„THE BLACK CAT AND OTHER STORIES” | Penguin Readers

Kto nie słyszał o budzących grozę opowieściach Edgara Allana Poe, niech szybko nadrobi tę zaległość. Autor, którego życie mocno doświadczyło, miał dar tworzenia niesamowicie realistycznych obrazów, w których dominowała aura fantastyki i horroru. Opowiadania słynnego powieściopisarza znalazły się także w serii Penguin Readers, do której sięgnęłam w ramach powtórki językowej. Czy warto czytać tak uproszczone wydania? 

Na to pytanie można odpowiedzieć dwojako. Z jednej strony, jest to jedynie streszczenie prawdziwego dzieła, a zatem czytelnik nie ma szansy poznać kunsztu literackiego autora i musi zadowolić się namiastką, którą tworzy osoba przekładająca tekst na łatwiejszy w odbiorze. Z drugiej strony, publikacje z serii Penguin Readers mają być przecież zachętą do poznawania i szkolenia własnych umiejętności językowych, a to zadanie spełniają bardzo dobrze.

„The Black Cat and Other Stories” to zbiór kilku krótkich opowiadań Edgara Allana Poe, które zostały przełożone na język zrozumiały dla uczących się języka angielskiego. Autor publikacji, David Wharry, poświęcił też kilka stron na przedstawienie krótkiego życiorysu znanego pisarza, które celowo ubrał w ciekawostki dotyczące jego twórczości. 

Poe had a strange imagination and one of the saddest lives in all of literature. His terrible stories touch our deepest human fears and are difficult to forget. 

Jeżeli chcecie wiedzieć, dlaczego życie Poe nie należało do najłatwiejszych, to właśnie to wydanie może przynieść wystarczającą odpowiedź. Na publikację składają się cztery mrożące krew w żyłach opowiadania, w których z łatwością wyczuwa się wstawki o charakterze fantastycznym.
  
  • The Black Cat 
  • The Oval Portrait 
  • Berenice 
  • The Mask of the Red Death 

Mnie najbardziej urzekło opowiadanie „The Oval Portrait”, które bezsprzecznie niesie za sobą ważne przesłanie i nakłania odbiorcę do pewnej refleksji nad sensem własnego życia. Miłośnikom literatury polecam także opowieść „Berenice”, której makabryczna akcja toczy się wokół rodzinnej biblioteki. Treść każdej z przytoczonych historii jest małą zachętą do przyjrzenia się temu, co ucieka nam między palcami, a w gruncie rzeczy, stanowi meritum naszego istnienia. Niejednokrotnie bowiem człowiek poświęca własne życie sztucznym i mało trwałym ideom, zbaczając z prawidłowego szlaku i gubi się w pewnej aluzji dnia codziennego. Przekaz jest nieco mglisty, ale właściwa interpretacja pozwala odkryć jego urok. 

Publikacja przygotowana została z myślą o osobach, które próbują utrwalić sobie słownictwo na poziomie średniozaawansowanym (Level 3). Przed lekturą opowiadań warto zapoznać się z praktycznymi radami, o które urozmaicone zostało wydanie. Kierują bowiem czytelnika do zapoznania się z trudniejszymi słowami, a także do własnej interpretacji rysunków, które przeplatają treść poszczególnych historii. Do każdej z opowieści przyporządkowane są także pytania, które mają nakłonić do własnej wypowiedzi, bądź poszukania odpowiedzi w przeczytanym tekście. Wydanie stanowiłoby jeszcze większą wartość dodaną, gdyby zostało delikatnie urozmaicone o kilka ćwiczeń i zagadek. Z pewnością czytelnik miałby wtedy większą szansę na utrwalenie języka i zapamiętanie trudniejszych słów na dłużej. 

Podobne publikacje zawsze będą miały swoich zwolenników oraz przeciwników. Nie jest to bowiem oryginalne dzieło autora, a jedynie przetworzone streszczenie tego, co kiedyś stworzył. Nie mniej jednak, jest to świetny materiał do utrwalenia wiedzy językowej, poprawienia sprawności czytania oraz dodatkowy sposób na naukę kolejnych słów. Jest to krótka, zaledwie kilkudziesięciostronicowa książeczka, ale warto poświęcić jej dosłownie godzinę i tym samym, dać sobie szansę na wzmocnienie własnych możliwości lingwistycznych.

KSIĄŻKA BIERZE UDZIAŁ W WYZWANIU:
W ORYGINALE

REALIZACJA WYZWAŃ - LINK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger