BIULETYNKA | SIERPIEŃ 2017

Pierwsze dni sierpnia zapowiadają się wyjątkowo upalnie. Jesteście ciekawi, czy równie gorąco będzie w świecie literatury? Festiwal Literacki Sopot oraz kolejna edycja Lata z Książką to prawdopodobnie te wydarzenia, które zbiorą najwięcej uczestników. Jakie wydarzenia zaplanowane są na drugą połowę wakacji? Gdzie i z kim odbędą się spotkania autorskie? Na jakie premiery książkowe warto zwrócić uwagę? Odpowiedzi szukajcie w poniższej Biuletynce!


KALENDARIUM NA SIERPIEŃ

WARSZAWA | NOWY KLUB CZYTELNICZY
W dniu 2 sierpnia w Warszawie odbędzie się 23. spotkanie Nowego Klubu Czytelniczego. Tym razem uczestnicy przeczytają opowiadania z książki/czasopisma "Opowiadanie". Będą to wybrane opowiadania, nagrodzone na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania, który odbywa się we Wrocławiu. W programie znajdą się między innymi teksty Wita Szostaka i Dominiki Słowik. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia.

DĄBROWA GÓRNICZA | BIBLIOTEKA NA PLAŻY
Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zaprasza do udziału w akcji Biblioteka na plaży. Uczestnicy wydarzenia, które odbędzie się 4 sierpnia, będą mieli okazję skorzystać z czytelni pod chmurką, wziąć udział w spotkaniach autorskich, w koncercie "AUTOSTOPEM z piosenkami KARIN STANEK" oraz w pokazie ognia. Szczegółowy program znajdziecie na stronie wydarzenia.

SZCZYRK | LATO Z KSIĄŻKĄ
W dniach 4-6 sierpnia w Szczyrku odbędzie się VI edycja Lata z Książką. To jedyna inicjatywa czytelnicza w Polsce, która jest organizowana na taką skalę. Adresatami wydarzenia są nie tylko przypadkowi wczasowicze, wypoczywający w danych miejscowościach, ale fani dobrej literatury z całej Polski. Organizatorzy kierują wydarzenie do wszystkich, niezależnie od wieku, bo przecież książka jest idealną formą rozrywki dla każdego z nas! Szczegółowy program znajdziecie na stronie wydarzenia

KATOWICE | KAWIARNIA LITERACKA OFF FESTIVAL
W dniach 4-6 sierpnia Off Festival i Empik zapraszają do Kawiarni Literackiej na Off Festivalu 2017. Tegoroczne wydarzenie nawiązywać będzie do atmosfery czytania w domu, a motywem przewodnim literackich rozmów ma być wspólnota. Organizatorzy zapraszają na debaty i słuchowiska, czyli czytanie książek przez ich autorów i autorki wraz z akompaniamentem muzyków. W trakcie festiwalu zobaczyć będzie można wystawę okładek książek zaproszonych gości, w ramach akcji „Oceń książkę po okładce”. W namiocie Kawiarni znajdować się będzie również księgarnia, gdzie będzie można oddać się najważniejszej czynności na świecie: kompulsywnym zakupom książek. Program znajdziecie na stronie wydarzenia.

NIEPOŁOMICE | LETNIA WYMIANA KSIĄŻEK
W dniu 6 sierpnia w Parku Miejskim w Niepołomicach odbędzie się Letnia Wymiana Książek. Od godz. 15.00 do 18.00 będzie okazja, aby zaopatrzyć się w coś nowego do czytania, a swoim starym książkom podarować drugie życie. Organizatorzy wydarzenia zapraszają do wymieniania przeczytanych książek w dwóch grupach: I grupa – książki wydane do roku 2000 oraz II grupa – książki wydane po roku 2000. Uczestnicy będą mogli nabyć bezpłatnie zupełnie nową lekturę, ponieważ każdy gość, który przyniesie ze sobą przeczytane już książki, otrzyma za nie kupony, które będzie mógł wymienić na inne tytuły. Na dzieci czekają dodatkowe atrakcje. Szczegóły znajdziecie na stronie wydarzenia.

SZCZEBRZESZYN | FESTIWAL STOLICA JĘZYKA POLSKIEGO
W dniach 6-12 sierpnia w Szczebrzeszynie odbędzie się Festiwal Stolica Języka Polskiego. Hasłem trzeciej edycji Festiwalu będzie „Cała nadzieja w literaturze”, a patronami Festiwalu w 2017 roku będą Wisława Szymborska i Kornel Filipowicz. Szczegóły znajdziecie na stronie wydarzenia.

ZAKOPANE | ZAKOPIAŃSKI FESTIWAL LITERACKI
W dniach 11-14 sierpnia w Zakopanem odbędzie się Zakopiański Festiwal Literacki. Wydarzenie to odbędzie się już po raz drugi, a organizatorzy mają nadzieję, że tegoroczna edycja stanie się jednym z najciekawszych środkowoeuropejskich festiwali poświęconych książkom. Celem festiwalu jest promowanie wartościowych i ważnych zjawisk współczesnej literatury i sztuki, a wybór miejsca jest nieprzypadkowy, gdyż organizatorzy chcą nawiązać i przywrócić pamięć o literackiej i kulturalnej tradycji Zakopanego. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia.

BUDA RUSKA | FESTIWAL LITERACKI PATRZĄC NA WSCHÓD
W dniach 11-15 sierpnia w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą odbędzie się festiwal literacki Patrząc na Wschód. Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie tutaj.

POZNAŃ | TROPIĄC MORDERCĘ - ŚLADAMI KRYMINAŁU "TAM CI BĘDZIE LEPIEJ"
W dniu 12 sierpnia w Poznaniu odbędą się dwa spacery zatytułowane: "Tropiąc mordercę - śladami kryminału Tam ci będzie lepiej". Uczestnicy wspólnie z komisarzem Antonim Fischerem (bohaterem książki Ryszarda Ćwirleja), będą zbierać dowody, kompletować poszlaki, a przede wszystkim zwiedzać międzywojenny Poznań. Więcej informacji o planowanych spacerach znajdziecie na stronie wydarzenia.

SOPOT | LITERACKI SOPOT
W dniach 17-20 sierpnia w Sopocie odbędzie się 6. edycja Festiwalu Literacki Sopot. Tematem wiodącym tegorocznego wydarzenia będzie literatura hiszpańskojęzyczna. Celem festiwalu jest promocja literatury i czytelnictwa wśród mieszkańców Trójmiasta oraz turystów odwiedzających Sopot. Na cztery dni miasto zmienia się w prawdziwy literacki kurort, a najpiękniejsze zakątki Sopotu tętnią rytmem literackich spotkań, warsztatów i dyskusji. Festiwal to także wspólne czytanie literatury, projekcje filmów, targi książki, a także działania z pogranicza literatury i innych dziedzin sztuki. Tegoroczny program jest niezwykle bogaty, a jego szczegóły znajdziecie na stronie wydarzenia.

WARSZAWA | OTWARCIE CZYTELNI ELEKTRONICZNEJ BIBLIOTEKI PREZYDENCKIEJ
W dniu 18 sierpnia w Warszawie odbędzie się otwarcie czytelni elektronicznej Biblioteki Prezydenckiej. Mieszkańcy i goście polskiej stolicy uzyskają możliwość dostępu do unikalnych dokumentów, materiałów archiwalnych oraz książek znajdujących się w zasobach elektronicznych Biblioteki Prezydenckiej, które liczą 550 tysięcy woluminów. W uroczystej ceremonii otwarcia wezmą udział działacze na rzecz kultury i nauki, władze organizacji społecznych z Rosji oraz Polski, a także pracownicy Biblioteki Prezydenckiej. Aktualne informacje znajdziecie na stronie wydarzenia.

MIKOŁAJKI | LATO Z KSIĄŻKĄ
W dniach 18-20 sierpnia w Mikołajkach odbędzie się VI edycja Lata z Książką. To jedyna inicjatywa czytelnicza w Polsce, która jest organizowana na taką skalę. Adresatami wydarzenia są nie tylko przypadkowi wczasowicze, wypoczywający w danych miejscowościach, ale fani dobrej literatury z całej Polski. Organizatorzy kierują wydarzenie do wszystkich, niezależnie od wieku, bo przecież książka jest idealną formą rozrywki dla każdego z nas! Szczegółowy program znajdziecie na stronie wydarzenia.


WYBRANE SPOTKANIA AUTORSKIE

  • 2 sierpnia | Wejherowo | MARTA REICH [szczegóły]
  • 3 sierpnia | Bielsko-Biała | MAGDALENA MAJCHER [szczegóły]
  • 8 sierpnia | Warszawa | MAGDALENA NIEDŹWIEDZKA [szczegóły]
  • 9 sierpnia | Białystok | KRYSTYNA BEZUBIK [szczegóły]
  • 12 sierpnia | Sosnowiec | IZABELA MILIK [szczegóły]
  • 12 sierpnia | SosnowiecMARY SUE ANN [szczegóły]
  • 30 sierpnia | Warszawa | MONIKA SZNAJDERMAN [szczegóły]
  • 31 sierpnia | Warszawa | KRYSTYNA NASZKOWSKA [szczegóły]


Więcej informacji o planowanych wydarzeniach literackich znajdziecie na stronie: http://www.kiwiportal.pl/wydarzenia/literatura.


WYBRANE ZAPOWIEDZI

02.08.2017 | Mia Sheridan - Bez uczuć
Nowa powieść autorki bestsellera "Bez słów"
Nieszczęśliwa miłość do Lydii odebrała Broganowi wszystko. Ciężko zraniony staje się wyrachowany i skupia się na swoim biznesie i na zemście. Bo miłość wcale nie jest cierpliwa ani łaskawa. 
Życie Lydii wyglądało kiedyś zupełnie inaczej – była bogata, bezpieczna i kochana. Teraz fortuna się od niej odwróciła. Rodzinna firma znalazła się na skraju bankructwa, lecz Lydia zrobi wszytko, by ją uratować. Gdy na jaw stopniowo wychodzą tajemnice jej bliskich, dziewczyna odkrywa, że niebezpieczeństwo może grozić także jej. Nie przypuszcza jednak, że największy cios padnie z najmniej spodziewanej strony... 
Czy w sercach Lydii i Brogana na nowo zakwitnie miłość, chociaż wybrali życie bez uczuć?

02.08.2017 | Guillaume Musso - Dziewczyna z Brooklynu
"Doskonale pamiętam ten moment: stoimy nad brzegiem morza, patrząc, jak zachodzące słońce rozświetla horyzont. Wtedy Anna zapytała: "Czy wciąż byś mnie kochał, gdybym zrobiła coś naprawdę złego?". Co mogłem odpowiedzieć? Anna była kobietą mojego życia. Za trzy miesiące mieliśmy się pobrać. Oczywiście, że ją kochałem, niezależnie od tego, co zrobiła. Tak przynajmniej myślałem, gdy ona gorączkowo szperała w torebce i wręczała mi zdjęcie, mówiąc: "Oto, co zrobiłam". Patrzyłem oszołomiony na jej sekret i wiedziałem, że nasz los odmienił się bezpowrotnie. Zszokowany, odszedłem bez słowa. Kiedy wróciłem, było już za późno – Anna zniknęła. Od tamtej chwili wciąż jej szukam. "
Raphaëljest wziętym pisarzem. Od kilku miesięcy spotyka się z Anną, która pracuje jako stażystka na pogotowiu w paryskim szpitalu, gdzie oboje się poznali. Podczas romantycznej podróży na Lazurowe Wybrzeże Raphaël, którego męczy tajemniczość Anny, przypiera ją do muru pytaniami o jej przeszłość. Po burzliwej kłótni dziewczyna opuszcza ukochanego i wraca do Paryża. Raphaël jedzie za nią. Na miejscu okazuje się, że dziewczyna zniknęła. Raphaël wraz z najbliższym przyjacielem, emerytowanym inspektorem policji, zaczyna jej szukać. Poszukiwania okazują się dużo bardziej skomplikowane, niż obaj początkowo myśleli. W wyniku prywatnego dochodzenia wychodzi na jaw, że Anna nie jest wcale tą osobą, za którą się podawała. Kobieta znalazła się w wielkim niebezpieczeństwie z powodu swojego udziału w nierozwiązanej sprawie sprzed dziesięciu lat.

07.08.2017 | Artur Urbanowicz - Grzesznik
PATRONAT MEDIALNY - MOZAIKA LITERACKA
Gabriel Amorth, egzorcysta, sporządził klasyfikację pięciu stopni nękania człowieka przez złego ducha: kuszenie, dręczenie, obsesje, nawiedzenie i opętanie.
Zapomniał jednak o jeszcze jednym, najgorszym: gdy wszystko to spotyka cię jednocześnie…
Marek Suchocki, boss suwalskiego półświatka, dowiaduje się, że jego najgroźniejszy konkurent wychodzi z więzienia. Nie czekając na dalszy rozwój wypadków, wraz ze swoimi wiernymi ludźmi postanawia raz na zawsze stawić mu czoło. Porachunki kończą się tragicznie – Marek spada ze schodów i doznaje silnego wstrząsu mózgu. Kiedy po tygodniowej śpiączce odzyskuje przytomność, okazuje się, że jego grupa została rozbita, a wszystkie pieniądze zarobione przez lata przestępczej działalności zniknęły. Jego przeciwnik, przez swoje brutalne i bezkompromisowe dokonania ochrzczony niegdyś przez media Grzesznikiem, daje się poznać jako genialny, niesamowicie inteligentny psychopata, który nie zna litości. Stawia Suchego przed wyborem – albo ustąpi, albo zostanie mu odebrane wszystko, czym tylko kiedykolwiek się cieszył. Na domiar złego, wkrótce po wypadku ujawniają się nowe, przerażające zdolności Marka…

11.08.2017 | Przemysław Garczyński - Kelner
PATRONAT MEDIALNY - MOZAIKA LITERACKA
Brutalne morderstwa wstrząsają opinią publiczną. Czy śmierć stanowi remedium na brak nadziei? 
W Poznaniu ginie kibic Legii Warszawa. Na miejscu zbrodni widnieje groźne memento z Boskiej Komedii Dantego Alighieri: Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy tu wchodzicie. Wkrótce zamordowana zostaje córka znanej artystki.
Skomplikowane, wielowątkowe śledztwo - w którym tropy stanowią literatura, sport, obrzędy pogrzebowe wikingów, samotność i nowoczesne technologie -podejmują policjanci z poznańskiej Komendy Wojewódzkiej oraz ich warszawski partner.

16.08.2017 | Jørn Lier Horst - Felicia zaginęła
Drugi tom bestsellerowej serii o komisarzu Williamie Wistingu, cyklu kryminałów mistrzowsko przedstawiających śledztwa norweskiego policjanta z Larviku. 
Obecnie w Norwegii jest prawie tysiąc zaginionych osób. Za każdym zniknięciem kryje się swoiste misterium, zagadka. Książka Felicia zaginęła opowiada jedną z takich historii.
Gdy komisarz William Wisting otwiera nową sprawę o zaginięcie, w tym samym czasie podczas prac budowlanych zostaje znalezione ciało kobiety. Dochodzenie odkrywa sieć kłamstw i brzemiennych w skutkach wydarzeń, i pomimo że sprawa jest stara, jej dramatyczne następstwa wciąż są odczuwalne.
Wisting walczy z czasem i ze zbliżającym się przedawnieniem sprawy, ale przede wszystkim z ukrytym mordercą, który myślał, że uda mu się uniknąć kary…

30.08.2017 | Peter May - Na gigancie
Pięciu nastolatków z marzeniami. Pięć dekad strachu. Jedna mroczna prawda.
Glasgow, 1965 rok. Jack Mackay, nieustępliwy, uparcie dążący do celu nastolatek, nie wyobraża sobie życia, które miałoby być nudne i przewidywalne. Chłopak ma tylko jedno marzenie, a jest nim przeprowadzka do Londynu. Udaje mu się przekonać czterech muzyków ze swojego zespołu, by wyjechali do Wielkiej Brytanii, gdzie czeka ich kariera muzyczna. 
Glasgow, 2015 rok. Sześćdziesięciosiedmioletni Jack Mackay nie ma odwagi spojrzeć wstecz na życie pełne niepowodzeń i przeciętności. Wciąż nękają go obrazy tego, co wydarzyło się przed pięćdziesięciu laty. Dręczą go wspomnienia, przed którymi tak uciekał. 
Londyn, 2015 rok. Martwy mężczyzna leży w jednopokojowym mieszkaniu. Nad jego ciałem stoi bezlitosny zabójca. Nie odczuwa żadnych wyrzutów sumienia. To, co pięć dekad temu zaczęło się jako niewinna pogoń nastolatków za marzeniami, dziś stało się koszmarem na jawie, gotowym zniszczyć życie wszystkich pięciu mężczyzn.

30.08.2017 | Robert Małecki - Porzuć swój strach
Marek Bener, właściciel i dziennikarz lokalnego tygodnika, podejmuje się odnalezienia zaginionej maturzystki. Znużony sierpniowym upałem odkrywa kolejne tajemnice rodziny Żelaznych, a im więcej wie, tym trudniej rozwikłać mu prostą z pozoru zagadkę. Przeżyje jednak wstrząs, kiedy okaże się, że dziewczyna może mieć coś, co przed laty należało do jego zaginionej żony. Nowy trop przeczołga go przez podziemia hazardu i zmusi do spojrzenia w przeszłość. To w jej cieniu kryją się najgorsze koszmary. Pytanie tylko, czy porzuci swój strach i znajdzie w sobie dość siły, by się z nimi zmierzyć.

30.08.2017 | Wojciech Nerkowski - Spisek scenarzystów
Producentka serialu kryminalnego, zwana przez współpracowników Palomą, popełnia samobójstwo. Dwójka scenarzystów nie wierzy w oficjalną wersję zdarzeń. Zbyt wiele osób z ekipy filmowej miało motyw, żeby ją zabić. Scenarzyści rozpoczynają prywatne śledztwo, w którym pomaga im znany aktor celebryta. Krok po kroku odsłaniają sieć powiązań w show-businessie, skrzętnie skrywane skandale i namiętności. Rzeczywistość miesza się bohaterom z serialową fikcją, a wszystko pół żartem, pół serio. Policja nie traktuje ich poważnie, do czasu aż w ekipie serialu dochodzi do kolejnego morderstwa.
Czy trójka detektywów amatorów okaże się skuteczniejsza od policji?

30.08.2017 | Caite Dolan-Leach - Martwe listy
Ava dowiaduje się z e-maila od matki, że jej siostra bliźniaczka nie żyje. Dziewczyna nie chce w to uwierzyć, ale nie wynika to z żalu czy wyparcia. Cała sprawa po prostu za bardzo wygląda na manipulację Zeldy. Jej kolejny chory plan. 
Dwa lata temu, po ogromnej zdradzie, jakiej dopuściła się Zelda, Ava wyjechała z domu rodzinnego do Paryża i przyrzekła, że nigdy więcej nie odezwie się do siostry. Teraz jednak dziewczyna musi wrócić do Stanów i odtworzyć rzekomo ostatnie kroki swojej siostry. Wkrótce zaczyna otrzymywać wiadomości, w których siostra zaprasza ją do szaleńczej zabawy w kotka i myszkę. 
List po liście, wiadomość po wiadomości Ava odkrywa kolejne wskazówki tłumaczące zniknięcie Zeldy i poznaje przerażającą prawdę na temat swojej rodziny.

Zarówno te, jak i inne zbliżające się premiery, znajdziecie na stronie: http://datapremiery.pl/ksiazki, a także na stronach poszczególnych wydawnictw.


***
Wydarzenia literackie, zapowiedzi książkowe, a także kilka interesujących spotkań autorskich. Literackie kalendarium na sierpień może nie jest wypchane po brzegi, ale niektóre z wydarzeń warto sobie wpisać w kalendarz. Planujecie udział w jakimś wydarzeniu? Na jakie nowości książkowe czekacie?

Serdecznie pozdrawiam i życzę optymalnego doboru lektur!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger