SPOTKANIE AUTORSKIE Z MAŁGORZATĄ ROGALĄ | RELACJA

Małgorzata Rogala – autorka powieści kryminalnych, entuzjastka słowa pisanego i wreszcie miłośniczka prozy Bernarda Miniera i Marca Levy`ego – właśnie spotkała się z czytelnikami w Warszawie, przy okazji promocji najnowszej książki Grzech zaniechania, będącej piątą już częścią cyklu kryminalnego z Agatą Górską oraz Sławkiem Tomczykiem. Czy znany komisarz byłby odpowiednim kandydatem na męża? Jakich scen najbardziej boi się polska pisarka? Poniższa relacja powinna rozwiać wszelkie wątpliwości.
Spotkanie z Małgorzatą Rogalą odbyło się w Księgarni Autorskiej w warszawskich Złotych Tarasach, a poprowadził je Tomasz Kosiorek. Chociaż prowadzący przyznał, że zaczął przygodę z twórczością Małgorzaty Rogali dopiero od jej najnowszej powieści, to zarówno autorka, jak i obecni na spotkaniu miłośnicy jej twórczości, jasno stwierdzili, że książki warto czytać chronologiczne, aby nie stracić wątków z życia osobistego bohaterów. Wszystko wskazuje na to, że główni bohaterowie są naprawdę lubiani, a komisarz Tomczyk trafił nawet na listę najlepszych kandydatów na literackich mężów.
Będący świeżo po lekturze Tomasz Kosiorek przyznał też, że fabuła Grzechu zaniechania jest wyjątkowo filmowa i stanowi niemal gotowy scenariusz. Dzięki zastosowanym przez autorkę precyzyjnym opisom, z łatwością można rozpoznać znane miejsca, a najbardziej powinni odczuć to mieszkańcy Warszawy, gdyż to właśnie w tym mieście toczy się akcja całej serii.
Autorka w każdej książce porusza temat wybranego przez siebie problemu społecznego i jak się okazuje, jest to jeden z elementów, który najbardziej cenią sobie czytelnicy. Inspiracje w tym zakresie czerpie przede wszystkim z codziennych obserwacji treści publikowanych w mediach oraz z zasłyszanych historii. Takie spostrzeżenia często ją uwierają, panoszą się w myślach więc po prostu opisuje je w książkach i tym samym pozwala im wyjść na światło dzienne. Przy okazji premiery najnowszej powieści, otrzymała bardzo dużo prywatnych wiadomości od czytelników, którzy po przeczytaniu książki zwyczajnie nie mogli się pozbierać. To żywy dowód na to, że autorka naprawdę potrafi transferować emocje na papier. 
Chociaż Małgorzata Rogala pisze obecnie powieści kryminalne, nie obawia się swoich książek, często zdarza jej się nawet myśleć przed snem nad wątkiem, który przykładowo nie został jeszcze rozwiązany. Boi się natomiast książek innych autorów, nie przepada bowiem za drastycznymi scenami, jak chociażby rozczłonkowanie ludzkiego ciała. Pisarka przyznała się, że bardzo trudno było jej opisać chociażby pobicie chłopaka w Zapłacie, w trakcie pisania dosłownie leciały jej łzy.
Autorka Grzechu zaniechania powiedziała też bardzo ważną rzecz. W obecnych czasach ludzie lubią dyktować innym, co powinno się czytać, twierdząc przy tym, że tylko literatura z wysokiej półki ma jakąkolwiek wartość. A przecież czyta się także dla rozrywki i ważne jest to, że ludzie w ogóle sięgają po książki. 
Na koniec spotkania Małgorzata Rogala zdradziła, że już niedługo pewna nowa postać fabularnie wyruszy do Francji. Oficjalna zapowiedź wydawnicza pojawi się niebawem, a sama książka powinna ukazać się tuż przed Warszawskimi Targami Książki. Po zakończonym wydarzeniu uczestnicy mogli podejść do pisarki, zamienić z nią słowo, zrobić sobie wspólne zdjęcie i poprosić o dedykację w książce. Twórczość Małgorzaty Rogali jest nadal przede mną, ale ogromnie cieszę się, że mogłam po raz kolejny zamienić z autorką kilka słów. To wyjątkowo ciepła i pogodna osoba, której wypowiedzi słucha się z niekłamaną przyjemnością. W spotkaniu uczestniczyły także bliskie autorce koleżanki po piórze, Dagmara Andryka oraz Marta Reich, z którymi naprawdę miło było się ponownie zobaczyć. 

***
Nie posiadasz jeszcze Grzechu zaniechania? Poniżej podpowiadam, gdzie możesz dokonać najkorzystniejszego zakupu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger