„SZKLANY DOM” – EVE CHASE | Intrygująca, niebanalna i tajemnicza, wizualnie bardzo efektowna!

Kłamstwo to prawdopodobnie jeden z najbardziej plastycznych motywów literackich. To właśnie na jego kanwie powstają często przerażające intrygi, to w jego mrocznych czeluściach skrywają się klucze do kolejnych ważnych odpowiedzi. Eve Chase dostrzegalnie się w tej zagadkowej aurze odnajduje – tworząc fabularny sekret sprawia bowiem, że historia nabiera nie tylko pożądanej tajemniczości, ale przede wszystkim staje się dziwnie niepokojąca. Szklany dom jest tego idealnym przykładem.

To nie jest klasyczny thriller, choć wyczuwa się w nim regularnie dawkowaną dozę napięcia. W odczuciu jest to przede wszystkim mocna powieść obyczajowa, z wyraźnie zarysowanym wątkiem dramatycznym. Czytelnik z dużą ciekawością przekracza próg domu rodziny Harringtonów, momentalnie wyczuwa panoszący się w nim posmak przebytej tragedii, szybko też zauważa, jak wiele poruszeń i codziennych radości przynosi im znalezione w lesie niemowlę. Z pewnością uważnie ich też obserwuje, stara się bacznie przeglądać barwnie prowadzone narracyjne przemyślenia, od początku jest bowiem świadomy, że obręb tej historii znacząco przerasta pierwotnie nakreślony kształt. I chociaż niektórych powiązań nietrudno się tu domyślić, pojawiają się też takie sceny, które zwyczajnie szokują. Może nawet zatrważają. Z pewnością natomiast sprawiają, że lektura nabiera wielu znaczeń.

Autorka zręcznie lawiruje między obranymi strefami czasowymi, prezentując naprzemiennie trzy intrygujące kreacje. Świetnie bawi się też formą narracyjną, stosując tę tradycyjną, częściowo oddając jednak głos wybranym bohaterkom. Ten zabieg odczuwalnie wymaga większej koncentracji, ale jednocześnie daje odbiorcy możliwość wnikliwej analizy kobiecych postaw. Czytelnik z łatwością dostrzega w nich silne i tym samym charakterne osobowości, wyczuwa też skryte głęboko potrzeby, bolesne tęsknoty oraz naturalnie tlące się pragnienia, mimowolnie czuje targającą nimi emocjonalną gorycz. Optycznie docenia także panującą tu ponurą aurę – to właśnie ciężkie, wręcz przygniatające tło położonej w gęstwinie lasu rezydencji sprawia, że lektura przybiera tak mroczną i alarmującą, wręcz nieco złowieszczą postać.

Szalenie angażująca książka! Niecodzienna zagadka fabularna, zręcznie poprowadzone sploty narracyjne i trzy charakterne kobiety, które walecznie dążą do prawdy – ta historia zaszywa myśli w gąszczu naznaczonego kłamstwem sekretu. Szklany dom nie jest rasowym thrillerem, to niezwykle wciągająca powieść obyczajowa o zauważalnie dramatycznym podłożu. Intrygująca, niebanalna i tajemnicza, wizualnie bardzo efektowna, epizodycznie wręcz zaskakująco filmowa. Eve Chase odurza także przenikliwą aurą – zaprasza bowiem do mrocznej scenerii, momentami dusznej, posępnej, w odczuciu niemal klaustrofobicznej.
_____ 
Recenzja we współpracy z Wydawnictwem Kobiecym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger