„CONSILIO” – DANUTA MARĆ | Książka, w której zło dyktowane jest ludzką miłością!

Mówi się, że w miłości jak na wojnie – wszystkie chwyty są dozwolone. Nie precyzuje się jednak tej myśli, tym bardziej się jej nie ucieleśnia i nie wprowadza w realny czyn. Przynajmniej do czasu, gdy życie bliskiej osoby, nie jest autentycznie zagrożone. I właśnie taki przypadek staje się bazą dla niezwykle intrygującej powieści Consilio, która szybko okazuje się pięknie wystylizowanym kryminałem historycznym.

Intryga zbudowana jest tu w taki sposób, aby dać odbiorcy szansę na snucie różnych rozwiązań, ale jednocześnie podpowiada, która ścieżka fabularna, może finalnie okazać się tą bardziej prawdopodobną. To nie zagadka kryminalna staje się w moim odczuciu największym atutem, a raczej motywacja bohaterów oraz prowadzone na łamach książki badania medyczne, bez wątpienia pionierskie i jakże fascynujące, a jednocześnie tak bardzo brutalne, nieludzkie i zwyczajnie straszne. Mowa o pierwszych próbach transplantologicznych, mocno eksperymentalnych, niepewnych, często też pozbawionych jakiejkolwiek etyki, za to wyraźnie naznaczonych ambicjami zapalonych medyków.

Ta delikatna kobieca okładka może naprawdę zmylić! Pod jej skrzydłami skrywa się bowiem prawdziwie brutalna niespodzianka, której sceny niejednokrotnie wywołują dreszcze, przerażają i każą myślami wybiegać poza sferę utartej moralności. Autorka z pewnością nie oszczędza na ludzkich emocjach, pozwala też sobie budować kolejne definicje zła, przywołując w nich zaskakująco ludzkie i przystępne argumenty. W tym ten najważniejszy argument – miłość, która w razie potrzeby, potrafi wymazać granice etyczne. To właśnie ta swoista walka uczuć, najbardziej skłania odbiorcę do refleksji. I chociaż nie wszystkie wątki zdają się być w pełni zakończone, to nie ulega wątpliwości, że jest to historia nietuzinkowa, tajemnicza i wzbudzająca naprawdę dużą ciekawość. I jeszcze te smaczki z epoki, jak chociażby zachwyt komisarza nad działaniem termosu! Te elementy niewątpliwie dodają swoistego uroku.

Książka, w której zło dyktowane jest ludzką miłością! Historia przerażająca w treści, nieco kontrowersyjna i szalona, a przy tym tak bardzo intrygująca, ciekawa i zwyczajnie urocza. Consilio to pięknie zarysowany kryminał medyczny w stylu retro, momentami smutny, poruszający i dramatyczny, ale też osobliwy, wielowątkowy i hardo trzymający w napięciu. Powieść idealna dla miłośników refleksyjnych zagadek kryminalnych o charakterze stricte medycznym.
_____ 
Recenzja we współpracy z wydawnictwem Lira.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger