„SEKRET PANNY ELIZY” – ANNABEL ABBS | Pięknie wystylizowana historia!

Nie od dziś wiadomo, że kuchnia to serce domu. Miejsce rodzinnych spotkań, aromatycznych zapachów, przelotnych uśmiechów i różnorodnych smaków, które z ukojeniem rozpływają się po złaknionym podniebieniu. Kuchnia jako pomieszczenie nie zawsze była jednak traktowana tak wzniośle, często wręcz była strefą odpychającą, wyraźnie przeznaczoną dla służby, ale już definiowana jako sztuka kulinarna, zajmowała ważne miejsce w codziennych rytuałach. W końcu jedzenie było i nadal jest wielką przyjemnością człowieka. I to właśnie tej pozornie przyziemnej przyjemności, oddana jest niejako powieść Sekret panny Elizy, którą czytelnikom proponuje Annabel Abbs.

Autorce już na wstępie trzeba przyznać jedno – potrafi narobić smaka! Naznaczone przysmakami nazwy rozdziałów, rozpływające się w ustach bohaterów smaki oraz sama fabuła, tak jawnie meandrująca wokół sztuki przyrządzania potraw. Powieść Annabel Abbs to nic innego jak pięknie wykaligrafowana historia życia znanej angielskiej pisarki, poetki i autorki popularnych książek kulinarnych, Elizy Acton. Choć oparta jedynie na kilku udokumentowanych faktach, sprawia wrażenie bardzo solidnej, z pewnością czarującej, wiarygodnej i nadzwyczaj osobliwej. Ta wyjątkowość to przede wszystkim zastosowany styl językowy, wyraźnie dopasowany do epoki, mocno obrazowy i przekonujący. I jakże poetycki!

Ta nuta poezji nie jest tu przypadkowa. W końcu Eliza Acton była właśnie poetką i ten nasycony liryzmem oraz nierzadko też skrytymi marzeniami język, zdawał się być jej nieodzowną częścią. Przynajmniej w tym konkretnym fabularnym portrecie. I bardzo dobrze, ponieważ nadał tej historii nie tylko wyjątkowego szyku, ale też dostrzegalnej metaforyczności, epokowego piękna i zupełnie niespodziewanej uczuciowości. W oczach odbiorcy powieść ta szybko przybiera postać próby zrekonstruowania wieloletniego procesu powstawania książki kulinarnej, w której największą pomocą okazała się zlękniona pomoc kuchenna. Obie kobiety momentalnie znajdują wspólny język, a przede wszystkim smak, który prowadzi je zarówno przez kolejne smakowite pomysły kulinarne, jak i przez ich prywatne losy, wyraźnie nasączone troską, smutkiem i dramatyzmem ludzkiego życia. Nietrudno dostrzec wyjątkową nić przyjaźni, jaka zawiązuje się między panną Elizą i przyjętą do pracy Anną. I chociaż historia ta mogłaby trwać nieco dłużej, fabuła urywa się bowiem za szybko, niosąc niejako czytelnika w przepaść, to jednak tytuł ten naprawdę fascynuje.

Pięknie wystylizowana historia! Z pewnością nieszablonowana, mocno wciągająca i zwyczajnie urocza, a przy tym niesamowicie przekonująca. Sekret panny Elizy to nic innego, jak finezyjna rekonstrukcja życia wyjątkowej angielskiej pisarki i poetki, w tym także autorki znanych książek kulinarnych, Elizy Acton. Książka sfabularyzowana nadzwyczaj efektownie, wyraźnie nasączona ekspresją smaków, wzbudzająca apetyt i odczuwalnie przynosząca rozkosz dla podniebienia. Ale też bardzo rozczulająca, momentami wręcz smutna i zwyczajnie poruszająca. Polecam wszystkim, którzy cenią sobie finezję smaku.
_____ 
Recenzja we współpracy z wydawnictwem Mando.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger