BIULETYNKA | MARZEC 2017

Przed nami miesiąc kapryśnej pogody, ale marzec to nie tylko klimatyczna mieszanka zimy i lata. To także miesiąc pełen literackich wrażeń. Jakie wydarzenia planowane są w najbliższych tygodniach? Gdzie i z kim odbędą się spotkania autorskie? Jakie premiery książkowe zapowiadają wydawcy? Poniższa Biuletynka z pewnością pomoże wam odnaleźć się w zgiełku licznych zapowiedzi.KALENDARIUM NA MARZEC

POZNAŃ | LITERUFKA + SLAM POETYCKI
W dniu 2 marca w Poznaniu odbędzie się spotkanie poetyckie z Wojciechem Brzoską - poetą i autorem siedmiu książek poetyckich. Cykl literacki literuFKA to sześć niepowtarzalnych okazji do rozmowy z najciekawszymi współczesnymi polskimi poetami. Bez wykładu i bez wymądrzania się. Kolejne spotkania odbędą się 16 marca - z Małgorzatą Lebdą, a także 30 marca - z Maciejem Robertem. Więcej o wydarzeniu przeczytacie tutaj.

KRAKÓW | O PRZYJAŹNI ZBIGNIEWA HERBERTA I TADEUSZA CHRZANOWSKIEGO
Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Wydawnictwo Znak zapraszają na spotkanie poświęcone książce Mój bliźni, mój bracie. Listy 1950-1998. O przyjaźni Zbigniewa Herberta i Tadeusza Chrzanowskiego. Udział w spotkaniu wezmą: Elżbieta Chrzanowska-Kluczewska, Andrzej Franaszek oraz  Ryszard Krynicki. W czasie spotkania będzie można nabyć książkę w cenie promocyjnej, zobaczyć zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie zgromadzone w Pawilonie Józefa Czapskiego oraz skorzystać z kawiarni. Wydarzenie planowane jest na dzień 2 marca. Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj.

WARSZAWA | OTWARCIE KSIĘGARNI WYTWÓRNIA
W dniu 4 marca na ulicy Chmielnej w Warszawie planowane jest otwarcie Księgarni Wytwórnia. Załoga wydawnictwa o tej samej nazwie zaprasza miłośników literatury w godz. 17:00-19:00. Więcej informacji na stronie wydarzenia.

PRUSZKÓW | WYMIANA KSIĄŻEK
W dniu 4 marca w Pruszkowie odbędzie się XI edycja wymiany książek. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie wydarzenia.

WARSZAWA | URODZINY RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO: WIECZÓR ANGLOSASKI
Z okazji 85. rocznicy urodzin Ryszarda Kapuścińskiego, w dniu 4 marca w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędzie się Wieczór Anglosaski, poświęcony reportażyście oraz jego angielskim tłumaczom, którzy przyczynili się do światowej popularności Kapuścińskiego i przełożenia jego książek na obce języki. Wydarzenie jest częścią programu 8. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Podczas Wieczoru zostanie wręczona Nagroda Translatorska dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego za całokształt twórczości. Laudację wygłosi prof. Jerzy Jarniewicz, Krystyna Czubówna przeczyta fragmenty Podróży z Ryszardem Kapuścińskim, a spotkanie poprowadzi Remigiusz Grzela. Więcej informacji na stronie wydarzenia.

WARSZAWA | BAŚNIE FIŃSKIE I KALEVALA
W dniu 4 marca w Warszawie będzie możliwość posłuchania baśni pochodzących z Finlandii. Uczestnicy dowiedzą się m.in., jaką moc posiada przepowiednia wróża, jaką mądrość skrywa w sobie zwykły garncarz, o czym śpiewał kogut na królewskim dworze, a także usłyszą opowieść o Mądrej żonie, na której czole lśnił księżyc i w której oczach jaśniały gwiazdy... Część tego wieczoru będzie poświęcona również Kalevali. Jest to epopeja narodowa Finów, w której opisane jest powstanie świata, poznajemy przygody pierwszych bohaterów i towarzyszymy im w licznych wyprawach. A wszystko to otoczone magią słowa, pieśni, pokazujące zwyczaje w Finlandii sprzed wielu lat. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia

SZCZECIN | FILIP ŁOBODZIŃSKI CZYTA BOBA DYLANA
W dniu 6 marca w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie odbędzie się spotkanie autorskie pod nazwą "Stacja nowa książka". Spotkanie poprowadzi Adam Opatowicz z Teatru Polskiego w Szczecinie. Wstęp wolny! Więcej informacji znajdziecie tutaj

KRAKÓW | KSIĄŻKA W CIEMNO
W dniu 7 marca w Krakowie odbędzie się wydarzenie pod tajemniczą nazwą Książka w ciemno. Ideą projektu jest zebranie jak największej ilości książek, które następnie będzie można nabyć w trakcie targów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Organizatorzy mają na celu finansowe wsparcie fundacji "Wyspy Szczęśliwe", niosącej pomoc dzieciom z nowotworami. Fundacja ma przeznaczyć zebrane pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego oraz leków. Jak sugeruje nazwa - uczestnik nie będzie znał tytułu powieści, którą nabywa. Książki będą wcześniej specjalnie zapakowane i oznaczone, a na pokrytej papierem okładce znajdą się recenzje poprzednich czytelników. Książki przyniesione do zbiórki nie muszą być nowe, mogą zawierać zwykłe ślady użytkowania. Więcej informacji na stronie wydarzenia.

KRAKÓW | DORWAĆ MISTRZA I MAŁGORZATĘ
Wydawnictwo Znak zaprasza na 19. spotkanie z cyklu „Dorwać Mistrza”, w którym udział wezmą tłumacze "Mistrza i Małgorzaty", czyli demoniczno-filologiczny klan Przebindów: Leokadia Anna Przebinda, Grzegorz Przebinda, Aneta Przebinda, Igor Przebinda oraz goście: Anna Dymna, Ewa Wojdyłło, Maciej Bieniasz, prowadzenie: Jerzy Illg. Spotkanie odbędzie się 9 marca. Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj.

POZNAŃ | MITY I BAŚNIE SKANDYNAWSKIE
Poznański Klub Dragon zaprasza na spotkanie, podczas którego uczestnicy usłyszą baśnie skandynawskie o silnej kobiecie z Islandii, Juhanie spluwającym tytoniem, Nisse Węglarzu i jego kosmatej rodzinie... Podobno też pojawi się Siwa Titta, a z nią nie ma żartów. Więcej o nietypowym wydarzeniu, które odbędzie się 10 marca, przeczytacie tutaj

LONDYN | LONDYŃSKIE TARGI KSIĄŻKI
London Book Fair oraz Instytut Książki informują, że w dniach 14-16 marca Polska wystąpi w charakterze „Market Focus” Londyńskich Targów Książki. Program Market Focus to dla polskiego i brytyjskiego świata wydawniczego przede wszystkim doskonała okazja do nawiązania i umocnienia kontaktów. „Market Focus 2017: Poland” będzie obejmował cykl wydarzeń kulturalnych i branżowych prezentujących gorące nazwiska, modne gatunki, interesujące tematy, literackie trendy i ciekawostki naszego rynku książki – słowem to, co w polskiej literaturze współczesnej najlepsze. Więcej o głośnym wydarzeniu przeczytacie tutaj.

WARSZAWA | SALON POEZJI
W dniu 19 marca w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się kolejny Salon Poezji. Podczas Salonów Poezji, odbywających się najczęściej w niedzielne południe na Dużej Scenie, widzom przybliżane są utwory wybranych poetów – tych znanych i tych, którzy niesłusznie rzadziej są przypominani. Więcej informacji tutaj.

POZNAŃ | POZNAŃSKIE TARGI KSIĄŻKI NAUKOWEJ I POPULARNONAUKOWEJ
W dniach 24-26 marca w Poznaniu odbędą się Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej. Targom towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń: promocje książek, panele dyskusyjne skierowane do różnych grup odbiorców, a także cykliczne spotkania branżowe Forum Wydawców oraz aż trzy konkursy przeznaczone dla wydawców książki naukowej i popularnonaukowej. Więcej o wydarzeniu przeczytacie tutaj.

POZNAŃ | KSIĄŻKA DLA DZIECI, MŁODZIEŻY I RODZICÓW
W dniach 24-26 marca w Poznaniu odbędą się Targi Książki dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców. Jest to największe w kraju wydarzenie poświęcone promocji książek dla najmłodszych i dorastających czytelników. To ważne spotkanie kulturalne łączy zabawę z popularyzacją czytelnictwa kształtującego dziecięcą wyobraźnię, rozwój intelektualny i wrażliwość. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia

WARSZAWA | XXIII TARGI WYDAWCÓW KATOLICKICH
W dniach 30 marca - 2 kwietnia odbędą się  XXIII Targi Wydawców Katolickich. Targi, tak jak poprzednie, odbędą się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim, Plac Zamkowy 4, Warszawa. Arkady Kubickiego – miejsce znajdujące się w centrum Stolicy, w którym organizowanych jest wiele ekspozycji targowych, wystawienniczych, kulturalnych. Poprzednie edycje naszych Targów ukazały, że to dobre miejsce dla naszej wciąż rozwijającej się imprezy targowej.


WYBRANE SPOTKANIA AUTORSKIE


Więcej informacji o planowanych wydarzeniach literackich znajdziecie na stronie: http://www.kiwiportal.pl/wydarzenia/literatura.


WYBRANE ZAPOWIEDZI

01.03.2017 | Iga Horn - Ciało
Co łączy potworne znalezisko z wiedeńskiej plaży i ludzką skórę wyłowioną przed laty w Krakowie?
Koniec lata. Na Gänsehäufel, plaży nad Dunajem, odpoczywają całe rodziny. Kąpiący się młodzi ludzie zauważają w wodzie dziwny przedmiot. Po bliższych oględzinach okazuje się, że jest to ludzka skóra.
Paulina Weber, historyczka sztuki na uniwersytecie w Wiedniu, interesuje się tematyką okrucieństwa w sztuce. Jej były mąż, policjant Max Haas, łączy sprawę z plaży i przypadek sprzed 15 lat, kiedy to w Polsce wyłowiono z Wisły skórę zdjętą z ciała młodej dziewczyny. Wiedeńska komenda prosi o konsultacje analityka z Krakowa, Henryka Macha, okrzykniętego specjalistą od psychopatów. Paulina jest zafascynowana Machem, człowiekiem o niezwykłej inteligencji i wrażliwości na granicy neurozy.
Weber niespodziewanie otrzymuje e-mail z cytatem z Baudelaire'a i zdjęciem wyłowionej przez policję ludzkiej nogi.
A to dopiero początek makabrycznego ciągu wydarzeń.

01.03.2017 | Antonio Manzini - Czarna trasa
Włoski autor kryminałów, który przebojem dołączył do europejskiej czołówki pisarzy tego gatunku (Andrea Camillieri, Donna Leon, Henning Mankel). Stworzył serię książek , których akcja rozgrywa się w Alpach, a bohaterem jest oficer włoskiej policji Rocco Schiavone, karnie zesłany z Rzymu do Doliny Aosty.
Szorstki, brutalny, nieuczciwy, naginający prawo niczym bohaterowie Jamesa Ellroya. Zły glina, ustanawiający własne reguły... okropny i ujmujący jednocześnie, śmiało może konkurować z komisarzem Montalbano Andrei Camilleriego.
Rocco Schiavone, po tym, jak zadarł z niewłaściwymi ludźmi i wpadł w poważne tarapaty, zostaje zesłany do Doliny Aosty, do alpejskiego miasteczka turystycznego, daleko od ukochanego Rzymu. Elegancki, ale kapryśny rzymianin równie mocno nienawidzi gór, śniegu i lokalnych prowincjuszy, jak pogardza swoimi zwierzchnikami i ich małostkowym przywiązaniem do regulaminu. Ale za to uwielbia rozwiązywać kryminalne zagadki.
Gdy na stoku zostają znalezione pokiereszowane przez ratrak zwłoki, Rocco staje przed pierwszym wyzwaniem. Jest w swoim żywiole tylko wtedy, gdy prowadzi śledztwo.

01.03.2017 | William P. Young - Chata
Najmłodsza córka Mackenziego Allena Phillipsa, Missy została porwana podczas rodzinnych wakacji. W opuszczonej chacie ukrytej na pustkowiach Oregonu znaleziono ślady wskazujące na to, że została brutalnie zamordowana. Cztery lata później pogrążony w Wielkim Smutku Mack dostaje tajemniczy list, najwyraźniej od Boga, a w nim zaproszenie do tej właśnie chaty na weekend.
Wbrew rozsądkowi Mack przybywa do chaty w zimowe popołudnie i wkracza do swojego najmroczniejszego koszmaru. To, co tam znajduje, odmienia jego życie na zawsze.

08.03.2017 | Robert Dugoni - Grób mojej siostry
Trzymający w napięciu thriller pełen pułapek i nagłych zwrotów akcji.
Tracy Crosswhite przez lata kwestionowała fakty dotyczące zniknięcia jej siostry. Nie wierzy, że Edmund House, przestępca seksualny oskarżony i skazany za zamordowanie Sary, jest faktycznym sprawcą tej zbrodni. Licząc, że uda jej się odnaleźć prawdziwego mordercę i wymierzyć sprawiedliwość, Tracy wstępuje do policji i zostaje detektywem w wydziale zabójstw w Seattle, poświęcając się bez reszty tropieniu przestępców.
Gdy ciało Sary zostaje odnalezione w pobliżu ich rodzinnego miasta na północy Gór Kaskadowych w stanie Waszyngton, Tracy ze zdwojoną energią rzuca się w wir pracy, by odnaleźć odpowiedzi na pytania, które dręczą ją od lat. Szukając prawdziwego zabójcy siostry, odkryje tajemnice, które podważą jej wspomnienia z przeszłości, i otworzy drzwi śmiertelnemu niebezpieczeństwu.

15.03.2017 | Remigiusz Mróz - Inwigilacja
Chłopak, który zaginął kilkanaście lat temu na wakacjach w Egipcie, odnajduje się na jednym z warszawskich osiedli. Posługuje się innym imieniem i nazwiskiem, i mimo że rodzice rozpoznają w nim syna, on sam utrzymuje, że nie ma z zaginionym nic wspólnego.
Sytuację komplikuje fakt, że po przejściu na islam i powrocie do Polski mężczyzna znalazł się na celowniku służb. Gdy pojawiają się zarzuty, że przygotowuje zamach terrorystyczny, zwraca się o pomoc do prawniczki, która niegdyś zasłynęła obroną pewnego Roma.
Joanna Chyłka niechętnie podejmuje się sprawy. Słynie bowiem nie tylko z ciętego języka, ale także z niechęci do obcych. W dodatku nie jest przekonana, czy jej nowy klient w istocie nie planuje zamachu...

15.03.2017 | Joseph Knox - Syreny
W zarządzanych przez mafię pubach i knajpach Manchesteru Syreny sprzedają bilety do piekła – heroinę i ecstasy. Żyjąc na krawędzi, skutecznie skrywają swoje sekrety. W łaski Syren musi się wkupić młody detektyw Aiden Waits, skompromitowany policjant, który nie może uwolnić się od błędów przeszłości. Aby nie stracić odznaki, zostaje wtyczką wśród narkotykowych dealerów.
Sprawy mocno się komplikują, gdy Waits ma odnaleźć córkę ważnego polityka ukrywającą się wśród Syren. Klucząc w świecie skorumpowanych policjantów, pięknych kobiet i bezwzględnej mafii odkrywa prawdę, którą niekoniecznie chciał poznać.
Świetnie napisany, angażujący i przepełniony mroczną atmosferą kryminał. Knox zbudował z detalami świat policyjnych śledztw i narkotykowych porachunków, stworzył bohaterów, którzy w życiu poszli na wszystkie możliwe kompromisy. Idealna lektura dla fanów takich kinowych hitów jak „Infiltracja” i „Donnie Brasco”.

15.03.2017 | Robert Harris - Konklawe
Potęga Boga - ambicja człowieka.
W ciągu następnych 72 godzin jeden z nich stanie się najpotężniejszym przywódcą duchowym na ziemi.
W Watykanie umiera propagujący ideę Kościoła ubogiego, znienawidzony przez Kurię papież. Misja przeprowadzenia konklawe przypada w udziale mającemu za sobą kryzys wiary dziekanowi kolegium kardynalskiego, kardynałowi Lomeliemu.
Do wzięcia udziału w wyborach uprawnionych jest stu siedemnastu kardynałów, lecz tuż przed rozpoczęciem głosowań w Domu Świętej Marty pojawia się kolejny, nieznany nikomu kardynał Benitez z Filipin, którego zmarły papież podniósł do tej godności w tajemnicy przed watykańskimi urzędnikami. Zamknięci we wnętrzu Kaplicy Sykstyńskiej elektorzy modlą się o to, by Duch Święty oświecił ich i pomógł dokonać właściwego wyboru, bardzo szybko jednak obok toczącego się od dziesięcioleci sporu tradycjonalistów i liberałów zaczynają się między nimi całkiem ziemskie intrygi i knowania.
Lomeli musi rozstrzygnąć w swoim sumieniu, czy jako dziekan kolegium ma się ograniczać wyłącznie do spraw organizacyjnych, czy też spróbować wpłynąć na przebieg głosowania poprzez ujawnienie mrocznej przeszłości głównych pretendentów.
Ostateczny wynik konklawe okaże się jednak i tak nie całkiem zgodny z jego intencjami.
Autor bestsellera "Autor Widmo" powraca z nowym współczesnym thrillerem, rozgrywającym się za zamkniętymi drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej!

15.03.2017 | Mindy Mejia - Ostatnia rola Hattie
Klimatyczny, mroczny thriller – jak połączenie "Miasteczka Twin Peaks" i "Fargo".
Wszyscy sądzili, że znają Hattie Hoffman. Kiedy została zamordowana, okazało się, jak bardzo się mylili.
Pełen zaskakujących zwrotów akcji thriller stanowi rekonstrukcję jednego roku z życia niebezpiecznie hipnotyzującej dziewczyny, podczas którego na jaw wychodzą najmroczniejsze sekrety małego miasteczka, a ona małymi krokami coraz bardziej się zbliża do własnej śmierci.
Hattie Hoffman, uczennica ostatniej klasy liceum, przez całe życie odgrywa rozmaite role: dobrej uczennicy, dobrej córki, dobrej obywatelki. Kiedy w dniu premiery szkolnego przedstawienia zostaje znaleziona martwa, tragedia ta wstrząsa całą społecznością miasteczka. Del Goodman, miejscowy szeryf i jednocześnie przyjaciel rodziny Hoffmanów, przysięga, że odnajdzie zabójcę dziewczyny, ale prowadzone przez niego śledztwo przynosi więcej pytań niż odpowiedzi. Wygląda na to, że swój talent aktorski Hattie wykorzystywała nie tylko na scenie. Opowiedziana z punktu widzenia trzech osób – Dela, Hattie i nowego nauczyciela angielskiego, którego małżeństwo jest w rozsypce – powieść ta przeplata wspomnienia z ostatniego roku szkolnego Hattie z wydarzeniami, które doprowadziły ją do śmierci.
Sugestywna i ostra jak brzytwa, prezentuje cienką granicę dzielącą niewinność od tego, co karygodne, prawdziwą tożsamość od oszustwa. Czy miłość prowadzi do samopoznania – czy destrukcji?

15.03.2017 | Piotr Tymiński - Wołyń. Bez litości 
MOJA REKOMENDACJA
Rok 1943. Kiedy sprzymierzeni na frontach II Wojny Światowej przełamują potęgę III Rzeszy, na Wołyniu dochodzi do eksterminacji Polaków. Stanisława Morowskiego spotyka osobista tragedia, a kolejne miesiące jego życia wypełnia nieustanna walka o przetrwanie. Dynamicznie rozwijająca się akcja książki ukazuje politykę niemieckich okupantów, bezwzględność ukraińskich nacjonalistów i dwulicowość sowieckich partyzantów. Tłem dla opisanych wydarzeń są urokliwe plenery, gdzie żyją ludzie przywiązani do tradycji i ziemi. Powieść oparta na autentycznych wydarzeniach.

15.03.2017 | Ove Løgmansbø - Prom
Prom płynący z Hirsthals w Danii zatrzymuje się na wodach przybrzeżnych Wysp Owczych. Z jednostką nie ma kontaktu, nic jednak nie wskazuje na to, by miała miejsce awaria. Czy doszło do porwania? Zamachu terrorystycznego? A może to rezultat działania szaleńca? Na pokładzie znajduje się Katrine Ellegaard, duńska policjantka, która na własną rękę stara się rozwikłać zagadkę. Wie tylko tyle, że ma przeciwko sobie godnego przeciwnika – ktoś bowiem zadbał o to, by na statku wdrożono procedury awaryjne, uniemożliwiając przemieszczanie się między pokładami. Tymczasem czekający na nią w Vestmannie Hallbjørn Olsen odkrywa, że odpowiedzi mogą znajdować się nie na promie, ale na archipelagu...

28.03.2017 | Diane Rose - Carpe diem 
PATRONAT - MOZAIKA LITERACKA
Rosalie Heart ma 22 lata, studiuje prawo, dba o linię i spotyka się ze swoimi przyjaciółmi. Jednym słowem – szczęśliwa młoda kobieta czekająca już tylko na miłość. Jednak za nim zaczniecie jej zazdrościć, przemyślcie to. Rosalie zostało już tylko 600 dni życia. Pogodziła się z tym, że umrze. Teraz tylko stara się oswoić z tym swoich przyjaciół i rodzinę. Żyje chwilą i próbuje zrobić jak najwięcej. Nie myśli o miłości i związkach, uważa, że jest to dla niej zakazanym owocem. Po prostu trwa i czeka na ten ostatni dzień, kiedy już się nie obudzi. Jednak pewnego dnia Rosalie poznaje kogoś, z kim chciałaby spędzić jak najwięcej wspólnych chwil...

29.03.2017 | Jo Nesbø - Pragnienie
Kobieta, która umówiła się na randkę przez internet, zostaje znaleziona martwa. Ślady pozostawione na jej ciele wskazują, że morderca jest wyjątkowo bezwzględny. Presja mediów i społeczeństwa, by znaleźć mordercę, jest na tyle duża, że policja zwraca się do Harry'ego Hole. Niepokorny detektyw podejmuje śledztwo dopiero, gdy zaczyna podejrzewać, że morderstwo ma związek z jego nierozwiązaną sprawą z przeszłości.


Zarówno te, jak i inne zbliżające się premiery, znajdziecie na stronach: http://datapremiery.pl/ksiazki oraz http://www.videograf.pl/zapowiedzi.php.


***
Totalny miszmasz spotkań autorskich, świetnie zapowiadające się wydarzenia oraz liczne zapowiedzi książkowe. Tak przedstawia się kalendarium na marzec. Planujecie udział w jakimś wydarzeniu? Na jakie nowości czekacie?


Serdecznie pozdrawiam i życzę optymalnego doboru lektur!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger