SPOTKANIE AUTORSKIE Z ALKIEM ROGOZIŃSKIM | RELACJA

Alek Rogoziński – autor popularnych powieści, w tym m.in. Jak Cię zabić, kochanie? oraz Do trzech razy śmierć – właśnie promuje trzeci tom serii kryminalnej, w której niezawodna Róża Krull ponownie rozpoczyna nieoficjalne śledztwo. Jak okiem autora wygląda główna bohaterka? Ile osób literacko zamordował Alek Rogoziński? Czy to możliwe, że książę komedii kryminalnej napisze wkrótce powieść erotyczną? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczestnicy warszawskiego spotkania ze znanym autorem.

Spotkanie autorskie z Alkiem Rogozińskim odbyło się 21 marca w warszawskim Empiku Nowy Świat, a rewelacyjną rozmowę z autorem poprowadziła Anna Matusiak-Rześniowiecka. Wydarzenie zostało obarczone jednoznacznym hasłem, które najlepiej wyraża pewien filmowy cytat: „Co dzieje się w Vegas, zostaje w Vegas.”. Aby jednak nie zostawiać czytelników z samymi zdjęciami, poniżej przedstawiam okrojoną, lecz nadal wypełnioną smaczkami, relację ze spotkania. 
Alek Rogoziński z przyjemnością opowiedział o najnowszej książce, w której Róża Krull trafia na wielki bal charytatywny, w trakcie którego dochodzi do zagadkowego morderstwa... Autor przypomniał sobie przy okazji moment, kiedy to w jego głowie pojawił się zamysł na postać głównej bohaterki. Okazuje się, że szalona Róża Krull ma w jego wyobraźni wygląd znanej komediowej aktorki, Jane Krakowski. Alek Rogoziński przyznał, że kreując pozostałych bohaterów, również lubi inspirować się znanymi osobami i zazwyczaj doskonale wie, jak wygląda każdy z nich. Nie zdradził jednak więcej szczegółów, gdyż zależy mu, aby czytelnik miał szansę na własną interpretację.
Podczas spotkania autor opowiedział także o początkach swojej kariery. Przyznał, że zaczął pisać ponieważ przekroczył czterdziestkę, a napisanie książki było jego największym marzeniem. Jedni spełniają się, kupując upragnione Ferrari, a on po prostu zaczął pisać. Zapytany o to, czy zmienił się od napisania pierwszej książki, z pozorowaną na twarzy powagą stwierdził, że oczywiście wymłodniał, wyprzystojniał i schudł, ale po chwili przyznał, że tak realnie nie czuje większych zmian. Postanowił jedynie być w życiu bardziej… buntowniczy i hołubiąc swojemu nowemu postanowieniu, zdążył już poczynić pierwszy krok: odmówił listonoszowi przyjęcia przesyłki.
Alek Rogoziński przyznał się także do pewnego przestępstwa, a nawet do dwóch. Otóż, książę komedii kryminalnej kradnie na potęgę. Wszystko, co wpadnie mu w ucho, nawet zasłyszane w autobusie, zapisuje sobie na karteczkach oraz w telefonie, a następnie wykorzystuje zapisane zwroty w trakcie tworzenia kolejnych scen. W trakcie spotkania autor przyznał też, że chciałby dokonać literackich morderstw na kilku autentycznych osobach, a jedno z nich ma już nawet za sobą. Nie przyznał jednak, kim dokładnie była jego „realna” ofiara. :)
Róża Krull w trzeciej części miała wybrać się na wieś, ale autor zmienił nieco plany i dopiero w czwartej części ma zamiar zapewnić zakręconej bohaterce bardziej sielskie klimaty. Alek Rogoziński napomknął przy okazji o powrocie pewnego Maślaka, a także o… dzikiej świni, na której będzie jechać sama Róża. Aż strach pomyśleć, jaki tytuł będzie miała ta książka!
Podczas spotkania autor opowiedział także o swoich planach na przyszłość. Czy to możliwe, że twórca komedii kryminalnych napisze erotyk? O tym czytelnicy mogą zapomnieć, Alek Rogoziński stanowczo zaprzeczył, ale w zamian wspomniał o zbliżającej się powieści obyczajowej, a także o… rasowym thrillerze. Kusi go także powieść napisana w osobie pierwszej, w której z pewnością nie zabraknie anegdot z życia samego autora. 
***
Kolejne spotkanie z Alkiem Rogozińskim utwierdziło mnie w przekonaniu, że autor komedii kryminalnych ma w sobie niesamowitą energię i naprawdę potrafi przenosić ją na innych. Nie wiem, jak ten człowiek to robi, ale swoją niezwykle pozytywną postawą sprawia, że kilkadziesiąt osób wychodzi z Empiku z klasycznym bananem na twarzy. Życzę autorowi, aby zwyczajnie się nie zmieniał!

Zadajecie sobie pytanie: Kto zabił Kopciuszka? Poniżej podpowiadam, w których sklepach znajdziecie odpowiedź.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger