„GDZIE SŁYCHAĆ SZEPTY” – KATE PEARSALL | Historia zawieszona w mroku wymazanych wspomnień

Ta intryga ewidentnie domaga się uderzającej prawdy. Przeszyta nutą barwnego realizmu magicznego, tajemnicza i niepokojąca, krok po kroku ujawnia nowe elementy mrocznej układanki. Kate Pearsall buduje ten scenariusz w sposób mocno uzależniający, nieustannie zachęcając do angażowania zmysłów i szukania kolejnych możliwych zakrętów fabularnych. Gdzie słychać szepty to w założeniu literatura młodzieżowa, a jednak odpowiednia także dla każdego dorosłego czytelnika, z pewnością absorbująca i nieszablonowa, pełna wyczuwalnego napięcia.

Na pierwszy plan wysuwa się tu postać nieprzeciętnej nastoletniej kreacji – zanurzonej w niewiedzy o zagadkowym zniknięciu w mroku pobliskiego lasu, jednocześnie ubranej w umiejętność rozpoznawania smaku emocji innych ludzi. Każda kobieta z tej rodziny posiada absolutnie wyjątkowy dar i to właśnie ten magiczny atrybut powieści sprawia, że historia przybiera tak swoisty i nieprzewidywalny kształt. Przerażająca zbrodnia w dniu rocznicy nierozwiązanej sprawy zaginięcia, zachowane w milczeniu sekrety rodzinne, prześladujące sny i złowrogie wizje, dawno zapomniane rytuały, tajemnicza księga i nawracający motyw miejscowej legendy, a wszystko w plastycznie zobrazowanym tu klimacie małego miasteczka, w zacieśniającym się poczuciu niepewności, w mocno zaakcentowanym portrecie społecznego wykluczenia. Gdzieś ukradkiem kreślone są drobne sceny romantyczne, regularnie przywoływane są także znamienne fragmenty przeszłości, co pewien czas przemycane zostają również receptury na naturalne mikstury lecznicze. Ten zielarski ton odczuwalnie wypełnia zapisaną słowami przestrzeń, utrwalając znaczenie przyrody dla ludzkiego istnienia. Na pierwszy plan wysuwa się tu jednak potrzeba doścignięcia szokującej prawdy – mglista zagadka opisana zostaje narracją pierwszoosobową, w odbiorze niezwykle osobistą, dociekliwą i poruszającą.

Historia zawieszona w mroku wymazanych wspomnień – intrygująca, mroczna i enigmatyczna, nasączona przenikliwą złowieszczą aurą, emocjami skondensowana w małej hermetycznej społeczności. Kate Pearsall świetnie balansuje na pograniczu magicznych zdolności oraz życiowego realizmu, nieprzerwanie odurzając czytelnika nieprzejrzystym charakterem fabularnych zdarzeń. Gdzie słychać szepty to powieść wypełniona niesamowitą miłością rodzinną oraz unikalną fascynacją do otaczającego nas świata przyrody, to zagadka pełna wewnętrznej niepewności, ale też pradawnych rytuałów, symbolicznych znaczeń i niepokojących wizji, z pewnością angażująca, piękna i nietuzinkowa.
_____
Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Books4YA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger