BIULETYNKA | LIPIEC 2016

Czerwiec zbliża się ku końcowi. Dla mnie był to miesiąc kilku świetnych spotkań autorskich, ale w świecie literatury działo się jeszcze więcej. Zapraszam na kolejny numer Biuletynki, a w nim: podsumowanie wydarzeń czerwca i krótkie kalendarium zbliżających się atrakcji literackich. Standardowo, w numerze znajdziecie także zabawę miesiąca oraz polecany przeze mnie blog. Życzę miłej lektury!


CZERWIEC OKIEM CZYTELNIKA


JAKUB SZAMAŁEK LAUREATEM NAGRODY WIELKIEGO KALIBRU 2016
13 Międzynarodowy Festiwal Kryminału za nami, a zatem znamy już laureata Nagrody Wielkiego Kalibru 2016. Został nim Jakub Szamałek. Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru powędrowała natomiast do Remigiusza Mroza, a honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru otrzymało aż trzech pisarzy: Tess Gerritsen, Pierre Lematire i Peter Robinson. Więcej o wydarzeniu tutaj.

TESS GERRITSEN ODWIEDZIŁA POLSKĘ
Amerykańska pisarka Tess Gerritsen, której popularność przyniosły thrillery medyczne, odwiedziła Polskę. 3 czerwca autorkę można było spotkać w warszawskim Empiku, natomiast dzień później pisarka odwiedziła Wrocław. Moją relację ze spotkania autorskiego w Warszawie znajdziecie tutaj, a tu znajduje się podsumowanie wizyty we Wrocławiu

BIG BOOK FESTIWAL
W dniach 10-12 czerwca w Warszawie odbył się Big Book Festiwal 2016. Szeroki wachlarz propozycji czytelniczych i wyjątkowa atmosfera podczas spotkań pod chmurką to tylko niektóre atrakcje festiwalu. Na stronie wydarzenia znajdziecie linki do kilku świetnych blogowych relacji.

SUKCES I FESTIWALU PIĘKNEJ KSIĄŻKI
Pierwsza odsłona Festiwalu Pięknej Książki w Rzeszowie za nami. W weekend 11-12 czerwca w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie można było odwiedzić stanowiska najbardziej znanych wydawnictw i spotkać się z autorami. Fotorelację z wydarzenia znajdziecie tutaj.NAJBLIŻSZE KALENDARIUM

NOC KSIĄŻKOHOLIKÓW
Przygotujcie zapasy kawy na noc z 2 na 3 lipca. Autorka bloga Książkowe "kocha, nie kocha" zaprasza na 2. edycję corocznego wydarzenia Noc Książkoholików. Więcej o wydarzeniu na jego stronie.

NOC POEZJI
Noc z 2 na 3 lipca to także Noc Poezji w Białej Podlaskiej.W programie przede wszystkim: dużo poezji, trochę muzyki, arcydzieła kina niemego i powitanie wschodu słońca. Wstęp wolny. Źródło informacji.

JARMARK GRYFITÓW
3 lipca na Rynku Rybackim w Słupsku odbędzie się pierwszy tegoroczny Jarmark Gryfitów. Jak co roku, w każdą niedzielę lipca i sierpnia miłośnicy historii, literatury i sztuki spotykają się przed muzeum, gdzie będą czekać na nich liczne atrakcje. Szczegółowy program znajdziecie na stronie wydarzenia.

WISŁAWA SZYMBORSKA - POWAŻNA I NIEPOWAŻNA
W dniu 4 lipca w Gdyni odbędzie się spotkanie z poezją Wisławy Szymborskiej pt.: "Niektórzy lubią poezję. Wisława Szymborska - poważna i niepoważna". W tym roku obchodzimy bowiem dwudziestą rocznicę przyznania Wisławie Szymborskiej Literackiej Nagrody Nobla. Wstęp wolny. Więcej przeczytacie na stronie wydarzenia.

RABKA FESTIVAL
W dniach 7-10 lipca w Rabce odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival. To jedyne w Polsce festiwal literacki odbywający się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci. Więcej o wydarzeniu przeczytacie tutaj.

NAD MORZE Z KSIĄŻKĄ! BO #TUCZYTAMY
W dniu 9 lipca w Sopocie odbędzie się spotkanie blogerów piszących o książkach oraz autorów. To już czwarta edycja wydarzenia, a wszelkie informacje znajdziecie na stronie wydarzenia

OGÓLNOPOLSKI ZLOT CZŁONKÓW DYSKUSYJNYCH KLUBÓW KSIĄŻKI
W dniach 28-31 lipca we Wrocławiu odbędzie się Ogólnopolski Zlot Członków Dyskusyjnych Klubów Książki. Celem zlotu jest uhonorowanie członków Dyskusyjnych Klubów Książki z całej Polski w dziesięciolecie istnienia ruchu. W trakcie Zlotu planowane jest pierwsze, jeszcze nieoficjalne, wykonanie hymnu książki. Więcej o wydarzeniu znajdziecie tutaj.

NADMORSKI PLENER CZYTELNICZY
W dniach 29-31 lipca w Gdyni odbędzie się Nadmorski Plener Czytelniczy, podczas którego po raz jedenasty przyznana zostanie Nagroda Literacka Gdynia. Więcej o wydarzeniu tutaj.SPOTKANIA AUTORSKIE
  • 3 lipca w Gdańsku z Augustą Docher i K.N. Haner [SZCZEGÓŁY]
  • 7 lipca w Starogardzie Gdańskim z Agnieszką Pruską [SZCZEGÓŁY]
  • 15 lipca w Gdyni z Jackiem Hugo-Baderem [SZCZEGÓŁY]
  • 17-20 lipca w różnych miejscowościach nadmorskich z Iloną Felicjańską [SZCZEGÓŁY]

WYBRANE ZAPOWIEDZI

06.07.2016 - Helen FitzGerald - Wstyd
Co byś zrobiła, gdyby twoją najgorszą wpadkę zobaczył cały świat?
"Jak dotąd w sieci widziało mnie 23 096 osób. Wśród nich moja mama, mój tata, moja młodsza siostra, babcia, druga babcia, dziadek, szef, mój nauczyciel biologii z szóstej klasy i chłopak James". 
Gdy Leah Oliphant-Brotheridge i jej przybrana siostra Su jadą na wspólne wakacje do Magaluf, żeby świętować zdaną maturę, do domu wraca tylko Leah. Jej siostra – przykładna, zdolna uczennica i chluba rodziny – zostaje za granicą, skompromitowana i przerażona. Do sieci trafił filmik, na którym Su po pijanemu dopuszcza się czynności seksualnych w nocnym klubie. I wszyscy go widzieli. 
Matka dziewczynek, Ruth Oliphant-Brotheridge, szanowana sędzia, jest wściekła. Jak mogło do tego dojść? Czy będzie w stanie wymierzyć sprawiedliwość mężczyźnie, który wykorzystał jej niewinną córkę? Jaką rolę odegrała w tym wszystkim Leah? Czy Ruth zdoła odnaleźć Su i sprowadzić do domu, jeśli ona wcale nie chce zostać odnaleziona?

06.07.2016 - Claire Douglas - Siostry
Daj się wciągnąć w sieć intryg i kłamstw. . . 
Abi nie może się pozbierać po tragicznej śmierci Lucy, jej siostry bliźniaczki. Od wypadku minęło półtora roku, jednak nadal bierze antydepresanty, chodzi na terapię. Ale gdy poznaje Beatrice, wszystko zmienia się na lepsze. Bea jest lustrzanym odbiciem Lucy. Wkrótce dziewczyny zamieszkują pod jednym dachem, ale w domu zaczynają dziać się dość niepokojące rzeczy... W tym klimatycznym thrillerze psychologicznym nic nie jest takie, jakim z pozoru się wydaje. 
"Fascynująco klaustrofobiczna i nieprzewidywalna na każdej kolejnej stronie: idealna dla fanów Dziewczyny z pociągu". 
Marie Claire

13.07.2016 - Peter Robinson - Groby niewinnych
Kiedy po raz ostatni widziano ją żywą, szesnastoletnia Debora Harrison wracała do domu ze szkoły. Jej przyjaciółka Megan sądzi, że widziała niewyraźną postać mężczyzny za Deborą, gdy machały sobie na pożegnanie na moście, ale tamtego wieczoru mgła była tak gęsta, że nie może mieć stuprocentowej pewności. Niedługo potem ciało Debory zostaje znalezione na cmentarzu. Zbrodnia napełnia strachem dzielnicę Marii Panny, bogatą enklawę Eastvale, a ponieważ Debora jest córką prominentnego przedsiębiorcy, ambitny nowy komendant Jeremiah „Jimmy” Riddle naciska na nadkomisarza Alana Banksa i jego zespół, żeby jak najszybciej złapali sprawcę. I wkrótce, po części dzięki pracy nowego w Eastvale komisarza Barry'ego Stotta, wygląda na to, że się im udało. . . 
Banks jednak nie jest przekonany. Społeczność oddycha z ulgą i zmienia się w tłum żądny linczu, a Banks bada niewyjaśnione wątki związane z innymi zaplątanymi w sprawę osobami: pastorem, który jest oskarżony o napastowanie seksualne podwładnego, uchodźcy z Chorwacji, i kłamie w kwestii swoich poczynań w czasie morderstwa, zdradzającą go żoną, nauczycielem kryjącym mroczną tajemnicę, mściwą byłą dziewczyną oskarżonego, nastoletnim chuliganem grożącym aktami przemocy Deborze i jej rodzinie. Z każdą nową informacją tworzy się inny wzór, aż wreszcie Banks jest zmuszony wywołać gniew Jimmy'ego Riddle'a, jeśli chce rozwiązać sprawę. 
Powieść nominowana przez International Association of Crime Writers do Hammet Award. 
Wybrana przez Publishers Weekly do siódemki najlepszych powieści kryminalnych 1996 roku. 
Zdobywczyni Arthur Ellis Award dla najlepszej powieści 1996 roku przyznawanej przez Crime Writers of Canada.

20.07.2016 - Mo Hayder - Kukła
Strach na dobre zagościł w zakładzie zamkniętym Beechway. Podczas kilku niewyjaśnionych awarii prądu dochodzi do wywołujących gęsią skórkę wypadków na terenie szpitala, które stają się przyczyną histerii wśród pacjentów. AJ – przełożony personelu pielęgniarskiego – zwraca się z prośbą o pomoc do detektywa inspektora Jacka Caffery'ego. Czy jednak wystarczy im sił i odwagi, by stawić czoło złu w najczystszej postaci i samemu nie zginąć?
"Hayder wykracza poza granice wszystkiego, co do tej pory zostało opowiedziane i opisane. "
"Daily Mail"

20.07.2016 - Arne Dahl - Ciuciubabka
Europol dostaje informację, że pozostające w cieniu gangi kontrolujące europejskich żebraków łączą się w wielką sieć, skupioną na przemycie ludzi. Od kilku tygodni Paul Hjelm i jego zespół z OpCopu śledzą podejrzanych o kierowanie tą potężną organizacją. Przełom w śledztwie będzie dopiero drastycznym początkiem serii tragicznych wydarzeń.


Zarówno te, jak i wszystkie zbliżające się premiery, znajdziecie na: http://datapremiery.pl/ksiazki/ ZABAWA MIESIĄCA

W poprzednim miesiącu zagadką był anagram słowa „DRAPANO”. Odpowiedzią był tytuł powieści, której premiera miała miejsce w czerwcu, a była nią „Pandora” autorstwa Mike’a Carey’a. W tym numerze zapraszam na rebus, a jego rozwiązaniem jest tytuł powieści romantycznej, której polska premiera planowana jest na początek lipca. Podpowiem, że to zwierzątko to nie jest osioł. Udanej zabawy! :)


POLECAM BLOG

Z ogromną przyjemnością polecam blog, który regularnie odwiedzam od kilku miesięcy. Już pierwszy przeczytany przeze mnie post wzbudził moją sympatię i zachęcił mnie do częstych odwiedzin. W tym numerze Biuletynki polecam stronę Okiem Wielkiej Siostry.
Autorką bloga jest Olga, której z pewnością nie można zarzucić braku sumienności i rzetelności w pisaniu recenzji. Każda jej opinia jest drobiazgową i szczerą analizą przeczytanej książki. Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji tam zajrzeć, szybko nadróbcie tę zaległość. Warto!


W lipcu wydarzenia literackie częściowo przenoszą się z dużych miast do kurortów turystycznych, aby zachęcić odpoczywających urlopowiczów do alternatywnej formy wypoczynku. W księgarniach natomiast pojawi się kilka rarytasów, na które wielu czytelników z pewnością czeka. Wybieracie się na któreś wydarzenia? Jak podobają się Wam zapowiedzi książkowe? Czekam na Wasze komentarze :)

Serdecznie pozdrawiam i życzę miłej lektury!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger