„BLISKO, CORAZ BLIŻEJ” – DANUTA AWOLUSI | Zaskakująco autentyczny portret kobiecości!

Kobiecości trudno nadać jedną definicję. Dla wielu to nadal pojęcie abstrakcyjne, dyktowane zazwyczaj wyglądem zewnętrznym, ubraniami, nierzadko też zainteresowaniami lub po prostu stereotypami. To tradycyjne podejście dalekie jest jednak od właściwego znaczenia. Współcześnie bowiem kobiecość ma wiele twarzy, często utożsamiana jest ze świadomością oraz akceptacją samej siebie, niewątpliwie wiąże się z miłością, intymnością i oddaniem, ale też swego rodzaju tajemniczością. I właśnie tak ważne sfery kobiecego życia tworzą fundamenty powieści Blisko, coraz bliżej Danuty Awolusi.

Historia przedstawiona jest z trzech perspektyw, opowiada bowiem o trzech wyjątkowych kobietach, które mimo różnych okoliczności, właśnie podejmują się pięknego wyzwania – próbują zrozumieć własną kobiecość. Pełniąca rolę nauczycielki Róża od szesnastu lat żyje w pozornie udanym związku małżeńskim, to bardzo uporządkowana i serdeczna kobieta, która nigdy nie doświadczyła prawdziwego pożądania w życiu seksualnym. Kamila to nieco inna bohaterka, świadomie ukierunkowana na sukcesy zawodowe, w sypialni jednak nie może doczekać się upragnionej satysfakcji. W jej przypadku blokadą zdaje się być partner, wyraźnie stroniący od łóżkowej bliskości. Trzecią bohaterką jest Jagoda, od nowa ucząca się codzienności po okrutnym wypadku. Paraliż połowy ciała nie pozwala jej zaznać dawnej ekscytacji, a mąż mimo całej swej dobroci, w łóżku nawet nie próbuje wrócić do wspólnych przyjemności. Trzy różne kobiety, trzy pozornie różne sytuacje, a jednak to samo intymne zadanie – znalezienie drogi do spełnienia seksualnego.

Ta książka bez wątpienia stworzona jest dla kobiet. Danuta Awolusi śmiało relacjonuje działania bohaterek, otwarcie przedstawia ich przemyślenia, definiuje rodzące się z duchem świadomości potrzeby i świadomie buduje drogę, jaką każda z nich musi przebyć, aby w pełni zaspokoić najskrytsze żądze. I właśnie w ten niecodzienny sposób autorka zaprasza czytelniczki do zaskakująco szczerej rozmowy, pozwala nie tylko spojrzeć na życie bohaterek, ale przede wszystkim nakłania do odkrycia i zrozumienia własnych pragnień, do otwarcia się na ważny obszar intymności oraz do najważniejszego – sformułowania znaczenia własnej kobiecości. Ten mocno refleksyjny charakter niezaprzeczalnie jest największym atutem powieści. Podobnie jak lekkość oraz odczuwalna naturalność zdarzeń – z tymi bohaterkami naprawdę łatwo można się utożsamić.

Niezwykle zmysłowy i świadomy, a przy tym zaskakująco autentyczny portret kobiecości! Historia szalenie refleksyjna, wyraźnie eksponująca potrzeby ciała oraz ukryte w czeluściach myśli pragnienia erotyczne. Blisko, coraz bliżej to niebywale przekonująca zachęta do zrozumienia własnej intymności oraz do szczerego otwarcia się na temat seksu, który w niektórych kręgach nadal uznawany jest za temat tabu. Danuta Awolusi przenika najbardziej kameralne strefy kobiecej duszy i przedstawiając sytuacje trzech różnych bohaterek, zaraża otwartością na rozkosz. Ta książka to zjawisko – pozycja obowiązkowa dla każdej kobiety.
_____ 
Recenzja we współpracy z wydawnictwem Czwarta Strona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger