BIULETYNKA NOWOROCZNA | Wydanie specjalne na Nowy Rok 2016Zbliża się okres podsumowań kończącego się roku i stawiania sobie wyzwań na kolejny. Zanim pełną parą wejdziemy w rok 2016, chciałabym Was do niego przygotować. W specjalnym numerze Biuletynki zebrałam informacje o różnych literackich akcjach i wydarzeniach, o których warto wiedzieć. Mam nadzieję, że materiał będzie dla Was pomocny. Życzę miłej lektury.Na początek dwie CIEKAWOSTKI KULTURALNE:

W środę 9 grudnia Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zdecydowała, że patronami roku 2016 będą: laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury, autor "Trylogii" Henryk Sienkiewicz oraz wybitny kompozytor Feliks Nowowiejski, autor muzyki do "Roty". Więcej o wyborze komisji tutaj: http://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/sienkiewicz-i-nowowiejski_42652.html 

Międzynarodowy komitet UNESCO uzgodnił, że w 2016 roku Światową Stolicą Książki będzie Wrocław. Stolica Dolnego Śląska została wybrana ze względu na "jakość i różnorodność programu". Więcej o oświadczeniu UNESCO tutaj: http://culture.pl/pl/artykul/wroclaw-swiatowa-stolica-ksiazki-w-2016-roku
KALENDARIUM NOWOROCZNE


WYZWANIA CZYTELNICZE

Chociaż nie wszyscy z chęcią przystępują do organizowanych wyzwań czytelniczych, bo nakazują nam konkretny tor, którym musimy się poruszać i ciężko z niego zboczyć, aby udało się zrealizować swój cel. Poszukałam trochę i znalazłam takie wyzwania, które nie składają się z kilkudziesięciu warunków, do których później trudno dopasować lekturę, a w zamian dają duże poczucie swobody i wyboru książki.Marika z bloga http://pannakac-pisze.blogspot.com/ zaprasza do wyzwania WYCZYTUJĘ DOMOWE ZAPASY KSIĄŻEK, którym chce zmotywować do sięgania nie tylko po nowości literackie, ale także do nadrobienia zaległości w książkach, które od dawna czekają na swoją kolej. Przystąpić do wydarzenia można na stronie: https://www.facebook.com/events/1530370353952798/
Drugie wyzwanie, o którym wielu z Was zapewne już wie, jest akcja PRZECZYTAM POLSKI KRYMINAŁ W 2016, której organizatorem jest http://wspierajkulture.info/. W związku z tym, że polski kryminał rośnie w siłę, takie wyzwanie może być bardzo przystępne dla wielu czytelników. Przystąpić do akcji można na stronie: https://www.facebook.com/events/901429086611063/
Jeżeli ktoś woli większy dreszczyk emocji, może wypróbować udział w podobnej akcji, której motywem przewodnim są polskie horrory. Do wydarzenia PRZECZYTAM POLSKI HORROR W 2016 ROKU można przystąpić na stronie: https://www.facebook.com/events/735540503256675/
Ja zachęcam do udziału w wyzwaniu, które zorganizowałam sama. Przystępując do niego, możecie swobodnie wziąć udział także w powyższych akcjach, gdyż ich warunki zostały ujęte w MINI BOOK CHALLENGE 2016, do którego raz jeszcze Was zapraszam. Więcej informacji po kliknięciu w obrazek:Gdzie i kiedy na TARGI KSIĄŻKI?

Wiem, że wielu z Was próbuje co roku dotrzeć na targi książek do różnych miast, lecz czasami na planach się kończy. Może warto przygotować się wcześniej i umieścić ważne wydarzenia w kalendarzu? Poniżej znajdziecie informacje, w jakich terminach planowane są targi książki w największych polskich miastach. Niektórzy z Was zauważą, że nie ma jeszcze informacji o niektórych wydarzeniach, chociażby o Salonie Ciekawej Książki w Łodzi, na chwilę obecną nie znalazłam jeszcze komunikatów o terminach tych wydarzeń.


W ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich, w dniach 18-20 marca odbędą się targi dla najmłodszych. O imprezie pod nazwą KSIĄŻKA DLA DZIECI, MŁODZIEŻY I RODZICÓW przeczytacie więcej na stronie http://www.targiksiazki.pl/pl/V MIĘDZYNARODOWE TARGI KSIĄŻKI W BIAŁYMSTOKU odbędą się w dniach 22-24 kwietnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki. Informacje o wydarzeniu znajdziecie tutaj http://www.fundacja-sasiedzi.org.pl/targi-ksiki.html7. WARSZAWSKIE TARGI KSIĄŻKI odbędą się w dniach 19-22 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie. Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdziecie na stronie: http://www.targi-ksiazki.waw.pl/ W tym samym czasie, również na PGE Narodowym odbędą się Targi Książki Akademickiej i Naukowej – ACADEMIA 2016.

Kolejna edycja ŚLĄSKICH TARGÓW KSIĄŻKI odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w dniach 30.09-02.10.2016. O wydarzeniu nie jeszcze zbyt wielu informacji, polecam śledzić na bieżąco stronę http://www.slaskczyta.pl/

20. MIĘDZYNARODOWE TARGI KSIĄŻKI W KRAKOWIE odbędą się w dniach 27-30 października. Więcej informacji o tym wydarzeniu ukaże się wkrótce.


EKRANIZACJE ZNANYCH POWIEŚCI

W 2016 roku na ekrany kin wejdą filmowe adaptacje absolutnych książkowych bestsellerów. Jesteście ciekawi, jak będą wyglądali Wasi ulubieni bohaterowie na ekranie? A może pozostaniecie wierni książkom?

Rick Yancey: "Piąta fala"W rolach głównych: Chloë Moretz, Liev Schreiber, Maika Monroe.
W kinach: 15 stycznia 2016


Nicholas Sparks: „The Choice”

W rolach głównych: Benjamin Walker, Teresa Palmer i Tom Welling.
Premiera: 4 lutego 2016Liz Tuccillo: "Jak to robią single"

W rolach głównych: Dakota Johnson, Rebel Wilson, Dan Stevens, Leslie Mann, Lily Collins, Alison Brie.
W kinach: 12 lutego 2016


Veronica Roth: "Niezgodna: Wierna"

W rolach głównych: Shailene Woodley, Theo James.
Premiera: 18 marca 2016 (Polska) 11 marca 2016 (świat)

Dan Brown: „Inferno”

W rolach głównych: Tom Hanks, Felicity Jones, Ben Foster.
Premiera: 12 października 2016 (świat)
WYBRANE ZAPOWIEDZI

Remigiusz Mróz – „Przewieszenie” – data premiery: 13.01.2016

Podhalem wstrząsa seria wypadków w górach. Początkowo czarna passa wydaje się jedynie ciągiem pechowych zdarzeń, jednak śledczy ostatecznie odkrywają związek między ofiarami. Każe on sądzić, że ktoś morduje turystów na szlakach.

Dochodzenie prowadzi komisarz Forst. Szybko zdaje sobie sprawę z tego, że zabójstwa powiązane są ze sprawą, nad którą pracował z Olgą Szrebską. Zaczyna tropić mordercę, zbierając okruchy informacji, które ten zdaje się z premedytacją zostawiać.

Kiedy zbliża się do rozwiązania sprawy, doganiają go upiory z przeszłości. Wiktor Forst będzie musiał stawić czoła nie tylko człowiekowi, którego ściga, ale także ludziom gotowym zrobić wszystko, by go pogrążyć.
Stephenie Meyer – „Życie i śmierć” – data premiery: 03.02.2016

Z okazji dziesiątej rocznicy wydania "Zmierzchu" Stephenie Meyer podarowała swoim fanom wspaniałą niespodziankę - napisała nową wersję pierwszego tomu sagi. Tym razem na kartach książki pojawia się piękna wampirzyca Edythe, w której zakochuje się chłopak o imieniu Beau.


Marc Levy – „Ona & on” – data premiery: 03.02.2016

Nowe "Notting Hill". Jedna z najlepiej sprzedających się książek we Francji w 2015 roku. 

Subtelna i naprawdę zabawna historia miłosna, która uwiedzie i oczaruje czytelniczki. Nie ma tu księcia z bajki, jest zwykły facet i prawie zwykła dziewczyna, którzy po prostu się pokochali. Ona i on. Nic więcej. Aż tyle. Mia i Paul poznali się poprzez internetowy portal randkowy i zamiast kochankami, zostali przyjaciółmi. Chcą, by nadal tak zostało.Bartłomiej Basiura – „Waga” – data premiery: 03.02.2016

Miłosz Goczałka, technik kryminalistyki, pracuje przy sprawie tajemniczych morderstw. W lesie zostają odkryte trzy ciała, z których sprawca pobrał poszczególne narządy. Krakowska policja szuka powiązań między ofiarami. Gdy technik odmawia pominięcia w protokole niewygodnych dla prokuratury dowodów, zostaje odsunięty. Podejmuje jednak własne śledztwo, które prowadzi do aresztu na Montelupich. Goczałka odkrywa, że związek z tajemniczymi morderstwami ma tajna instytucja stworzona do nadzorowania monitoringu oraz wykonywania rządowych zadań. W miejscach zabójstw ktoś celowo wyłączał kamery. Inwigilacja staje się podstawowym narzędziem w rękach niebezpiecznych osób…

WYBRANE KONKURSY LITERACKIE

Po kliknięciu na obrazek, przeczytacie o szczegółach konkursu:


ZABAWA NA NOWY ROK


Na zakończenie przygotowałam REBUS, którego rozwiązaniem jest cytat bohatera znanego z powieści „A.B.C.” Agathy Christie. Czy wiecie o kogo chodzi? Zobaczcie sami, jaką mądrość wypowiedział ten emerytowany detektyw.
Mam nadzieję, że ilość informacji Was nie przytłoczyła, a może nawet przyda się komuś przy podejmowaniu literackich działań w 2016 roku.

Pozdrawiam Was serdecznie :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger