SPOTKANIE AUTORSKIE Z DANEM BROWNEM | RELACJA

Tam, gdzie mieszają się ze sobą religia, historia, sztuka i liczne teorie spiskowe, tam pojawia się on – Robert Langdon. Niezawodny specjalista od symboli, stworzony przez Dana Browna w Aniołach i demonach, staje właśnie przed kolejną trudną zagadką. Początek miał swoją premierę na początku października, a dosłownie trzy tygodnie później, amerykański pisarz osobiście odwiedził Warszawę i podczas wyjątkowego wykładu, przybliżył czytelnikom fabułę najnowszej powieści.

To spotkanie było inne niż wszystkie, gdyż pytania od prowadzących – w tej roli Aga Kozak oraz Michał Nogaś – oraz zebranej publiczności, stanowiły jedynie namiastkę tego, co zaprezentował sam autor. Dan Brown przygotował bowiem dla uczestników niesamowity wykład, który tematycznie nawiązywał zarówno do nowej powieści, jak i do całej jego twórczości. Zanim jednak to się stało, organizatorzy zaliczyli techniczną wpadkę, nastawiając w zestawach słuchawkowych autora język polski, zamiast angielskiego tłumaczenia. Dan Brown okazał się jednak człowiekiem z dużym poczuciem humoru, obrócił tę sytuację w żart i szybko przeszedł do tego, co było wcześniej zaplanowane. O czym opowiadał autor słynnego Kodu Leonarda da Vinci?
Swoją pierwszą książkę, Żyrafa, świnka i płonące gacie, napisał w wieku pięciu lat. Została ona wydrukowana przez jego mamę, a następnie oprawiona w skórzaną okładkę. Ten jedyny wydany egzemplarz zachował się do dziś i uczestnicy warszawskiego spotkania mogli zobaczyć go na żywo. O swoim dzieciństwie pisarz opowiedział szerzej, gdyż to właśnie wtedy zaczął dostrzegać różnice między tym, co głoszą zasady religii, a tym, co twierdzą naukowcy. Dan Brown wychował się w dość paradoksalnej rodzinie, z jednej strony obserwując mocno wierzącą i należącą do chóru kościelnego mamę, z drugiej natomiast – widząc czysto matematyczne podejście ojca, który nawet na tablicy rejestracyjnej miał napis METRIC. To właśnie dziecięce obserwacje autora mają odzwierciedlenie w najnowszej powieści.

Istnieje bowiem wiele pytań, na które nauka do tej pory nie zna odpowiedzi. Z punktu widzenia fabuły Początku, tym najważniejszym, jakie autor stawia, jest: czy Bóg jest w stanie wygrać z nauką? Dawni bogowie, chociażby greccy lub rzymscy, zostali wieki temu wyparci przez kolejne dowody naukowe. Czy to możliwe, że nasi bogowie również pójdą w zapomnienie? Nauka cały czas się rozwija, sumiennie wyżerając podstawowe dogmaty religijne. Dawniej ludzkość potrzebowała setek tysięcy lat, aby dojść do odkrycia koła, teraz, dla porównania, nauka zaskakuje nas dosłownie z miesiąca na miesiąc. Mogłoby się wydawać, że we współczesnym świecie nie ma już miejsca na wiarę, a jednak nadal pozostają pytania bez odpowiedzi. Dlaczego tutaj jesteśmy? Co będzie dalej? Może kiedyś naukowcom uda się wymyślić sposób na czasowe umieranie, które pozwoli zrozumieć, co dzieje się z człowiekiem po śmierci. Czy obecne religie naprawdę są zagrożone? Jak widać, autor nie waha się stawiać kontrowersyjnych tez, dając tym samym materiał do wyraźnie egzystencjalnych rozważań.

Podsumowując wcześniejszą wypowiedź, Dan Brown stwierdził, że w obecnych czasach bardzo ważny jest wzajemny dialog, szczególnie z tymi, którzy mają inne poglądy. I to właśnie tu, dużą rolę odgrywają książki, które przecież czytają wszyscy, niezależnie od wyznawanej religii i poglądów na świat. Na jedno z ostatnich pytań, dotyczące tego, czy akcja następnej książki będzie toczyć się w Polsce, pisarz stwierdził, że wszystko zależy od polskiej wydawczyni, Soni Dragi, która jest jego przewodniczką po naszym kraju. Szanse zatem są, a jaka będzie decyzja Dana Browna? Zobaczymy w przyszłości.

***
Nie posiadasz jeszcze swojego egzemplarza Początku? Poniżej podpowiadam, gdzie możesz dokonać najkorzystniejszego zakupu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger