WARSZAWSKIE TARGI KSIĄŻKI 2018 | RELACJA

Właśnie zakończyła się 9. edycja Warszawskich Targów Książki. Nie ma wątpliwości, że był to czas przepełniony nadzwyczaj literacką atmosferą. Niezapomniane rozmowy z autorami, wydawcami oraz blogerami, rewelacyjne spotkania w zainaugurowanej w tym roku Strefie Kryminału, mnóstwo rozpoznanych twarzy, interesujące konwersacje, dużo uśmiechu, ekscytacji i jeszcze więcej pozytywnej energii! A do tego panel "Kryminał na wesoło", który miałam okazję poprowadzić – kolejne niezwykłe doświadczenie! Poniżej relacja z tego wydarzenia.

PIĄTEK

MAŁGORZATA OLIWIA SOBCZAK
Tegoroczne Warszawskie Targi Książki rozpoczęłam od krótkiego spotkania z Małgorzatą Oliwią Sobczak, która w zeszłym roku zadebiutowała niesamowitą powieścią Ona i dom, który tańczy. Książka ta ukazała się pod patronatem medialnym bloga Mozaika Literacka. 

PIOTR TYMIŃSKI
Na stanowisku wydawnictwa Novae Res spotkałam także Piotra Tymińskiego, autora krótkiej powieści Przybysz – niezwykle poruszającej historii o chłopcu, który uciekł z niemieckiego transportu. Książka ta również została objęta patronatem medialnym przez blog Mozaika Literacka. Podczas spotkania autor zdradził, że fabuła jego kolejnej powieści przeniesie czytelnika za wschodnią granicę.

SOBOTA

JAKUB MAŁECKI
Pierwszym punktem w moim sobotnim repertuarze było stanowisko wydawnictwa SQN, gdzie odbyło się spotkanie z Jakubem Małeckim. To była już moja kolejna rozmowa z autorem, ale tym razem nie towarzyszyła mi pełnometrażowa powieść, a zbiór Zabójczy pocisk, do którego Jakub Małecki napisał opowiadanie Puch.

BARBARA STANISŁAWCZYK
Drugim przystankiem było stanowisko wydawnictwa Rebis, gdzie swoją najnowszą książkę – niezwykle wartościowy dokument Czterdzieści twardych – podpisywała Barbara Stanisławczyk. Autorka wyraźnie zaznaczyła, że w swojej publikacji znacznie wykracza poza czasy wojenne, aby ukazać dramatyczne relacje między prześladowanymi a ich wybawcami.

WOJCIECH CHMIELARZ
Na stanowisku wydawnictwa Marginesy dyżurowali jednocześnie Marta Guzowska oraz Wojciech Chmielarz. Z autorem cyklu kryminalnego o komisarzu Jakubie Mortce widziałam się dosłownie tydzień wcześniej na Targu Śniadaniowym, gdzie pisarz opowiadał o swojej najnowszej powieści Żmijowisko, ale nie mogłam zapomnieć o opowiadaniu Telefon, które znalazło się w antologii kryminalnej Zabójczy pocisk. To właśnie z tym egzemplarzem podeszłam do autora.

MARTA GUZOWSKA
Twórczość Marty Guzowskiej mam jeszcze przed sobą, ale jak dowiedziałam się od autorki, jej opowiadanie Plan B, zawarte również w zbiorze Zabójczy pocisk, należy traktować jako prequel do powieści Reguła nr 1.

ZYGMUNT MIŁOSZEWSKI
Krótka rozmowa z Zygmuntem Miłoszewskim sprawiła, że od razu po zakończeniu targów książki, zaczęłam czytać właśnie jego najnowszą powieść – Jak zawsze. Autor oznaczył bowiem mój egzemplarz jako recenzencki i życząc mi w dedykacji miłej podróży w czasie, nieświadomie zachęcił mnie do przyspieszenia tej lektury.

CHRIS CARTER W STREFIE KRYMINAŁU
Urodzony w Brazylii psycholog kryminalny, gitarzysta i wreszcie pisarz, który na łamach swoich powieści nie waha się dokonywać najbardziej brutalnych morderstw. Niedawno swoją premierę miał ósmy już tom cyklu z niezawodnym detektywem Robertem Hunterem – Rozmówca. Podczas spotkania autor opowiedział m.in. o początkach swojej kariery pisarskiej i jak się okazuje, tak naprawdę nigdy nie myślał o tym, aby zostać pisarzem, nie przyszło mu tu nawet do głowy. Dopiero gdy miał ponad czterdzieści lat, przyśnił mu się pewien sen, który niejako zainspirował go do napisania pierwszej powieści. 
Chris Carter znany jest z wyjątkowo mocnych thrillerów, które nasączone są nieludzkimi zbrodniami, ale jak sam autor przyznał, w trakcie pisania nie skupia się na tym, kto i jak zabił, ale dlaczego to zrobił – to właśnie psychologiczny motyw działania przestępcy jest dla niego najważniejszy. Popularny pisarz zdradził też, że w następnej książce (oryginalny tytuł: The Gallery of the Dead) Robert Hunter dzięki współpracy z FBI odwiedzi m.in. Nowy Jork, Chicago oraz Minneapolis.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, że Chris Carter często mylony jest z aktorem znanym z serialu Z archiwum X, a także z pewnym amerykańskim baseballistą, gdyż obydwaj panowie nazywają się dokładnie tak samo, jak on. Autor wykazał się również bardzo dużym poczuciem humoru i na pytanie o ulubiony gatunek muzyczny, z uśmiechem na twarzy odpowiedział, że najbardziej lubi słuchać muzyki romantycznej, a jego ulubioną piosenkarką jest oczywiście Whitney Houston. :)

JACEK HUGO-BADER
Po niesamowitym spotkaniu z Chrisem Carterem odwiedziłam stanowisko wydawnictwa Agora, gdzie miałam okazję zamienić kilka słów z Jackiem Hugo-Bader, którego powieść Audyt mam w bardzo bliskich planach. Autor oznaczył mój egzemplarz książki nie tylko oryginalną dedykacją, ale też pieczątką oraz…odciskiem własnego palca.

MAX CZORNYJ
Z Maxem Czornyjem, który zadebiutował w zeszłym roku powieścią Grzech, widziałam się już na ostatnich Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, ale niedawno swoją premierę miała druga już część cyklu – Ofiara. Autor ewidentnie ma w planach kolejne powieści, ale niestety nie zdradził mi żadnych szczegółów. 

MAGDALENA KNEDLER
Spotkanie z Magdaleną Knedler było dla mnie punktem obowiązkowym na tegorocznych targach. Najnowsza powieść autorki, Twarz Grety di Biase, zrobiła na mnie bowiem ogromne wrażenie. Korzystając z okazji, poprosiłam o dedykację w zbiorze Zabójczy pocisk, do którego polska pisarka napisała opowiadanie Jadzia Markowska.

JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI
Trudno mi to wytłumaczyć, ale każda, nawet najkrótsza rozmowa z Januszem Leonem Wiśniewskim, jest dla mnie w pewien sposób wyjątkowa. Tym razem poprosiłam autora słynnej Samotności w sieci o dość krótką, ale ważną dedykację.

MAGDALENA WITKIEWICZ I ALEK ROGOZIŃSKI
Kolejka do Magdaleny Witkiewicz oraz Alka Rogozińskiego – autorów świeżo wydanej powieści Biuro M – była na tyle długa, że zdecydowałam się opuścić jej szeregi. Z Magdą miałam okazję zamienić kilka słów dosłownie dzień wcześniej, gdy znana pisarka spacerowała po stadionie w poszukiwaniu książek dla nieco młodszych czytelników.

ADRIAN BEDNAREK
Nie mogłabym przejść obojętnie obok twórcy takiego bohatera, jak Kuba Sobański. Z Adrianem Bednarkiem korespondujemy od czasu do czasu, ale wreszcie mieliśmy okazję, aby poznać się na żywo. Tym razem bez książki, w moich egzemplarzach mam już dedykacje, ale cieszę się, że niedługo ponownie wejdę w szaleńczy umysł głównego bohatera.

DARIA SKIBA
Daria Skiba to autorka powieści Uwolnij mnie, ale dla mnie to przede wszystkim koleżanka po blogowym fachu – autorka bloga recenzenckiego Kraina Książką Zwana. Nie mogłam zatem ominąć stanowiska wydawnictwa Vectra, gdzie Daria podpisywała swoją debiutancką powieść.

NIEDZIELA

PANEL DYSKUSYJNY „KRYMINAŁ NA WESOŁO”
Nie ukrywam, że było to dla mnie jedno z najbardziej ekscytujących wydarzeń podczas tegorocznych Warszawskich Targów Książki. „Kryminał na wesoło” to rozmowa z czterema polskimi autorkami, które na co dzień, z uśmiechem na twarzy, dokonują literackich zbrodni. Olga Rudnicka, Marta Matyszczak, Aneta Jadowska oraz Magdalena Kuydowicz odpowiedziały na moje pytania, m.in. na to, czy Polacy potrafią się śmiać z samych siebie, wyraziły też opinię o tym, co według nich jest kluczem do sukcesu komedii kryminalnej. 

GRAHAM MASTERTON W STREFIE KRYMINAŁU
Graham Masterton to niesamowity gawędziarz, zdążyłam się już o tym przekonać na dwóch spotkaniach autorskich, na których miałam okazję być w poprzednich latach. Irlandzki pisarz opowiedział trzecią już historię o tym, co zainspirowało go do rozpoczęcia kariery pisarskiej. Tym razem była to opowieść o pewnym kocie potrąconym przez motocyklistę. Właścicielka kota zadała autorowi pytanie, kim chce zostać w przyszłości, zostawiła też do siebie kontakt, aby autor mógł w przyszłości poszukać u niej konkretnych inspiracji. Oczywiście, skorzystał.
Graham Masterton przyznał, że zdecydowanie nie zakończył jeszcze eksperymentowania z nowymi gatunkami literackimi, ale jest przekonany, że to właśnie horrory oraz thrillery interesują go najbardziej. Najnowsza powieść Virus to propozycja przede wszystkim dla tych, którzy uwielbiają powieści grozy. Masterton powiedział, że w przyszłym roku planuje napisać kolejny horror, przy okazji zdradził, że podczas pobytu w Polsce, przyszedł mu do głowy pomysł na bardzo straszną historię osadzoną w naszym kraju, większość akcji toczyć się będzie w Gdańsku.

Irlandzki autor wspomniał też o konkursie literackim, w którym mogą wziąć udział więźniowie z całej Polski. Konkurs został zorganizowany po raz pierwszy w 2017 roku i cieszył się ogromnym powodzeniem – więźniowie nadesłali aż 130 opowiadań, które zostały następnie przetłumaczone na język angielski. Graham Masterton opowiedział m.in. o pewnej więźniarce, która poruszyła go swoim niezwykłym tekstem, zatytułowanym Białe róże. W tym roku więźniowie mają ponownie szansę na zdobycie Nagrody Grahama Mastertona.

MAŁGORZATA ROGALA
Po wyjątkowym spotkaniu z Grahamem Mastertonem udałam się na stanowisko wydawnictwa Czwarta Strona, gdzie swoje książki podpisywała Małgorzata Rogala. Najnowsza powieść polskiej pisarki, Kopia doskonała, objęta została patronatem medialnym przez blog Mozaika Literacka.

KRZYSZTOF KOZIOŁEK
Krzysztofa Koziołka naprawdę trudno było nie dostrzec. Nie każdy bowiem zakłada na siebie płaszcz z naklejonymi okładkami własnych książek. Cieszę się, że mogłam wreszcie poznać tego autora, gdyż wydana w ubiegłym roku powieść Imię Pani także została objęta patronatem medialnym bloga Mozaika Literacka.

A.J. FINN
Na stanowisku grupy wydawniczej Foksal przekonałam się, że A.J. Finn, autor powieści Kobieta w oknie, grzeszy nie tylko własną urodą, ale też niesamowitą aparycją. Głośny thriller jeszcze przede mną, ale nie ukrywam, że autor stanowczo zachęcił mnie do przyspieszenia lektury.

***
Za nami 9. edycja Warszawskich Targów Książki i jednocześnie trzecia, w której sama wzięłam udział. To było dla mnie fascynujące i z pewnością niezapomniane wydarzenie, a towarzyszyły mi w nim dwie znajome blogerki, Angelika z Lustra Rzeczywistości oraz Diana z Recenzji z Pazurem. Dzięki uprzejmości Justyny z ONA CZYTA podkradłyśmy też nieco cennego czasu Remigiuszowi Mrozowi, czego efekty widać na wspólnym zdjęciu. :) Do następnego!

Byliście na Warszawskich Targach Książki? 
Jak Wasze wrażenia? 
Z jakimi autorami udało Wam się spotkać?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger