"SHAKESPEARE. HIS LIFE AND PLAYS" - WILL FOWLER | Level pre-intermediate

Utwory Shakespeare’a wystawiane są na deskach najsłynniejszych teatrów świata, niejednokrotnie są też wyznacznikiem brutalnego piękna, jakie tworzą w sercach wrażliwych czytelników. 38 sztuk i 154 sonety przez lata formowały się w ogrom twórczości wybitnego pisarza i chociaż Shakespeare sławny stał się już za życia, to apogeum własnej popularności osiągnął dopiero po śmierci. Słynny poeta, dramaturg i aktor, którego dzieła zna cały świat, bez dwóch zdań zasłużył na szacunek i rozgłos, jakie niesie jego nazwisko. Bogate życie angielskiego pisarza stało się podłożem wielu publikacji, a jedną z nich jest krótkie opowiadanie Willa Fowlera o nazwie „Shakespeare. His Life and Plays”, które w wersji angielskiej można znaleźć na stronie english-e-books.net

Krótka forma opowiadania w połączeniu z podstawowym słownictwem sprawia, że osoba ze średnio zaawansowanym angielskim spokojnie poradzi sobie z przyswojeniem lektury. Proste słowa łączą się w bogatą opowieść, którą czyta się z nieposkromioną przyjemnością. Pomiędzy niektórymi wersami można zatrzymać się na nieco dłużej, aby oswoić się z mniej znanymi słowami, które ewidentnie kształtują treść powieści i celowo powtarzane są kilkukrotnie, dzięki czemu czytelnik automatycznie zapamiętuje ich znaczenie.

Rozbudowany życiorys pisarza sprawia, że osoba zainteresowana tematem, ma szansę łapczywie zatracić się w kolejnych informacjach i drobiazgowo prześledzić każdy etap życia Shakespeare’a. Will Fowler z dużą szczegółowością opisuje kolejne fragmenty biografii angielskiego dramaturga, podkreślając jego zaangażowanie w ówczesne życie teatralne i nierzadko także życie aktorskie. Między wersami autor wplata też liczne ciekawostki dotyczące historii Anglii, a to merytorycznie wzbogaca przedstawioną treść. 

„Unlike most other dramatists, Shakespeare acted in the plays himself. This was a great advantage. While he was writing, he imagined where the actors would be. His plays are full of lines that tell the audience what is happening and show the actors what to do.” 

Największą uwagę Will Fowler skupia jednak na okolicznościach powstania każdego z utworów, opisuje również źródło inspiracji i bariery, jakie wiązały się z kolejnymi sztukami. Odbiorca poznaje zatem lub przypomina sobie bohaterów poszczególnych sztuk Shakespeare’a, odkrywa okoliczności ich powstania i przygląda się pierwszym reakcjom publiczności, która jeszcze za życia pisarza miała sposobność obejrzenia choć jednej z wystawianych sztuk. Fowler kieruje czytelnika do stałej obserwacji pracy angielskiego dramaturga, równomiernie jednak opowiada o jego życiu prywatnym, nie pomijając pobudek, jakie kierowały pisarzem. Małym rarytasem dla wybrednego odbiorcy są też ciekawostki dotyczące ówczesnego życia kulturalnego. Czytelnik dowiaduje się zatem, że w czasach Shakespeare’a w teatrach nie grały żadne kobiety, a damskie role każdorazowo odgrywali mężczyźni. Takie dodatki z pewnością stanowią urozmaicenie biografii i pozwalają delektować się lekturą w bardziej emocjonujący sposób. 

Autor publikacji obdarza odbiorcę opisami poszczególnych utworów Shakespeare’a, niejednokrotnie detalicznie streszczając całą fabułę. Takie podejście sprawia, że czytelnik mimowolnie zostaje obarczony wyraźnymi spoilerami, które mogą odebrać ewentualny pierwotny smak oryginalnych utworów pisarza. Taka forma może okazać się mało akceptowalna i najzwyczajniej zbyteczna dla wielu miłośników literatury. 

Zbyt obszerne potraktowanie opisów utworów Shakespeare’a wprowadza w konsternację, ale całokształt publikacji zasługuje na morze pochwał. Will Fowler na kilkudziesięciu stronach zebrał najważniejsze momenty życia angielskiego dramaturga i połączył je w porządną biografię, dopieszczając wybrane fragmenty licznymi ciekawostkami ówczesnych czasów. Proste, aczkolwiek urozmaicone o trudniejsze zwroty, słownictwo sprawia, że średnio zaawansowany poziom języka angielskiego jest wystarczający do swobodnej lektury. Opowiadanie stanowi zatem wartościowy materiał pomocniczy i można wykorzystać je do podszkolenia własnych umiejętności językowych.

KSIĄŻKA BIERZE UDZIAŁ W WYZWANIU:
W ORYGINALE

REALIZACJA WYZWAŃ - LINK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger