BIULETYNKA | LIPIEC 2017

Na kalendarzową scenę właśnie wkroczył lipiec, a wraz nim letnie wydarzenia literackie. Imieniny Jana Kochanowskiego, festiwal Rabka, czy akcje pod nazwą Lato z książką zapowiadają się naprawdę interesująco. Lipiec 2017 to także pole startowe dla czasopisma BLOGOSTREFA, o którym przeczytacie poniżej. Jakie wydarzenia planowane są w najbliższych tygodniach? Gdzie i z kim odbędą się spotkania autorskie? Na jakie premiery książkowe warto zwrócić uwagę? Odpowiedzi znajdziecie w poniższej Biuletynce!


KALENDARIUM NA LIPIEC

WARSZAWA | IMIENINY JANA KOCHANOWSKIEGO
W dniu 1 lipca w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Imienin Jana Kochanowskiego. Na literackim pikniku Biblioteki Narodowej pojawią się pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy, aktorzy, a także najciekawsze polskie wydawnictwa (z książkami w imieninowych cenach!). Gościem specjalnym wydarzenia będzie Joseph Conrad (a właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski), dlatego uczestnicy będą odmieniać słowo „podróż” przez wszystkie przypadki, dyskutować o uniwersalności literackich doświadczeń i zastanawiać się nad znaczeniem różnorodności. A wszystko to na czterech scenach, obok plenerowych knajp i kawiarni, w cieniu drzew jednego z najpiękniejszych parków Warszawy. Szczegółowy program znajdziecie na stronie wydarzenia.

WROCŁAW | MIESIĄC SPOTKAŃ AUTORSKICH
W dniach 2-16 lipca we Wrocławiu odbędzie się największy w Europie Środkowej festiwal literacki, czyli Miesiąc Spotkań Autorskich. W tym roku gościem honorowym MSA jest Gruzja, więcej uwagi poświęcone zostanie także całej Europie Wschodniej. Jak co roku, zapowiada się bardzo intensywny literacko okres: 62 autorów z Polski, Ukrainy, Czech, Słowacji oraz Gruzji w 31 dni. Specjalnie na festiwal Mediateka udostępni nową przestrzeń – spotkania odbywać się będą w odnowionych podziemiach z festiwalową kawiarnią plenerową, w której nie zabraknie tradycyjnych gruzińskich akcentów. Wzorem poprzednich edycji autorzy obcojęzyczni czytają fragmenty swoich utworów w oryginale, których polskie tłumaczenie prezentowane będzie równolegle na ekranie. Celem Miesiąca Spotkań Autorskich jest działanie na rzecz integracji krajów Europy i Świata poprzez poznawanie oraz popularyzowanie ich kultury i literatury. Festiwal ma dwie główne linie programowe, z których jedna prezentuje literaturę rodzimą (w zależności od miejsca odbywania się festiwalu, czyli czeską, słowacką, ukraińską i polską), druga przedstawia literaturę i jej twórców z kraju, który w danym roku jest Gościem Honorowym MSA. Więcej informacji o festiwalu znajdziecie na stronie wydarzenia.

KATOWICE | LATO Z KSIĄŻKĄ
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach zaprasza do udziału w akcji Lato z Książką. Tym razem hasłem przewodnim będzie Literacki Las, do którego uczestnicy będą nawiązywać podczas działań kulturalnych organizowanych w Bibliotece oraz we współpracy z innymi instytucjami kultury. Będzie to regularne wydarzenie wakacyjne odbywające się we wtorki, środy i czwartki, począwszy od 4 lipca. Na uczestników czekać będą różne atrakcje, w tym spotkania z pisarzami i ilustratorami, warsztaty, gry literackie i spacery tropem ważnych słów. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia.

WROCŁAW | DNI FANTASTYKI
W dniach 7-9 lipca w Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu odbędą się XIII Dni Fantastyki. Zapowiadają się trzy wypełnione atrakcjami dni na zamku w Leśnicy i otaczającym go parku! Dni Fantastyki to setki prelekcji, warsztatów, spotkań autorskich, paneli dyskusyjnych i konkursów. W tym roku jedną z atrakcji będą panele dyskusyjne, w których udział weźmie sam Graham Masterton. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia.

RABKA-ZDRÓJ | MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL LITERATURY DZIECIĘCEJ
W dniach 12-15 lipca w Rabce-Zdroju odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej. Program wydarzenia obejmuje liczne atrakcje dla dzieci, a także spotkania oraz prezentacje dla dorosłych (rodziców, bibliotekarzy, nauczycieli). Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie festiwalu.

BRODNICA | ŚLADEM POWIEŚCI KATARZYNY PUZYŃSKIEJ
W dniach 14-16 lipca w Brodnicy odbędzie się I Ogólnopolski Zlot Fanów Sagi o Lipowie. Organizatorzy wydarzenia planują dla uczestników wiele atrakcji, w tym spotkanie z brodnickimi policjantami z sekcji kryminalnej, grę miejską „W poszukiwaniu Czarnych Narcyzów", a także nocne czytanie na Dziedzińcu Zamku przy Wieży Krzyżackiej w Brodnicy. Podczas zlotu nie zabraknie też samej autorki, Katarzyny Puzyńskiej, z którą zaplanowano spotkanie autorskie. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie wydarzenia.

ŁEBA | LATO Z KSIĄŻKĄ
W weekend 14-16 lipca w Łebie odbędzie VI edycja Lata z Książką. To jedyna inicjatywa czytelnicza w Polsce, która jest organizowana na taką skalę. Adresatami wydarzenia są nie tylko przypadkowi wczasowicze, wypoczywający w danych miejscowościach, ale fani dobrej literatury z całej Polski. Organizatorzy kierują wydarzenie do wszystkich, niezależnie od wieku, bo przecież książka jest idealną formą rozrywki dla każdego z nas! Szczegółowy program znajdziecie na stronie wydarzenia. W ostatni weekend lipca akcja Lato z Książką zawędruje również do Ustronia (28-30 lipca).

ELBLĄG | SPACER LITERACKI TROPEM ŚMIERCI KOLEKCJONERA
W dniu 16 lipca w Elblągu odbędzie się spacer literacki tropem powieści Śmierć kolekcjonera Agnieszki Pietrzyk. Wydarzenie rozpocznie się oględzinami miejsca zbrodni, czyli pokoju w Hotelu pod Lwem. Tam uczestnicy będą mogli zrobić zdjęcia i zapoznać się z zeznaniami świadków, by rozwiązać zagadkę kryminalną. I choć zagadka będzie wymyślona, dostaną kilka wskazówek od najprawdziwszego policjanta dochodzeniowo-śledczego. W programie także: czytanie fragmentów powieści, rozmowa z autorką, a także spotkanie z policjantem, który opowie o swojej pracy. Szczegółowy plan wydarzenia znajdziecie tutaj.

GDYNIA | NADMORSKI PLENER CZYTELNICZY
W weekend 28-30 lipca, na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni, odbędzie się 6. Nadmorski Plener Czytelniczy. Jest to trzydniowa impreza, będąca dla mieszkańców i turystów doskonałą okazją do poznania oferty znanych i cenionych oficyn wydawniczych, zakupu książek po atrakcyjnych cenach, a przede wszystkim do spotkań z uznanymi i lubianymi autorami. Plener odbywa się od roku 2012, zawsze w ostatni weekend lipca. Źródło informacji.


WYBRANE SPOTKANIA AUTORSKIE


Więcej informacji o planowanych wydarzeniach literackich znajdziecie na stronie: http://www.kiwiportal.pl/wydarzenia/literatura.


WYBRANE ZAPOWIEDZI

05.07.2017 | Sally Hepworth - Słodkie sekrety
Opowieść o trzech pokoleniach kobiet i skrywanych przez nie sekretach...
Neva Bradley chce ukryć przed najbliższymi i współpracownikami szczegóły dotyczące swej ciąży, łącznie z tym, kto jest ojcem jej dziecka. Jej matka, Grace, nie spocznie, dopóki nie odkryje tajemnicy córki. Im bardziej naciska, tym Neva bardziej się w sobie zamyka. Babcia Nevy, Floss, przypomina sobie podobną sytuację sprzed sześćdziesięciu lat i skrywaną przed najbliższymi tajemnicę. Jeśli teraz ujawni sekret z przeszłości, życie całej rodziny się zmieni. Floss zastanawia się, czy wyznanie prawdy jest lepsze niż zachowanie milczenia.
Czy pewne sekrety powinny na zawsze pozostać zapomniane?
Ciepła opowieść o rodzinnych więzach, miłości, o cudzie życia i sprawach, które być może powinny pozostać w ukryciu...

05.07.2017 | S.J. Paris - Zdrada
To czwarty thriller historyczny z serii z Giordanem Brunem – heretykiem, filozofem i detektywem – w roli głównej. Sierpień, rok 1583. Giordano Bruno, heretyk ukrywający się przed Inkwizycją, rozpoczyna pracę jako szpieg Francisa Walsinghama. Wraz ze swoim przyjacielem, Sir Philipem Sidneyem, Bruno udaje się do Plymouth, gdzie spotyka przygotowującego się do rozpoczęcia wyprawy morskiej Francisa Drake'a. Skierowana przeciwko Hiszpanom wyprawa może odwrócić losy wojny na korzyść Anglików. Sidney planuje po kryjomu przyłączyć się do wyprawy i namawia do tego samego swojego przyjaciela. Kiedy jednak na pokładzie statku zostaje zamordowany kapitan, a życie Drake'a wydaje się zagrożone, wszystko zaczyna wskazywać na to, że ktoś zamierza doprowadzić wyprawę do klęski jeszcze przed jej rozpoczęciem. Bruno i Sidney w poszukiwaniu mordercy przemierzają pełne mrocznych sekretów ulice Plymouth, wiedząc, że – jeśli nie odnajdą zabójcy na czas – bolesne konsekwencje dotkną nie tylko ich, ale i całej Anglii... Ktoś jednak zrobi wszystko, co w jego mocy, by udaremnić ich dochodzenie.

05.07.2017 | Claire Douglas - Ktokolwiek widział
Nowa powieść autorki bestsellerowego thrillera "Siostry"!
Są wspomnienia, które potrafią prześladować całymi latami.
Są sekrety, przed którymi nie sposób uciec. Są zagadki, które domagają się rozwiązania. Czasami jednak lepiej zostawić przeszłość tam, gdzie jej miejsce. Odkryta po latach prawda może okazać się zbyt przerażająca...
Frankie Howe po raz pierwszy od kilkunastu lat wraca do rodzinnego Oldcliffe. Stara się rozwikłać tajemnicę zaginięcia swojej szkolnej przyjaciółki, Sophie. Brat Sophie – Daniel – jest przekonany, że dziewczyna została zamordowana. Ich prywatne śledztwo w tym kierunku nie przynosi jednak żadnych rezultatów. W dodatku tragiczne wspomnienia i przygnębiająca atmosfera miasteczka fatalnie wpływają na psychikę Frankie...

05.07.2017 | Marek Stelar - Niepamięć
Podinspektor Dariusz Suder, kilka tygodni po spotkaniu koordynacyjnym polskich i niemieckich służb policyjnych w Szczecinie, wyjeżdża na służbowe spotkanie do Berlina i przy okazji zabiera ze sobą żonę i córkę.
Dwa miesiące później Suder budzi się ze śpiączki w berlińskiej klinice. Cierpi na amnezję. Został postrzelony w głowę, a jego żona i córka zginęły na parkingu przy autostradzie nieopodal małej, podberlińskiej miejscowości.
Kilka tygodni po napadzie akcja przejęcia narkotyków, zorganizowana przez szczecińską policję we współpracy z meklemburskim Bundeskriminalamtem, zakończyła się tragicznie.
W strzelaninie i wybuchu zgromadzonych w portowym magazynie butli z gazami technicznymi zginęło wielu policjantów i członków gangu biorącego udział w przemycie kokainy.
Tropy prowadzą do córki Sudera i do kogoś, kto znał szczegóły tajnej akcji. Takich osób nie było wiele, a Suder był jedną z nich.

05.07.2017 | Anna Kasiuk - Za zakrętem
Opowieść o miłości, która ocala.
Trzydziestodwuletnia Agnieszka żyje w błogim przekonaniu, że świat stoi przed nią otworem. Mieszkając z rodzicami, na których wsparcie i zrozumienie zawsze może liczyć, nie musi się troszczyć o codzienne potrzeby powszedniego życia. Jej świat wali się w gruzy, gdy rodzice giną w wypadku samochodowym. Agnieszka jest przekonana, że śmierć rodziców ma związek z przestępstwem, którego ona i jej matka były mimowolnymi świadkami. Czuje, że jej własne życie oraz życie jej pięcioletniego brata też jest zagrożone. Jedynym wyjściem wydaje się wyjazd z rodzinnego miasta. Czy zdoła uciec przed zagrażającymi jej bandytami i własnym obezwładniającym lękiem?

05.07.2017 | Anne B. Ragde - Saga rodziny Neshov. Tom 3. Na pastwiska zielone
Trzecia część bestsellerowej współczesnej sagi norweskiej autorki Anne B. Ragde. W powieści "Na pastwiska zielone" śledzimy dalsze losy ludzi i gospodarstwa, których poznaliśmy w powieściach "Ziemia kłamstw" i "Raki pustelniki". Wiele może jeszcze czytelnika zaskoczyć...
Torunn walczy o utrzymanie rodzinnego gospodarstwa, mając do pomocy młodego zmiennika – Kaja Rogera. Margido jest zajęty modernizacją i rozwojem działalności swojego biura pogrzebowego w Trondheim. Tymczasem w Kopenhadze panuje ożywione podniecenie, ponieważ Erlend i Krumme spodziewają się dzieci z Jytte i Lizzi. Zamierzają przebudować silosy w Neshov i korzystać z gospodarstwa jako miejsca wakacyjnego wypoczynku. Obie pary jadą tam z planami na przyszłość i własnym architektem. Tego lata wiele zmieni się w Byneset, gdy wszyscy – tak od siebie różni – członkowie rodziny ponownie zbiorą się razem...

12.07.2017 | Iny Lorentz - Lipcowy deszcz
Bogata, pełna przygód i zmysłowych doznań opowieść.
Berlin, rok 1887. Lora i jej mąż Fridolin wraz z dwójką swoich dzieci cieszą się rodzinnym szczęściem i wszystko wskazuje na to, że wreszcie odnaleźli spokój w swoim życiu. A w dodatku być może spełni się ich dawne, skrzętnie skrywane marzenie: Fridolin ma możliwość przejęcia majątku, znajdującego się w ojczyźnie Nathalie, młodej przyjaciółki Lory. Ale ich mieszkający w Prusach wschodnich krewni, którzy nie życzą im dobrze, zaczynają knuć podstępne plany i chcą zniszczyć szczęście młodej pary. I w wyniku tego Lora i Nathalie znajdą się w ogromnym niebezpieczeństwie…
Najważniejsza książka bestselerowej trylogii!

12.07.2017 | Peter Robinson - Odrzucona miłość
Sarah Broughton jest gwiazdą telewizyjnego serialu o policjantach. Mieszka w Kalifornii w pięknym domu nad morzem i – co najważniejsze – zostawiła za sobą mroczną przeszłość…     Kiedy kobieta zaczyna otrzymywać listy od tajemniczego „M”, sądzi, że to kolejny nieszkodliwy wielbiciel… dopóki w trzecim nie pojawia się jej prawdziwe nazwisko. Później znajduje swoje imię wypisane na plaży niedaleko domu… obok poćwiartowanych zwłok.
Przesłanie jest wyraźne: Ktoś obserwuje jej każdy ruch. Ktoś ma na jej punkcie tak silną obsesję, że nie zawaha się zabić, aby dowieść swojej miłości.
Przerażona Sarah zwraca się o pomoc do detektywa Arvo Hughesa z wydziału policji w Los Angeles, człowieka specjalizującego się w tropieniu najbardziej niebezpiecznych prześladowców. Jednak doświadczenie zawodowe Hughesa nie przygotowało go do zmierzenia się z przestępcą planującym każdy krok. Na miłość zabójcy po prostu nie ma lekarstwa. A Sarah i Hughes odkrywają, że znaleźli się w sytuacji bez wyjścia.

13.07.2017 | Mindy McGinnis - Dyskretne szaleństwo
Budzący dreszcze thriller o seryjnym mordercy i dotkniętej traumą młodej kobiecie.
Grace Mae doskonale wie, czym jest szaleństwo. Otacza ją z każdej strony. Zesłana do przytułku dla obłąkanych w Bostonie, ciężarna i głodzona dziewczyna niemal niknie w oczach. Milczenie to jedyny azyl, który jednak nie pozwala zapomnieć o dawnej krzywdzie.
Pomimo drastycznych warunków, w jakich przebywa Grace, pewnego dnia dostrzega ją wyszkolony frenolog i amator psychologii kryminalnej doktor Thornhollow. To on odkrywa potencjał genialnego umysłu dziewczyny i widzi w niej partnerkę w badaniu mrocznych zagadek.
Wkrótce para wspólników wplątuje się w poszukiwania seryjnego mordercy młodych kobiet. Grace, mierząc się z demonami przeszłości, próbuje wytropić zabójcę. Skrywana trauma nie daje o sobie zapomnieć, a zadanie staje się nie lada wyzwaniem.

19.07.2017 | Chris Carter - Jestem śmiercią
Dwudziestoletnia kobieta zostaje porwana. Siedem dni później policja odnajduje jej ciało na niewielkiej polance w pobliżu lotniska w Los Angeles. Zwłoki ułożono z kończynami wyciągniętymi w taki sposób, aby utworzyły kształt gwiazdy.
Sekcja wykazuje, że kobieta była torturowana, a następnie zamordowana w bardzo dziwaczny sposób. To jednak nie koniec niespodzianek. Morderca lubi gierki, dlatego zostawił wiadomość wepchniętą w gardło swojej ofiary.
Do sprawy zostaje przydzielony detektyw Robert Hunter, który dowodzi jednostką specjalną policji w Los Angeles. Niemal natychmiast odkrywa następne ciało. Hunter wie, że musi działać szybko.
Stawiając czoło wyzwaniom pojawiającym się każdego dnia, Hunter odkrywa, że jest na tropie potwora. Drapieżnika, którego przeszłość skrywa straszliwą tajemnicę. Drapieżnika, którego potrzeba krzywdzenia ludzi, oraz żądza mordu nie mogą zostać zaspokojone - ponieważ on jest ŚMIERCIĄ.

19.07.2017 | Viktor Arnar Ingólfsson - Tajemnica wyspy Flatey
Islandzka wiosna. Zapach morza, krzyk ptaków, foki, ryby, przenikliwy wiatr. Wśród burzliwych wód zatoki Brei∂afjör∂ur, wśród skał i tysięcy małych wysepek znajduje się Flatey. Na wyspie Flatey wieki temu wybudowano maleńką osadę. Odniesiesz wrażenie, że czas tu zwolnił biegu. Z dala od zgiełku wielkiej cywilizacji mieszkańcy żyją tu w spokoju, w ciszy, bez pośpiechu i w zgodzie z rytmem natury. Małomiasteczkowej sielanki osady nic nie zakłóca. Aż do chwili znalezienia zwłok na morskim wybrzeżu.
Już wkrótce Kjartan, którego zadaniem jest wyjaśnienie tej śmierci, uświadamia sobie, że nie ma do czynienia z ofiarą wypadku. Szybko okazuje się, że mieszkańcy wyspy mają swoje głęboko skrywane tajemnice, które w zadziwiający sposób łączą się z mroczną przeszłością. Kluczem do rozwiązania zagadki jest średniowieczny manuskrypt: księga Flateyjarbók, zbiór sag i eposów o starożytnych władcach Wikingów. Aby znaleźć przyczajonego zabójcę, Kjarten musi zejść do ciemnego, niebezpiecznego świata starożytnych legend, symboli i tajnych stowarzyszeń.
Trzymasz w dłoni świetny kryminał łączący w sobie elementy klasyki literatury zbrodni i thrillera. Drobiazgowo odmalowane tło historyczne i kulturowe powoduje, że opowieść staje się niezwykle realistyczna i już po pierwszych kilkunastu stronach nie można się od niej oderwać. Wiernie oddana atmosfera maleńkiej wyspiarskiej osady, gdzie teraźniejszość przenika się ze światem legend i krwawych mitów, intrygująca, tajemnicza księga sprzed wieków, umiejętnie dozowany humor i hipnotyzujące, wciągające czytelnika napięcie — tym jest „Tajemnica wyspy Flatey”!
Nie zgasisz lampki nocnej, póki Kjartan nie złamie odwiecznej tajemnicy…

19.07.2017 | Elsebeth Egholm  - Ukryte wady
Genialne połączenie powieści kryminalnej i obyczajowej!
W dniu swoich czterdziestych urodzin Dicte Svendsen, świeżo rozwiedziona dziennikarka, wraz z dwoma przyjaciółkami świętuje w jednej z kawiarni nad rzeką Århus. Spotkanie kończy się dramatycznie, kiedy dostrzegają w rzece ciało noworodka. Jak się tam znalazło? Gdzie jest jego matka? Kobiety postanawiają same poszukać wyjaśniania tej ponurej zbrodni. Od tego momentu już nic nie będzie takie samo. Okazuje się, że zwyczajne życie, na pozór uporządkowane i bez większych zawirowań, może skrywać ślady dawnych traum…
Pełen napięcia kryminał, który stanowi również historię o ludzkiej bezradności, ponownym odkrywaniu miłości i o tym, ile potrzeba odwagi, by raz jeszcze się jej poddać.

19.07.2017 | Remigiusz Mróz - Czarna Madonna
Boeing 747 irlandzkich linii lotniczych miał wylądować w Tel Awiwie o trzeciej w nocy. Nigdy nie dotarł na miejsce, a kontakt z maszyną utracono gdzieś nad Morzem Śródziemnym. Na pokładzie znajdowało się 520 osób, w tym narzeczona Filipa, która miała odbyć pielgrzymkę do Bazyliki Grobu Świętego.
Przez pierwsze godziny Filip wierzy, że samolot się odnajdzie. Nic nie wskazuje na zamach, straż przybrzeżna nie odnajduje wraku, a co jakiś czas do kontroli lotów dociera sygnał z transpondera.
Co stało się z boeingiem? Jaki związek ma jego zniknięcie z podobnymi zdarzeniami?
I jakie znaczenie ma obraz Matki Bożej, nazywany Czarną Madonną?
Pierwsze odpowiedzi każą Filipowi sądzić, że niewiedza naprawdę jest błogosławieństwem.

21.07.2017 | Greta Gulsen - Jak feniks z popiołów
PATRONAT - MOZAIKA LITERACKA
"Jak Feniks z popiołów" to książka dwuwarstwowa. Jedna warstwa to świat
medyczny: młoda lekarka Laura, główna bohaterka, inni lekarze i pacjenci
szpitala, ich romanse, przyjaźnie, niechęci, tragedie i fascynacje. By
pomóc czytelnikowi odkryć drugą warstwę i zmusić go do myślenia, Autorka
nie waha się poruszać delikatnych tematów, stawiać bohaterów przed
trudnymi wyborami czy wciąż zaskakiwać zwrotem akcji, często brutalnym.
Po co? Oto jedna z lekcji:
Proszę cieszyć się życiem i brać z niego garściami. Nie każdy mój
pacjent ma tyle szczęścia, by dostać nowe życie. Odrodzić się niczym
Feniks z popiołów.
To wszystko zaś w atmosferze czasów międzywojnia i kina przedwojennego,
przy akompaniamencie niezapomnianych piosenek. Iście niebanalne
połączenie.

25.07.2017 | Elisabeth Herrmann - Opiekunka do dzieci
Wszystko wskazuje na to, że adwokat Joachim Vernau odniesie życiowy sukces i zrobi wspaniałą karierę. Ma poślubić Sigrun Zernikow, a tym samym nie tylko wejść do berlińskich wyższych sfer, lecz także zostać partnerem w renomowanej kancelarii adwokackiej ojca Sigrun, Utza. Podczas planowanego przyjęcia zaręczynowego ma zostać wprowadzony do rodziny. Kiedy jednak niespodziewanie pojawia się Ukrainka, która prosi go o zdobycie podpisu Utza na spisanym cyrylicą dokumencie, na fasadzie uczciwości nobliwej rodziny pojawia się pierwsza rysa. Utz ma bowiem swoim podpisem poświadczyć, że jego rodzina podczas drugiej wojny światowej zatrudniała jako opiekunkę do dziecka robotnicę przymusową, dzięki czemu ta mogłaby teraz otrzymać odszkodowanie. Utz wszystkiemu zaprzecza, drze na strzępy i wyrzuca dokument. Zdarzenie to szybko zostałoby zapomniane, jednak ciało Ukrainki niedługo później zostaje wydobyte z Landwehrkanal. Chociaż Vernau przeczuwa, że w ten sposób naraża swoją świetlaną przyszłość w rodzinie, zaczyna zadawać niewygodne pytania. Historia ukraińskiej robotnicy przymusowej wydaje się bowiem być prawdziwa, a Joachim znajduje jednoznaczne ślady nadzwyczaj lukratywnego handlu dziełami sztuki, które zostały zagrabione od nazistów...

Zarówno te, jak i inne zbliżające się premiery, znajdziecie na stronie: http://datapremiery.pl/ksiazki, a także na stronach poszczególnych wydawnictw.


***
BLOGOSTREFA. JEDYNE TAKIE CZASOPISMO DLA BLOGERÓW
Odliczanie do wielkiego projektu blogowego czas zacząć! Na drugą połowę lipca zaplanowany jest pierwszy numer magazynu "Blogostrefa. Jedyne takie czasopismo dla blogerów", który z założenia ma być pismem adresowanym do całej blogosfery. Pomysłodawczynią projektu i jednocześnie czołową redaktorką czasopisma jest Kasia Berska z bloga Yellow Pear, a redaktorskie grono uzupełniają: Aleksandra Dobies z bloga Do utraty tchu, Anna Tabak, Dagmara Sobczak z bloga Socjopatka, Katarzyna Grzebyk oraz Marzena Gaczoł z bloga Matka Puchatka. Blogostrefa to miejsce, w którym każdy bloger powinien znaleźć swój kawałek podłogi. W czasopiśmie tym znajdą się także artykuły mojego autorstwa. Już teraz zachęcam do polubienia i śledzenia aktualności na fanpage'u magazynu. Będzie się działo!


***
Letnie wydarzenia literackie, intrygujące zapowiedzi książkowe, a także pierwszy numer czasopisma tworzonego z myślą o blogerach. Kalendarium na lipiec zapowiada się wyjątkowo interesująco. Planujecie udział w jakimś wydarzeniu? Na jakie nowości lipcowe czekacie? Czy podoba Wam się projekt magazynu BLOGOSTREFA?


Serdecznie pozdrawiam i życzę optymalnego doboru lektur!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger