„CZY WSPOMINAŁAM, ŻE CIĘ KOCHAM?” – ESTELLE MASKAME | BOOK TOUR

Tydzień temu napisałabym, że literatura z gatunku New Adult nie jest dla mnie, jestem na nią za stara i musiałabym cofnąć się w czasie, aby poczuć to, co czują młodsze czytelniczki. Bałam się tej lektury, sądziłam, że nie zrozumiem rozchwianych emocji bohaterów, a fabułę uznam za zbyt banalną. Otóż nie, powrót w czasie o nieco ponad dziesięć lat, okazał się miłą przygodą, która zasiała we mnie pozytywne uczucia i zapewniła mi dużą dawkę prawdziwego wzruszenia.

Wydawać się może, że fabuła jest jedną z wielu podobnych. Szesnastoletnia Eden wyjeżdża na całe wakacje do swojego taty, którego nie widziała od czasu rozwodu rodziców. Wyjazd, którego szczerze się obawia, początkowo zdaje się być kompletną pomyłką, lecz z biegiem wydarzeń, okazuje się, że dla nastolatki będzie to lato jej młodzieńczego życia. W mieście Santa Monica, do którego przyjeżdża, poznaje starszego o rok przyrodniego brata, Tylera. Chłopak sprawia wrażenie największego gbura w mieście, nie przejmuje się opinią innych, ma w nosie wszelkie standardy, a zasady moralne są ostatnimi, jakimi kieruje się w życiu. Dziewczynę drażni niepoważna postawa Tylera i wdzierając się niejako w jego życie, powoli dociera do źródła jego karczemnego zachowania. Między przyrodnim rodzeństwem rodzi się uczucie, którego boją się jak ognia ale nie potrafią od niego uciec. Czy bohaterowie padli ofiarą młodzieńczego wakacyjnego zauroczenia, czy może paląca się pomiędzy nimi iskra jest oznaką prawdziwej miłości? Czy warto walczyć o uczucie, które w oczach innych przyjmuje miano skandalu?Zostawiam to ocenie czytelników, a sama skupię się na bohaterach. Estelle Maskame wykreowała dość sztampowe postaci z problemami i niezaprzeczalnie trudną przeszłością. Eden, która żyje z mamą w pochmurnym Portland, nie może pozbyć się własnych kompleksów. Obawia się opinii innych, walczy o poprawność we wszystkim co robi, jest bardzo wrażliwa ale potrafi być bardzo otwarta. Widać, że jest dobrą obserwatorką i potrafi odkryć to, co kłębi się wewnątrz człowieka. Tyler, którego od środka zżera skomplikowana przeszłość, nienawidzi prawdy o sobie. Tkwią w nim dwie osobowości: jedna na pokaz, w której jest ignorantem, bezmyślnie i bez szacunku traktuje bliskie mu osoby, a druga bardzo skryta, wrażliwa i zamknięta w sobie.

„…oczy Tylera odzwierciedlają jego nastrój. Jasne i spokojne: czuły i wrażliwy. Normalne: pewny siebie dupek. Ciemne i niespokojne: wściekły do tego stopnia, że byłby gotów kogoś zabić.”

Powód, dla którego Tyler nakłada maskę prymitywa, zaskoczył mnie i okazał się nawet racjonalny. Nastolatek, tym dziwnym sposobem, udowodnił, że jego bezsilność i konieczność grania na co dzień męczącego gbura, wynika z dużej świadomości przepaści, w jakiej znalazł się jako dziecko.
„Jest niczym puzzle z miliona kawałków, które należy dopasować, żeby wyłonił się pełen obraz. Jeden fragment prawdy naraz.”

Napięcie pomiędzy Eden i Tylerem jest tak duże, a jednocześnie tak subtelnie podawane czytelnikowi, że czujemy każdy ich oddech na sobie. Nie mamy podanego wszystkiego na tacy, musimy czekać na każde słowo, na każdy gest i westchnienie ale ostatecznie układamy puzzle do końca i patrzymy na pełen pożądania emocjonalny obraz.

Autorka bogato przedstawiła także relacje panujące między prawie już dorosłymi nastolatkami, a ich rodzicami. Czarno na białym widzimy różnicę pomiędzy światem widzianym oczami młodych: beztroską, często nieracjonalnymi osądami i podejmowaniem nietrafnych decyzji, a światem widzianym oczami rodzica, który martwi się o swoje dziecko i chce sprawić, by potrafiło podejmować tylko dobre decyzje. A to przecież jest niemożliwe… Każdy musi się przejechać na własnych doświadczeniach, poczuć zmieszanie wszystkich zmysłów po dużej dawce alkoholu, brak odpowiedzialności, gdy nie wraca się na noc do domu, młodzieńcze zawstydzeni, gdy trzeba udawać przed rodzicami, gdzie było się przez całą noc. Można powiedzieć, że wiele z tych sytuacji jest gorszących i niedorosłych, ale dorosły człowiek bez szaleńczych wspomnień o niemądrych decyzjach wczesnego życia, czułby swego rodzaju pustkę, szczególnie mając świadomość, że tego nigdy nie nadrobi… Ja trochę zazdroszczę głównej bohaterce i wybrałabym z tej historii kilka opowieści, które mogłabym mieć we własnym życiorysie. Nie mam na myśli tych skrajnych, opierających się o miano przestępstwa ale między bohaterami są także bardzo pozytywne i zmysłowe emocje, które powinien przeżyć każdy w wieku nastu lat. Z pewnością uśmiechnęłabym się do zdjęć, patrząc na nie i przypominając sobie, jaka byłam głupiutka, ale przy tym tak bardzo szczęśliwa.

Zakończenie pierwszej części serii Dimily uznałam za zaskakujące, a jednocześnie zbyt poprawne. Nie wiem, jak zachowałabym się na miejscu Eden i z chęcią przeczytam, co wydarzy się w kolejnej części. Autorka zostawiła sobie sporo miejsca do manewru i może przywrócić do łask bardziej zuchwałe zachowanie bohaterów, czym wzbudziła chęć oczekiwania czytelnika na szaleńcze lato Eden w Nowym Jorku. Książka, którą uznawałam za typową dla nastolatek, okazała się literaturą równie właściwą dla starszych czytelniczek. Nie żałuję, że przeczytałam i stanowczo zachęcam do poznania nie tylko Eden i Tylera, bo dobrze wykreowanych bohaterów jest tu więcej i myślę, że Santa Monica przyjmie Was równie słonecznie jak mnie.


Książkę przeczytałam i zrecenzowałam w ramach Book Tour organizowanego przez:
http://cyrysia.blogspot.com/ oraz wydawnictwo Feeria Young.REGULAMIN BOOK TOUR:
  1. W ciągu 8 dni od otrzymania książki proszę opublikować recenzję na swoim blogu, w tytule uwzględniając frazę „Book Tour”. W recenzji proszę umieścić zdjęcie pierwszej strony z wpisami poprzednich Recenzentów oraz linki do stron organizatorów: bloga organizatora - LITERACKI ŚWIAT CYRYSI - oraz fanpage'a Feeria Young. Jeśli dodatkowo prześlecie link na adres: promocja@wydawnictwojk.pl, Wydawnictwo Feeria Young będzie mogło opublikować recenzję na fanpage'u na Facebook'u. 
  2. Po przeczytaniu książki proszę o kontakt z następną osobą z listy (otrzymacie od LITERACKI ŚWIAT CYRYSI adres mailowy do kolejnego Recenzenta). Bardzo proszę o wysyłkę listem poleconym priorytetowym. 
  3. Na koniec książka trafi z powrotem do Wydawnictwa, a zdjęcie strony z wpisami zostanie opublikowane na fanpage'u Feeria Young. 
  4. Każdy uczestnik proszony jest o wstawienie pod recenzją regulaminu akcji i kontakt z blogerką - cyrysią na maila kryniame@wp.pl w sprawie kontaktu z kolejnym recenzentem oraz opublikowania linku również na fanpejdżu Literacki Świat Cyrysi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger