wtorek, 28 czerwca 2016

BIULETYNKA | LIPIEC 2016

Czerwiec zbliża się ku końcowi. Dla mnie był to miesiąc kilku świetnych spotkań autorskich, ale w świecie literatury działo się jeszcze więcej. Zapraszam na kolejny numer Biuletynki, a w nim: podsumowanie wydarzeń czerwca i krótkie kalendarium zbliżających się atrakcji literackich. Standardowo, w numerze znajdziecie także zabawę miesiąca oraz polecany przeze mnie blog. Życzę miłej lektury!

niedziela, 26 czerwca 2016

LITERACKI PRZEGLĄD BLOGOWY #7

Nad Warszawą właśnie przechodzi ogromna burza, a wiatr zachęca ulewny deszcz do nachodzenia mieszkańców w ich domach. Otwarte okna i drzwi balkonowe kuszą kolejne krople do nieproszonej gościny. Odradzam dziś wszelkie spacery, a w zamian proponuję kolejną odsłonę Literackiego Przeglądu Blogowego. Gotowi na świetne blogowe wpisy?

piątek, 24 czerwca 2016

„FORTELE NIERZĄDNICY” – INY LORENTZ | W poszukiwaniu Świętego Graala

Niesamowitą serię „Nierządnica” pochłonęłam w całości. Tak mi się przynajmniej wydawało do czasu, gdy w moje ręce wpadła książka „Fortele nierządnicy”, o której istnieniu wcześniej nie miałam pojęcia. Niemiecki duet Iny Lorentz wyjaśnia w posłowiu, że czwarta część powstała już po napisaniu całej sagi i jest niejako uzupełnieniem luki, na którą składa się brak wspólnych przygód dwójki głównych bohaterów. Z dużym zaangażowaniem przyjęłam towarzystwo Marii i Michała w ryzykownym poszukiwaniu Świętego Graala, a wyprawa ta miała iście awanturniczy charakter. 

czwartek, 23 czerwca 2016

„THE BLACK CAT AND OTHER STORIES” | Penguin Readers

Kto nie słyszał o budzących grozę opowieściach Edgara Allana Poe, niech szybko nadrobi tę zaległość. Autor, którego życie mocno doświadczyło, miał dar tworzenia niesamowicie realistycznych obrazów, w których dominowała aura fantastyki i horroru. Opowiadania słynnego powieściopisarza znalazły się także w serii Penguin Readers, do której sięgnęłam w ramach powtórki językowej. Czy warto czytać tak uproszczone wydania? 

wtorek, 21 czerwca 2016

"EGZEKUTOR" - CHRIS CARTER | Wiem, co Cię śmiertelnie przeraża…

Pomyśl o czymś, co wzbudza Twój największy strach. Jadowite pająki, duża wysokość, głęboka woda, a może rozprzestrzeniający się szybko ogień? Ja tylko zgaduję, ale morderca zwany Egzekutorem nie musi. On doskonale wie, czego boi się jego przyszła ofiara i zrobi wszystko, aby jej cierpienie i ból trwały jak najdłużej. Kto by pomyślał, że budzący niemałą zgrozę „Krucyfiks” okaże się jedynie namiastką tego, co szykował dla swoich czytelników Chris Carter. Debiut autora wstrząsnął mną niemal doszczętnie, ale to „Egzekutor” sprawił, że dreszcze trzymały się mojego ciała długo po tym, jak zakończyłam lekturę. 

niedziela, 19 czerwca 2016

„PODPALĘ WASZE SERCA!” – MARCIN BRZOSTOWSKI | Żywe marionetki systemu

Brak wolności niejednokrotnie jest podłożem do szerokiej dyskusji. Wszelkie zasady, regulaminy i kodeksy chronią prawa człowieka, jednocześnie ograniczając jego swobodę. Żyjemy bowiem w systemie objętym szeregami norm i traktując je mniej lub bardziej poważnie, kosztujemy prowizorycznie dawkowanej wolności. Jeżeli jeszcze tego nie widzicie, sięgnijcie po krótką powieść „Podpalę wasze serca!”, która w sposób karykaturalny, a przy tym niesamowicie dosadny, otwiera oczy na sytuację, w jakiej znalazł się człowiek współczesny. Marcin Brzostowski wkracza w świat żywych marionetek i bez cienia litości zdziera z niego przybraną maskę. 

sobota, 18 czerwca 2016

I URODZINY BLOGA MOZAIKA LITERACKA

W dniu dzisiejszym mija pierwszy rok przygody, którą rozpoczęłam w dniu 18 czerwca 2015 roku, gdy założyłam bloga Mozaika Literacka. 

czwartek, 16 czerwca 2016

[ZAKOŃCZONY] KONKURS „KOSZMARNA ZBRODNIA” | URODZINOWA ZABAWA DLA ŚPIOCHÓW

Na początek zachęcam do udziału we wcześniejszych konkursach urodzinowych „BAJECZNA ZBRODNIA”, „CZYSTA ZBRODNIA”, „NIEWINNE KŁAMSTWO” oraz „MUZYCZNA ZBRODNIA”, które do końca czerwca trwają na blogu. Dziś zapraszam na ostatni konkurs urodzinowy „KOSZMARNA ZBRODNIA”.

wtorek, 14 czerwca 2016

[ZAKOŃCZONY] KONKURS „MUZYCZNA ZBRODNIA” | URODZINOWA ZABAWA W MUZYCZNYM KLIMACIE

Na początek zachęcam do udziału w pozostałych konkursach urodzinowych „BAJECZNA ZBRODNIA”, „CZYSTA ZBRODNIA” oraz „NIEWINNE KŁAMSTWO”. Po chwilowej, bardziej kobiecej, odmianie, dziś ponownie zapraszam na konkurs z dreszczykiem w tle. Witajcie w świecie „MUZYCZNEJ ZBRODNI”.

poniedziałek, 13 czerwca 2016

"KRUCYFIKS" - CHRIS CARTER | Witaj Robercie…

59…58…57…

Odliczanie czas zacząć… Rosnący niepokój, nieludzkie tortury i wręcz namacalny ból stale towarzyszą debiutowi Chrisa Cartera. „Krucyfiks” nie jest lekturą dla wrażliwców, ale każdy, kto pozostanie na placu boju, może liczyć na wyjątkowo paskudnego i zawziętego psychopatę. Bezlitosna gra zaczyna się już od pierwszej strony i trwa nieustannie do mety, która zszokuje i zmrozi najgorętszą krew czytelnika.

niedziela, 12 czerwca 2016

ZAPOWIEDŹ | „PODPALĘ WASZE SERCA!” MARCINA BRZOSTOWSKIEGO POD PATRONATEM BLOGA MOZAIKA LITERACKA

Z przyjemnością informuję, że mój blog Mozaika Literacka objął patronatem medialnym przepełnioną absurdem książkę „Podpalę wasze serca!” Marcina Brzostowskiego. 

sobota, 11 czerwca 2016

[ZAKOŃCZONY] KONKURS „NIEWINNE KŁAMSTWO” | URODZINOWA ZABAWA DLA MIŁOŚNIKÓW ROMANSÓW

Na wstępie zachęcam Was także do udziału w trwających już konkursach „BAJECZNA ZBRODNIA” oraz „CZYSTA ZBRODNIA”. W trzeciej zabawie urodzinowej gwarantuję Wam odpoczynek od kryminałów. Skusicie się?

piątek, 10 czerwca 2016

SPOTKANIE AUTORSKIE Z ALKIEM ROGOZIŃSKIM | FOTORELACJA

Czerwcowe popołudnie. Gorące słońce ponownie wychyliło się zza chmur, ale jeszcze cieplejszą atmosferę mógł poczuć każdy, kto wybrał się w środę 8 czerwca do salonu Empik w warszawskiej Arkadii. Właśnie tam odbyło się sympatyczne i nie pozbawione czarnego humoru spotkanie z Alkiem Rogozińskim, którego najnowsza powieść "Jak Cię zabić, kochanie?" niedawno trafiła do księgarń. Zapraszam na moją relację ze spotkania.

czwartek, 9 czerwca 2016

„PAMIĘTNIK LESBIJKI” – ERYK EDWARDSSON | Zgubny proces samoakceptacji

Z niemałą rezerwą podeszłam do książki „Pamiętnik lesbijki” Eryka Edwardssona. Dość infantylny tytuł budził mój sceptycyzm, ale ciekawość wzięła górę. Pierwsze strony wyostrzyły moją czujność, ale szybko zamieniła się ona w zainteresowanie mroczną historią. Krótka powieść zaskakuje bardziej merytorycznie niż fabularnie, a to za sprawą niełatwego, wręcz naukowego języka, jakim posługuje się autor.

środa, 8 czerwca 2016

SPOTKANIE AUTORSKIE Z OLGIERDEM ŚWIERZEWSKIM | FOTORELACJA

O najnowszej powieści "Master", w której prym wiodą pieniądze i pewien zimny drań, opowiadał we wtorkowe popołudnie Olgierd Świerzewski. Zapraszam na moją relację ze spotkania z autorem.

wtorek, 7 czerwca 2016

LITERACKI PRZEGLĄD BLOGOWY #6

Już prawie miesiąc minął od ostatniego Literackiego Przeglądu Blogowego. Liczne wydarzenia literackie opanowały blogosferę, ale ciekawych recenzji również w niej nie brakuje. Na które recenzje zwróciłam szczególną uwagę? Zobaczcie sami!

niedziela, 5 czerwca 2016

[ZAKOŃCZONY] KONKURS „CZYSTA ZBRODNIA” | URODZINOWA ZABAWA DLA MIŁOŚNIKÓW KRYMINAŁÓW

Od początku miesiąca możecie brać udział w konkursie „BAJECZNA ZBRODNIA”, do którego Was bardzo zachęcam, a już dziś zapraszam do udziału w drugim konkursie urodzinowym „CZYSTA ZBRODNIA”.

sobota, 4 czerwca 2016

SPOTKANIE AUTORSKIE Z TESS GERRITSEN | FOTORELACJA

3 czerwca 2016 - wieczór jak każdy inny, a jednak właśnie tego dnia na scenie literackiej było nadzwyczaj gorąco. Charlotte Link we Wrocławiu, Chris Carter w Krakowie i Tess Gerritsen w Warszawie. Trójka popularnych pisarzy zawitała do Polski, aby spotkać się z miłośnikami swojej twórczości. W trzech miejscach być naraz nie mogłam, ale spotkania z Tess nie przegapiłam. Zapraszam na relację z wyjątkowo gorącego spotkania autorskiego z Tess Gerritsen.

piątek, 3 czerwca 2016

„SPROSTOWANIE” – RENÉE KNIGHT | Droga do piekła została otwarta

Każdy ma coś na sumieniu. Wspomnienia dawnych występków potrafią rozbawić do reszty i utwierdzają, że człowiek jest tylko człowiekiem, a potrzeba zabawy jest czymś naturalnym. Piękno takich historii uwidacznia się wtedy, gdy charakteryzuje je pewien rozsądek i zwykła niewinność. Gorzej, jeżeli grzech przeszłości powraca, aby utorować nam drogę prosto do piekła. Renée Knight powieścią „Sprostowanie” uderza właśnie w konsekwencje naszych czynów, a od tych nie ma logicznej ucieczki.

środa, 1 czerwca 2016

[ZAKOŃCZONY] KONKURS „BAJECZNA ZBRODNIA” | URODZINOWA ZABAWA ZE ŚNIEŻKĄ

Pierwsze urodziny bloga Mozaika Literacka przypadają dokładnie 18 czerwca, ale już dziś wszystkich miłośników kryminałów zapraszam do udziału w pierwszym konkursie urodzinowym „BAJECZNA ZBRODNIA”. 

TOP