„WOJENNA MIŁOŚĆ” – JOANNA JAX | Romans historyczny na miarę dzisiejszych czasów

Człowiek w miłości nie zawsze może kierować się głosem serca. Choć byłoby to piękne i uczuciowo bardzo poprawne, prawdziwe emocje często zostają zagłuszone przez szarą codzienność i decyzje, które jawnie opierają się na życiowym rozsądku. Właśnie taką bohaterkę przedstawia czytelnikom Joanna Jax w mocno poruszającej i zaskakująco romantycznej powieści historycznej Wojenna miłość. Tu jednak, poza bezduszną walką namiętności, serca i rozumu, w tle właśnie rozpoczyna się niszczycielska wojna. Wojna, która zmienia dosłownie wszystko.

Joanna Jax przyzwyczaiła nas do jednego – do niezwykle realistycznego odzwierciedlenia brutalnej wojennej rzeczywistości, która agresywnie wkrada się w ludzkie emocje. W tym okrutnym scenariuszu wojna również zbiera ludzkie żniwa, z pewnością kreuje bolesny strach o życie i nie pozwala bohaterom spokojnie spać, ale to nie okrucieństwo wojennych czasów, staje się podłożem dla tej wyjątkowej opowieści. Tu na pierwszym planie pojawia się relacja, z której nieoczekiwanie rodzi się piękne uczucie. Zakazana miłość. Bo przecież Lidia ma już obraną ścieżkę własnych uczuć, ma też świadomość, że wybrała porządnego człowieka, który niezaprzeczalnie kocha ją całym sercem. To przecież widać! A jednak wystarcza jedno krótkie spotkanie, dosłownie jedna chwila i jedno niewinne spojrzenie, aby zrozumieć, jak błędnie interpretowała własne uczucia. Prawdziwa miłość zdaje się czekać w innych ramionach, u boku najbliższego przyjaciela jej narzeczonego. To właśnie ten osobliwy trójkąt miłosny, przeplatany dramatem wojennej codzienności, staje się najważniejszym punktem powieści.

W budowie tej niecodziennej relacji autorka robi coś szalonego i pięknego zarazem – za wszelką cenę walczy o jej obiektywizm w oczach czytelnika. Tu nie ma przecież jednego właściwego rozwiązania, w głowie nieustannie toczy się burzliwa przepychanka myśli, a każda nieodwracalna decyzja, zdaje się nieść potok krzywdzących konsekwencji – ta historia bezwzględnie porusza, chwyta za serce i swoim mocno refleksyjnym charakterem, boleśnie daje do myślenia. Tym bardziej, że toczy się w tak bardzo dramatycznej scenerii, w której jedyną pewnością, jest przerażająca niepewność jutra. Autorka nie oszczędza odbiorcy, każe mu ponownie patrzeć na okupowaną Warszawę, przyglądać się barbarzyńsko niszczonym ulicom i zatrwożonym ludzkim twarzom. I przez tę wiarygodną, może nawet filmową kreację rzeczywistości wojennej, pozwala zrozumieć trud emocji, jakie niewątpliwie towarzyszą bohaterom.

W pełni urzekająca powieść, tak chętnie wkradająca się w ramy romansu historycznego! Bezwarunkowo piękna, esencjonalna, zaskakująco zmysłowa i boleśnie rozrywająca serce – taka jest Wojenna miłość w moich odczuciach. Joanna Jax nie szczędzi najtrudniejszych emocji, każe patrzeć na okupowaną Warszawę, z bólem spoglądać na pogrążone w strachu ulice i wyniszczone ludzkie twarze. I właśnie w tej niemal filmowej scenerii wojennej, rodzi się wyjątkowe uczucie – zakazana miłość, tak niewyobrażalnie trudna i brutalnie łamiąca serce. Tej historii po prostu nie da się zapomnieć!
_____
Recenzja we współpracy z Videograf SA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger