„ESTROGEN” – M. STACHULA, A. SINICKA, K. MUNIAK | Historia kobiet gotowych na wszystko!

Od pięknej miłości do parszywej nienawiści droga jest szalenie krótka. Wystarczy jedno zdarzenie, szybka decyzja, być może nawet krzywe spojrzenie, aby cudowne uczucie przykryła plama złości lub znaczący cień podejrzeń. Trudno pogodzić te uczucia razem, ale zdarza się, że miłość jest na tyle silna bądź społecznie wymagana, że mozolnie znosi towarzyszące jej poczucie nienawiści. Właśnie tak złożone uczucia drzemią w bohaterkach powieści Estrogen, którą czytelnikom wspólnie proponują trzy polskie autorki: Magda Stachula, Alicja Sinicka i Klaudia Muniak. I jakże ta historia potrafi namieszać w głowie!

Tu nie ma miejsca na tradycyjną narrację. Autorki oddają głos trzem błyskotliwym bohaterkom, zauważalnie silnym kobietom, które od początku pragną osobiście relacjonować wydarzenia. Każda z nich widzi tę historię inaczej, inaczej ją też odczuwa, a przez to odbiorca nieustannie ma wyraźny mętlik w głowie. Trudno bowiem dostrzec, której z bohaterek naprawdę warto zaufać. Czy w ogóle warto którejś zaufać? A przecież opowieść nie jest dla nich emocjonalnie łatwa – rozchodzi się o tego samego mężczyznę, który znika bez zapowiedzi i nie daje znaku życia. Pozostawiona w cieniu i przy okazji szalenie ambitna siostra bliźniaczka, zdeterminowana była partnerka i wreszcie bogata narzeczona, którą zaczynają dopadać uczuciowe wątpliwości – to właśnie te kobiety, każda na swój osobliwy sposób, próbują odkryć, co tak naprawdę stało się z zaginionym mężczyzną. I co ważne, bohaterki ewidentnie nie pałają do siebie wielką sympatią. Ich kreacje bez wątpienia są mocno dopracowane.

Po tej historii można spodziewać się wiele – w końcu thrillerem powinny rządzić mrożące krew w żyłach emocje i wyraźnie rosnące napięcie, ale w tym przypadku thriller to zdecydowanie zbyt mocne słowo. W mojej opinii jest to naznaczona niepewnością powieść obyczajowa, dostrzegalnie lekka w odbiorze i fabularnie naprawdę intrygująca, a przy tym świetnie obrazująca, jak bardzo zdeterminowane potrafią być kobiety w obliczu najsilniejszych uczuć. Od początku wyczuwa się tu nutę tajemnicy, momentami odnosi się wręcz wrażenie, że kobiety nie do końca są z czytelnikiem szczere, a jednak finał pokazuje zupełnie inne zakończenie, częściowo zaskakujące, choć w odczuciu dość szablonowe. 

Zauważalnie spójna, mocno intrygująca i emocjonalnie bardzo wyważona historia, która kształtem bardziej przypomina naznaczoną tajemnicą powieść obyczajową, aniżeli rasowy thriller. Można wręcz napisać, że Estrogen to historia kobiet gotowych na wszystko – niezwykle silnych osobowości, wyraźnie zdeterminowanych i zaskakująco ofensywnych, a przez to zagadkowych i niepokojących. Niby stale obserwuje się ich toksyczne myśli, a jednak wciąż towarzyszy temu niepewność co do ich szczerości z samym czytelnikiem – dopiero finał pokazuje, jak łatwo czasami można wejść w pętlę błędnych podejrzeń. Ten tytuł naprawdę warto sprawdzić na sobie!
_____
Recenzja we współpracy z wydawnictwem Luna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger