"PRZEJĘCIE" - WOJCIECH CHMIELARZ | AUDIOBOOK

Nie trzeba mocno wgłębiać się w tajniki ludzkiej natury, aby dostrzec, że przeciętny człowiek z łatwością daje się omamić otaczającym go pokusom. Codzienne promocje w sklepach, zachęcające wirtualne znajomości i wreszcie atrakcyjna praca w ciepłym kraju – to tylko niektóre z okazji, które nagminnie proszą o zrobienie z nich przyjemnego użytku. To właśnie jedna z nich – łatwy zarobek w wakacyjnym kurorcie – staje się fundamentem powieści Przejęcie, stanowiącej trzeci już tom cyklu kryminalnego z komisarzem Jakubem Mortką.

Zaproponowana intryga kryminalna przedstawiona jest przez tradycyjnego, trzecioosobowego narratora, który naprzemiennie relacjonuje wydarzenia – warto dodać, że wydarzenia pozornie różne i niepowiązane, a jednak finalnie zbiegające się w jednej przestrzeni fabularnej. Na wyraźne rozgałęzienie śledztwa wskazuje już samo wprowadzenie – zaskakująco długie, przerażające i bez dwóch zdań autentyczne. Przekraczając próg tej powieści, czytelnik ma zatem świadomość, że jej fabuła będzie wieloaspektowa, treściwa i niejednoznaczna, a co najbardziej istotne – to odczucie towarzyszy mu nieustannie aż do ostatniej strony. W czeluściach tak zawiłej zagadki kryminalnej autor szczęśliwie znajduje miejsce na strefę obyczajową, którą poświęca nie tylko życiu osobistemu Jakuba Mortki, ale również tak ważnym obszarom społecznym, jak chociażby przemyt narkotyków, pozorna anonimowość w sieci, czy ludzka naiwność, która staje się łakomym kąskiem dla wyjątkowo niebezpiecznych ludzi. To właśnie naiwne, często spontaniczne i nieprzemyślane decyzje stają się zalążkiem najbardziej traumatycznych zdarzeń i to właśnie gorycz związana z ich podejmowaniem okazuje się dla Wojciecha Chmielarza fundamentem zawiłego śledztwa.
Nietrudno dostrzec, że Przejęcie mocno wgryza się w temat współczesnych zagrożeń, ale nawet tak obszerny i przy tym pomysłowo obudowany wątek społeczny byłby niewystarczający, gdyby nie wyjątkowo konsekwentna kreacja postaci. Jakub Mortka wciąż dźwiga ciężar poprzedniej sprawy – traumatyczny przebieg wydarzeń w poprzedzającej ten tom Farmie lalek wraca w jego myślach niczym dobrze nakierowany bumerang, ale nowe zadanie również nie jest mu obojętne, komisarz wyraźnie bowiem angażuje się w aktualne śledztwo, działa przy tym merytorycznie, konstruktywnie i rzeczowo. Co ważne, autor dokonuje pewnej roszady w szeregach stołecznego zespołu i zamiast komisarza Kochana, wprowadza do akcji młodą śledczą. Sucha, chociaż momentami działa zbyt spontanicznie i bezmyślnie, gruntownie okazuje się nie tylko świetnym kompanem, ale też intrygującym dopełnieniem samego Mortki. Stworzone przez Wojciecha Chmielarza kreacje nie są przerysowane w żaden sposób, dzięki czemu sprawiają wrażenie naprawdę wiarygodnych i naturalnych.

Chociaż lekturze Przejęcia towarzyszy stałe zainteresowanie – tempo akcji jest bardzo żwawe, podjęty temat ważny, a zagadka kryminalna nieprzerwanie intryguje – to trzeba podkreślić, że nie każdy odnajdzie się w tak szeroko zarzuconej sieci fabularnej. Autor nie poprzestaje bowiem na jednym wątku, w zamian różnicuje tory fabularne i obsadza w każdym z nich wymaganą do ich optymalnej budowy liczbę bohaterów. Taki zabieg niezaprzeczalnie wymaga dużych pokładów skupienia. Przymierzając się do tego tytułu, warto mieć zatem na uwadze, iż zdecydowanie łatwiej jest przyswoić jego treść czytając ją ciągiem, niż podchodząc do niej dorywczo.

Recenzja w pigułce

Przejęcie to bez wątpienia mocna, intrygująca i wieloaspektowa kontynuacja cyklu kryminalnego z Jakubem Mortką. Wojciech Chmielarz potwierdza, że potrafi w sposób konsekwentny i stabilny prowadzić czytelnika przez meandry trudnego i nieobliczalnego w swym przebiegu śledztwa, z łatwością też buduje wokół intrygi tło społeczne. Jest to kolejny tytuł polskiego autora, który polecam nie tylko w wersji tradycyjnej, ale także w formie audiobooka – interpretacja głosowa pana Zadury okazuje się bowiem naprawdę przemyślana.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger