"KOPIA DOSKONAŁA" - MAŁGORZATA ROGALA | PRZEDPREMIEROWO

Malował portrety oraz martwą naturę, ale jego ulubioną tematyką niewątpliwie były pejzaże. Paul Cézanne, francuski malarz postimpresjonistyczny, potrafił w sposób niezwykły uwieczniać krajobrazy, czego przykładem jest chociażby uroczy obraz Lac d'Annecy – dzieło, które jako jedno z niewielu nawiązuje do pewnego malowniczego miasteczka. To właśnie francuska miejscowość Annecy, tak rzadko uwieczniana przez innych malarzy, staje się częścią scenerii w powieści Kopia doskonała, stanowiącej błyskotliwy wstęp do nowego cyklu fabularnego Małgorzaty Rogali. 

Dominika otrzymuje nietypowe zlecenie, w ramach którego wybiera się do Lyonu, aby skopiować obraz znajdujący się w jednej z tamtejszych galerii. Kopia jest wręcz perfekcyjna, ale szybko okazuje się, że oryginalny obraz został skradziony, a kopistka dosłownie zapadła się pod ziemię. Gdy babcia Dominiki otrzymuje zagadkowe zdjęcie wnuczki, zaczyna podejrzewać, że młodej dziewczynie grozi poważne niebezpieczeństwo. Starsza pani decyduje się przekazać zakamuflowaną wiadomość Celinie – początkującej prywatnej detektyw, dla której francuskie śledztwo okazuje się nie lada wyzwaniem. Kobieta musi bowiem sprostać nie tylko demonom własnej przeszłości, ale również skonfrontować się z pewnym tajemniczym mężczyzną, który nieustannie podąża jej śladem... 
Chociaż Kopia doskonała fabularnie zahacza o wątki natury kryminalnej, to jej całokształt zauważalnie wybiega poza ramy sztampowego kryminału. Mocno sensacyjny scenariusz, szeroko rozbudowana warstwa obyczajowo-dramatyczna, a także humorystyczne akcenty sytuacyjne pozwalają sądzić, że powieść Małgorzaty Rogali to niesamowity miszmasz gatunkowy, przy którym naprawdę nie sposób się nudzić. Zaproponowana fabuła toczy się dwutorowo, z jednej strony czytelnik bierze udział w amatorskim, a jednak zaskakująco skutecznym pościgu, zarządzanym przez prywatną detektyw Cecylię, z drugiej natomiast towarzyszy pogrążonej w zagadkowej intrydze Dominice, którą trudna sytuacja zmusza do podejmowania nadzwyczaj spontanicznych decyzji. Jak widać, odbiorca zostaje obdarzony znacznie większą wiedzą niż większość bohaterów – poznaje bowiem motyw zachowania rezolutnej kopistki i może na bieżąco śledzić jej niecodzienne poczynania. 
Pomysłowo zarysowana akcja z pewnością wzbudza żywe zainteresowanie, ale równie duże znaczenie ma dostrzegalnie lekki styl autorki, dzięki któremu pozornie poważna powieść, staje się nie tylko intrygująca, ale też niebywale przyjemna w odbiorze. Finezyjny okazuje się także pomysł z nazwami rozdziałów, każdy z nich udekorowany jest bowiem soczyście brzmiącym tytułem, stanowiącym swoistą zapowiedź wydarzeń, jakie będą toczyć się na jego łamach. Pisząc o Kopii doskonałej, nie można również zapomnieć o dorodnie potraktowanej scenerii, która pozwala odbiorcy przenieść się w jedne z najbardziej malowniczych zakątków Francji. Małgorzata Rogala celowo kieruje bohaterów w takie miejsca, które widziała na własne oczy i które zwyczajnie ją zainspirowały. Przed czytelnikiem otwiera się zatem niezwykle barwny Lyon, urocze miasteczko Annecy, a także magiczne wodospady Cascades du Herisson. I tak, jak sensacyjny grunt powieści wpływa na odbiorcę absorbująco, tak francuskie okoliczności przyrody oraz ujmujący powiew sztuki sprawiają, że czytelnik zaczyna bezrefleksyjnie odpływać w relaksujący świat własnych marzeń. 
Tak urozmaicony splot gatunkowy w połączeniu z piękną scenerią oraz świetnie dobranym humorem sytuacyjnym to idealny materiał na współczesny scenariusz filmowy, ale nie można zapomnieć, że Kopia doskonała to także bohaterowie, których kreacje są nie tylko kreatywne i zróżnicowane, ale po części także paradoksalne. Celina okazuje się dość rozemocjonowaną bohaterką, która po nieprzyjemnym epizodzie w pracy, zakłada własną agencję detektywistyczną. Kobieta ewidentnie boi się zlecenia dotyczącego zagubionej kopistki – jak się rychło okazuje, jest to dla niej nie tyle zawodowe wyzwanie, co szczera konfrontacja z własnymi lękami. Koszmarne wydarzenie z niedalekiej przeszłości sprawia, że kobieta wciąż musi walczyć z ogarniającymi ją demonami. To właśnie na bazie tej bohaterki Małgorzata Rogala tworzy warstwę dramatyczną powieści. Kluczowa rola przypada także Dominice, która mimowolnie zostaje uwikłana w sieć uzależniającej intrygi. Kopistka ewidentnie przypomina bohatera typowego filmu szpiegowskiego, z jednej strony działa bowiem spontanicznie, a jednak każdy jej ruch zdaje się być przemyślany i rozważny. Warto w tym miejscu dodać, że zarówno kreacje bohaterów, jak i niektóre ze scen, są delikatnie przerysowane lub wręcz groteskowe, ale nie ma wątpliwości, iż jest to świadomy zabieg, który pozwala autorce wzmocnić zawarty w tych obszarach przekaz. 

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję autorce oraz wydawnictwu Czwarta Strona.

Recenzja w pigułce

Błyskotliwa, finezyjna i spontaniczna – dokładnie taka jest Kopia doskonała! Małgorzata Rogala tworzy niecodzienny splot sytuacyjny, w którym misterna intryga powstaje dosłownie na oczach czytelnika. Zaskakująca akcja sensacyjna, okraszona humorem warstwa obyczajowa, ujmujący świat sztuki oraz malownicza francuska sceneria – ta powieść to gwarancja niesamowitej przygody!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger