inni krakowscy antykwariusze i bukiniści. Nie zabraknie poezji, klasyki prozy światowej, książek i albumów historycznych, archiwalnych magazynów i komiksów, płyt winylowych, pocztówek i fotografii, egzemplarzy często unikatowych i niedostępnych w regularnym obiegu. Więcej informacji na stronie wydarzenia

USTROŃ | LATO Z KSIĄŻKĄ
W dniach 13-15 lipca w Ustroniu odbędzie się VII edycja Lata z Książką. Jest to jedyna inicjatywa czytelnicza w Polsce, która organizowana jest na taką skalę! Adresatami wydarzenia są nie tylko przypadkowi wczasowicze, wypoczywający w danych miejscowościach, ale fani dobrej literatury z całej Polski. Organizatorzy kierują wydarzenie do wszystkich, niezależnie od wieku, bo przecież książka jest idealną formą rozrywki dla każdego z nas! Szczegółowy program można znaleźć na stronie wydarzenia

WARSZAWA | WIELKI ANTYKWARIAT WINYLI I KSIĄŻEK
W dniu 14 lipca w ramach Festiwalu Otwarta Ząbkowska odbędzie się Wielki Antykwariat Winyli i Książek. Jest to wydarzenie organizowane przez Wojtka Kapełko, właściciela sklepu Płyty Gramofonowe, przy wsparciu pomysłodawcy inicjatywy - Bartka Mindewicza. W ramach Wielkiego Antykwariatu jednego dnia w jednym miejscu wystawia się kilkanaście antykwariatów, sklepów winylowych oraz prywatnych wystawców książkowo-płytowych. Jaki jest tego efekt? Można kupić książki już od złotówki oraz uzupełnić swoją kolekcję winyli nie przecinając przy tym miasta wzdłuż i wszerz szukając okazji. Niezależnie od tego w jakim jest się wieku i jakie ma się zainteresowania - podczas Wielkiego Antykwariatu każdy znajdzie coś dla siebie! Szczegóły można znaleźć na stronie wydarzenia


WYBRANE SPOTKANIA AUTORSKIE
  • 04.07.2018 | Warszawa | MATEUSZ LEMBERG [szczegóły]
  • 05.07.2018 | Łódź | AGNIESZKA OLEJNIK [szczegóły]
  • 05.07.2018 | Warszawa | KATARZYNA KACPRZAK [szczegóły]
  • 12.07.2018 | Warszawa | JACEK DEHNEL I PIOTR TARCZYŃSKI [szczegóły]
  • 17.07.2018 | Wrocław | GRAHAM MASTERTON [szczegóły]
  • 20.07.2018 | Czernica | GRAHAM MASTERTON [szczegóły]

Więcej informacji o planowanych wydarzeniach literackich znajdziecie na stronie: http://www.kiwiportal.pl/wydarzenia/literatura.


WYBRANE ZAPOWIEDZI KSIĄŻKOWE

04.07.2018 | Anna Herbich - Dziewczyny z Wołynia. Prawdziwe historie
Dzieci przetrwały rzeź. Teraz opowiadają historię zamordowanych rodziców i dziadków. 
Rozalia miała osiem lat, gdy schowana w piwnicy słyszała ostatnie słowa umierającej matki i siostry. 
Zofia pamięta złowieszczą przestrogę – "Jutro ma was tu nie być. Będą mordowali". Tak ostrzega ich wiejska położna, Ukrainka. Nikt w to nie wierzy. Pogrom przetrwa jedynie garstka. 
Teodora uczestniczyła we mszy, kiedy Ukraińcy zaatakowali kościół w Kisielinie. Uratowała się z płonącej dzwonnicy. To jest jej pierwsze spotkanie z banderowcami. Niestety nie ostatnie. 
W 1939 roku sielskie życie na Wołyniu się kończy. Polska upada, zmieniający się okupanci sieją postrach. Jednak największe zagrożenie przychodzi ze strony, z której nikt się tego nie spodziewał. Sąsiadów. Kumów. Ukraińców. Wiedzeni banderowską wizja Ukrainy zaczynają mordować Polaków. Wołyńskie dziewczęta były jeszcze dziećmi, gdy rozpoczął się pogrom. Widziały śmierć rodziców, braci, sióstr i rzeź całych wsi. Słyszały błagania bezbronnych ofiar opętanych szałem mordu Ukraińców. Z dnia na dzień straciły nie tylko najbliższych, ale również swoją ojcowiznę. 
Nowa książka autorki bestsellerowych "Dziewczyn z Powstania", "Dziewczyn z Syberii" i "Dziewczyn z Solidarności".

04.07.2018 | Paul Britton - Profil mordercy
Lektura obowiązkowa dla fanów "Mindhuntera" i"Trupiej Farmy". 
Paul Britton jest jednym z najsłynniejszych profilerów na świecie – na podstawie śladów na miejscu zbrodni przygotowuje portret psychologiczny mordercy. Szuka szczegółów, które powiedzą mu coś o sprawcy, pozwolą sięgnąć do jego umysłu i spojrzeć na świat jego oczami. Nawet jeżeli oznacza to konieczność oglądania śmierci przerażonej ofiary. 
Psychopaci ukrywający ciała ofiar w ścianach własnego domu i w przydomowym ogródku, szantażysta grożący zatruciem karmy dla zwierząt i odżywek dla dzieci w marketach, makabryczni kolekcjonerzy zabierający z miejsc zbrodni fragment ciała ofiar – to tylko niektóre z prawdziwych spraw, jakie trafiły na strony tej książki. 
Paul Britton nie tylko przedstawia swoje najtrudniejsze śledztwa, ale też próbuje wyjaśnić, skąd bierze się w ludziach zdolność do okrucieństwa i zbrodni. 
"Profil mordercy" to mroczna wyprawa w głąb zbrodniczych umysłów.

04.07.2018 | Michelle Cohen Corasanti, Jamal Kanj - Oblubienica morza
Długo wyczekiwana powieść autorki bestselleru "Drzewo migdałowe". 
Cztery różne osoby. Jedna historia o ojczyźnie i miłości ponad podziałami. 
Sara zostaje wypędzona z Rosji z powodu żydowskiego pochodzenia. Próbuje ułożyć sobie nowe życie w Palestynie. Pracując jako pielęgniarka, poznaje lekarza, Yousefa. Na drodze ich miłości stają różnice w pochodzeniu i narastający konflikt palestyńsko-izraelski. Ameer mieszka w obozie dla uchodźców w Libanie. Udaje mu się wyjechać do USA, gdzie rozpoczyna nowe życie jako naukowiec. Wciąż jednak ścigają go echa przeszłości. Rebeka, osiemnastoletnia Żydówka, sprzeciwia się złemu traktowaniu arabskich społeczności przez jej rodaków. Zrywa ze swoim despotycznym narzeczonym. Nie spodziewa się jednak, jak straszne mogą być tego konsekwencje. Ich losy łączą się, tworząc przejmującą opowieść – podróż przez pokolenia i kontynenty, historię o tej samej ziemi po obu stronach konfliktu. 
"Sara i Yousef, Rebeka i Ameer rozumieją, że na ich oczach tworzy się historia ich narodów, traum i nadziei wspólnoty. Mają jednak wybór. Bezpieczeństwo i szczęście nie pochodzi z grodzenia się, z lęku, ale jedynie z otwarcia się, odwagi rozumienia. Nie ma ziemi niczyjej, ale nikt nie ma też jej na własność. Jedyny sposób, żeby przestać się ranić podziałami społecznymi, to podzielenie się – zarówno ziemią, jak i uczuciem. "

04.07.2018 | Maryla Szymiczkowa, Jacek Dehnel - Seans w Domu Egipskim
Profesorowa Szczupaczyńska na tropie nowej zbrodni. 
Dekadencja, wirujący stolik i zbrodniarz z zaświatów. 
Jesień roku 1898. W Genewie zamachowiec wbija pilnik w serce cesarzowej Sissi, a do Krakowa przybywa Szatan – Stanisław Przybyszewski. Parę tygodni później eleganckie towarzystwo – w tym niezwykle podekscytowana profesorowa Szczupaczyńska – zbiera się w ekstrawaganckim Domu Egipskim, by wspólnie obserwować całkowite zaćmienie Księżyca oraz wziąć udział w seansie spirytystycznym. Do stołu zasiądzie dwanaście osób. Jedna z nich już od niego nie wstanie. 
Krakowska panna Marple czuje, że zagadki tej zbrodni nie uda się rozwiązać bez jej pomocy. Będzie musiała zaniedbać domowe obowiązki i Ignacego – ale przecież morderca sam się nie złapie.

05.07.2018 | Katarzyna Kacprzak - Spinka
Pierwszy w Polsce korpokryminał!
W międzynarodowej korporacji na warszawskim mordorze dni wyglądają podobnie. Pracownicy dzielą czas między obowiązki służbowe, kawę w biurowej kuchni, żarty, plotki, drobne intrygi i romanse. Wszystko zmienia się, gdy podczas hucznej imprezy integracyjnej zostaje popełnione tajemnicze morderstwo. Do akcji wkracza gburowaty policjant Jasiński ze swoją młodą asystentką Darią. Czy mordercą jest jeden z pracowników firmy? Czy wszyscy mogą spać spokojnie? Pytań jest coraz więcej, dzieją się niepokojące rzeczy, nawet stary policjant skrywa jakieś sekrety... Zwykła z pozoru korporacja zaczyna odkrywać swoje mroczne tajemnice. 

18.07.2018 | Remigiusz Mróz - Hashtag
Jedna przesyłka zmieniła jej życie
"Twoja paczka już na ciebie czeka!"– brzmiała wiadomość, która wydawała się zwykłą pomyłką. Tesa nie spodziewała się żadnej przesyłki, niczego nie zamawiała w sieci – a nawet gdyby to zrobiła, z pewnością nie wybrałaby dostawy do paczkomatu. Jeśli nie musiała, nie wychodziła z domu. 
Postanowiła jednak sprawdzić tajemniczą przesyłkę – i okazało się to największym błędem, jaki kiedykolwiek popełniła. Wpadła bowiem w spiralę zdarzeń, która miała zupełnie odmienić jej życie... 
Gdy Tesa na nowo odkrywa swoją przeszłość, przez media społecznościowe przetacza się nowy trend. Kolejni internauci zamieszczają wpisy z hashtagiem #apsyda. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że osoby te od lat uznawane były za zaginione...

25.07.2018 | Martin Cruz Smith - Dziewczyna z Wenecji
Cenzo to prosty rybak usiłujący przeczekać na uboczu do końca wojny. Stara się nie rzucać w oczy, łowiąc ryby w lagunach u północnych wybrzeży Włoch. Pewnego wieczoru w jego sieci zaplątuje się młoda kobieta.
Giulia jest włoską Żydówką, której udało się uniknąć schwytania przez nazistów, zdeterminowaną, by odnaleźć swoją rodzinę. Nieoczekiwane spotkanie tych dwojga sprawi, że Cenzo zmuszony będzie wyruszyć w podróż i chcąc nie chcąc, trafi w sam środek międzynarodowej polityki wojennej…***
Atrakcyjne wydarzenia literackie, intrygujące zapowiedzi książkowe oraz niesamowite spotkania autorskie. Lipiec zapowiada się naprawdę ciepło! Planujecie wziąć udział w jakimś wydarzeniu? Na jakie nowości książkowe czekacie?

Serdecznie pozdrawiam i życzę optymalnego doboru lektur!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger