BIULETYNKA | KWIECIEŃ 2016

Nadeszła końcówka marca więc zapraszam na świeżą dawkę informacji o wydarzeniach literackich. W tym numerze Biuletynki znajdziecie krótkie podsumowanie wydarzeń z marca i dowiecie się, co czeka nas w miesiącu kwietniu. 

Najważniejszym wydarzeniem jest z pewnością objęcie przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO, z czym wiąże się wiele innych atrakcji literackich. Zapraszam także na zabawę miesiąca, którą tym razem jest krótka zagadka filmowa. Na koniec polecam blog, który odwiedzam regularnie i zachęcam, abyście poznali go bliżej. Biuletynka w tym miesiącu jest stosunkowo długa, ale przytoczone artykuły są naprawdę ciekawe. Życzę zatem miłej lektury!


MARZEC OKIEM CZYTELNIKA

RAPORTY CZYTELNICTWA ZA 2015 ROK

Biblioteka Narodowa opublikowała raporty czytelnictwa za rok 2015 oparte na badaniu reprezentatywnej próbki ok. 3000 Polaków w wieku min. 15 lat. W 2015 roku lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało 37% ankietowanych. Raport znajdziecie tutaj.


WYNIKI PLEBISCYTU KSIĄŻKA ROKU 2015

10 kategorii i ponad 100 tys. oddanych głosów to efekty głosowania czytelników w plebiscycie Książka Roku 2015. Na wyniki plebiscytu zaprasza nas serwis lubimyczytac.plSERIAL NA PODSTAWIE „TRZYNASTU POWODÓW” JAYA ASHERA

Książka „Trzynaście powodów”, która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis, zostanie przeniesiona na mały ekran. Netflix zdecydował o produkcji serialu na podstawie powieści Jaya Ashera. Więcej przeczytacie tutaj.


TYTUŁY ZAKWALIFIKOWANE DO ANGELUS 2016

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus przedstawiło listę książek nominowanych do tegorocznej nagrody. Całą listę znajdziecie tutaj.


BAILEYS WOMEN'S PRIZE FOR FICTION

Jury Baileys Women's Prize for Fiction ogłosiło tegoroczne nominacje do nagrody. Wyróżnienie przyznawane jest autorkom z całego świata za najlepsze powieści napisane w języku angielskim. Więcej o nominacji tutaj.

NOMINACJE DO MAN BOOKER INTERNATIONAL PRIZE 2016

Znamy listę książek nominowanych do tegorocznej edycji Man Booker International Prize. Tytuły 13 nominowanych powieści pochodzących z całego świata poznacie tutaj.

DEBATA O PIRACTWIE E-BOOKÓW

W dniu 14 marca w Stacji Muranów w Warszawie odbyła się debata o piractwie e-booków w Polsce. Dyskusja zorganizowana została przez Virtualo.pl, a udział w niej wzięli Kinga Jakubowska, Jarosław Lipszyc, Wojciech Orliński, Robert Rybski, a także Anna Dziewit-Meller. Poniżej filmik z pierwszej części debaty:


DEBATA O LITERATURZE DOMESTIC-NOIR

17 marca w kawiarni Przepis w Warszawie odbyła się debata o literaturze domestic-noir. Rozmowę poprowadziła Anna Dziewit-Meller, a udział w niej wzięli Katarzyna Bonda, Katarzyna Tubylewicz, a także Robert Ostaszewski. Filmik z debaty znajdziecie poniżej:


TARGI KSIĄŻKI DLA DZIECI, MŁODZIEŻY I RODZICÓW

W dniach 18-20 marca w Poznaniu zorganizowane zostały Targi Książki dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców, które były znakomitą do spotkania znanych i cenionych autorów książek. Galeria zdjęć oraz szczegółowe informacje na stronie targów.

EUROPEJSKI POETA WOLNOŚCI

W sobotę 19 marca w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku odbyła się finałowa gala Festiwalu Europejski Poeta Wolności. Laureatką została rumuńska poetka Ana Blandiana, którą uhonorowano za tomik "Moja ojczyzna A4". Więcej o wydarzeniu tutaj.


WIERSZE W METRZE
Przez cały marzec mieszkańcy Warszawy, na co dzień podróżujący metrem, mieli okazję obcować z poezją. W ramach 6 edycji kampanii „Wiersze w metrze” prezentowane były wiersze pochodzące z dziewiętnastu krajów Europy. Więcej na stronie kampanii.NAJBLIŻSZE KALENDARIUM

PRZECZYTAJ & PODAJ DALEJ

W dniach 1-22 kwietnia trwać będzie wielka międzyblogowa akcja, w której uczestniczyć będzie co najmniej kilkunastu blogerów. Każdy wystawia swoje książki, które chętnie odda. Więcej o wydarzeniu tutaj.

FESTIWAL KRYMINAŁU „KRYMINALNA PIŁA”
Jeszcze do 2 kwietnia trwa IV edycja Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła”. W ramach festiwalu odbywają się ciekawe spotkania autorskie. Już jutro gościem będzie Jørn Lier Horst. Strona wydarzenia to http://www.kryminalnapila.pl/ 

MIĘDZYNARODOWE TARGI KSIĄŻKI

Kwiecień obfituje w kilka ciekawych wydarzeń literackich także poza granicami naszego kraju. W dniach 4-7 kwietnia odbędą się Targi Książki w Bolonii, a w dniach 12-14 kwietnia Targi Książki w Londynie. Na obu wydarzeniach Instytut Książki organizuje wspólne stanowiska polskich wydawców. Więcej o wydarzeniach przeczytacie tutaj.

XXII TARGI WYDAWCÓW KATOLICKICH 

W dniach 7-10 kwietnia odbędą się XXII Targi Wydawców Katolickich. O szczegółach wydarzenia przeczytać można na stronie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

V MIĘDZYNARODOWE TARGI KSIĄŻKI W BIAŁYMSTOKU

W dniach 22-24 kwietnia w Białymstoku odbędą się V Międzynarodowe Targi Książki. Więcej o wydarzeniu znajdziecie tutaj.

WROCŁAW ŚWIATOWĄ STOLICĄ KSIĄŻKI UNESCO

W dniu 23 kwietnia Wrocław rozpocznie swoją kadencję Światowej Stolicy Książki UNESCO. Dzięki temu wyróżnieniu Wrocław dołączy do takich miast jak Bangkok, Madryt, czy Toronto. Kadencja potrwa do 22 kwietnia 2017 roku. Więcej przeczytacie tutaj.

JO NESBØ WE WROCŁAWIU

Z okazji objęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO w dniu 23 kwietnia odbędzie się spotkanie autorskie z jednym z najbardziej poczytnych autorów kryminałów, Jo Nesbø. Więcej o wydarzeniu tutaj.

OTWARCIE MUZEUM PANA TADEUSZA

Z tej samej okazji w dniu 23 kwietnia we Wrocławiu otwarte zostanie Muzeum Pana Tadeusza. Muzeum zlokalizowane będzie w Kamienicy Pod Złotym Słońcem. Więcej o otwarciu muzeum przeczytacie tutaj.

EUROPEJSKA NOC LITERATURY

Objęcie kadencji Światowej Stolicy Książki UNESCO przez stolicę Dolnego Śląska będzie wzbogacone o jeszcze jedno ciekawe wydarzenie. 23 kwietnia, w godz. 19.00-24.00 odbędą się wieczorne czytania w różnych miejscach Wrocławia. W ramach Europejskiej Nocy Literatury czytane będą fragmenty dzieł Williama Szekspira. Więcej informacji na stronie wydarzenia.

XVI FESTIWAL FANTASTYKI PYRKON

W dniach 8-10 kwietnia w ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się XVI Festiwal Fantastyki Pyrkon. Więcej informacji tutaj.

SPOTKANIA AUTORSKIE
 • 5 kwietnia w Warszawie z Kamilem Dziadkiewiczem [SZCZEGÓŁY]
 • 5 kwietnia w Krakowie z Beatą Szady [SZCZEGÓŁY]
 • 7 kwietnia w Głubczycach z Agnieszką Lingas-Łoniewską [SZCZEGÓŁY]
 • 7 kwietnia w Koszalinie z Anną Dziewit-Meller [SZCZEGÓŁY]
 • 7 kwietnia w Warszawie z Remigiuszem Mrozem [SZCZEGÓŁY]
 • 11 kwietnia w Pinczynie z Anną Sakowicz [SZCZEGÓŁY]
 • 12 kwietnia w Warszawie z Kamilem Dziadkiewiczem [SZCZEGÓŁY]
 • 13 kwietnia w Moryniu z Olgą Rudnicką [SZCZEGÓŁY]
 • 13 kwietnia w Warszawie z Anną Mieszkowską [SZCZEGÓŁY]
 • 15 kwietnia w Warszawie z Jolantą Kosowską [SZCZEGÓŁY]
 • 16 kwietnia w Łodzi z Remigiuszem Mrozem [SZCZEGÓŁY PÓŹNIEJ]
 • 20 kwietnia w Warszawie z Agnieszką Jeż [SZCZEGÓŁY]
 • 20 kwietnia w Przygodzicach z Jakubem Ćwiekiem [SZCZEGÓŁY]
 • 21 kwietnia w Gryficach z Dorotą Schrammek [SZCZEGÓŁY]

WYBRANE ZAPOWIEDZI

05.04.2016 – Elisabeth Herrmann – Wioska morderców
Pewnego majowego dnia w ogrodzie zoologicznym w Berlinie dochodzi do makabrycznej zbrodni. Kiedy na miejscu zdarzenia zjawia się policjantka Sanela Beara, zastaje chaos i zamieszanie. Kilka dni później prasa opisuje przerażające okoliczności zdarzenia i ujawnia nazwisko kobiety podejrzanej o popełnienie przestępstwa. Charlie Rubin przyznaje się, że to ona dopuściła się tej zbrodni. Sanela jednak ma wątpliwości i rozpoczyna własne dochodzenie w tej sprawie. 
Profesor Gabriel Brock i młody psycholog Jeremy Saaler, którzy mają przygotować opinię na temat poczytalności Charlie Rubin, zaczynają podejrzewać, że zabójstwo ma coś wspólnego z dzieciństwem podejrzanej, spędzonym w Wendisch Bruch, niewielkiej wiosce w Brandenburgii, gdzie nie ma już ani jednego mężczyzny... I tylko psy szczekają tak jak przed laty, zwiastując swoim ujadaniem nadchodzące nieszczęście.

12.04.2016 – Mons Kallentoft – Ziemna burza
Pewnego majowego dnia, w rowie przy Göta Kanal znalezione zostają zwłoki młodego mężczyzny. Jest nagi, a na ciele nie widać żadnych wyraźnych śladów przemocy. Gdy Malin Fors przyjeżdża na miejsce, panuje tu dziwna cisza. Tak jakby wszystkie głosy zostały stłumione. Wieczorem tego samego dnia zgłoszone zostaje zaginięcie szesnastoletniej dziewczyny. Najprawdopodobniej doszło do porwania. Istnieją wskazówki świadczące o tym, że obie te sprawy są powiązane. 
W toku śledztwa Malin Fors zaczyna zdawać sobie sprawę, że ktoś pogrywa sobie z policją – przemawia poprzez morderstwa i nie zamierza pozwolić się uciszyć. Ale co ten ktoś próbuje powiedzieć? Trzeba się śpieszyć ze znalezieniem odpowiedzi. Być może dziewczyna jeszcze żyje.

13.04.2016 – Agnieszka Pietrzyk – Śmierć kolekcjonera
Sąsiedzi w jednym z elbląskich mieszkań odkrywają parę powieszonych staruszków. Kilka godzin później środowiskiem zbieraczy rzadkich obligacji wstrząsa morderstwo jednego z kolekcjonerów. Ginie mężczyzna, który poprzedniego wieczoru wylicytował na hotelowej aukcji wyjątkowo cenny okaz papierów wartościowych. 
Czy obie tragedie są ze sobą powiązane? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć komisarz Kamil Soroka, który łączy siły z prokurator Mileną Łempicką-Krol. Bagaż własnych doświadczeń i obsesji zaprowadzi ten duet w wiele ślepych uliczek. Czas działa na ich niekorzyść, a lista podejrzanych się wydłuża.

21.04.2016 – Magdalena Kawka – Pora westchnień, pora burz
Znakomita powieść o trudnych ludzkich relacjach w jeszcze trudniejszych czasach. Jest rok 1938, świat jeszcze śpi spokojnie. Lwów, tygiel narodowości, tętni gwarem i rozbrzmiewa beztroską radością, nie przejmując się tym, że na niebie gromadzą się czarne chmury. Zanim Ukraińców, Polaków i Żydów podzielą narodowościowe animozje, wciąż są tylko sąsiadami, którzy życzliwie uśmiechają się do siebie na ulicy. 
Lilka wraz z koleżankami przygotowuje się do matury i nie ma pojęcia, że to będzie ostatnia szczęśliwa wiosna. Tęskni za ukochanym, chodzi do szkoły i jak niepodległości próbuje bronić swojej dorosłości, nie wiedząc, że wkrótce przejdzie przyspieszony kurs dorastania, że będzie zmuszona pożegnać beztroskę i zmierzyć się z upiorami wojny. Spośród znanych od urodzenia osób nauczyć się rozpoznawać wrogów. Wiedzieć, komu zaufać i co zrobić, żeby nie stracić wiary, ponieważ wojna okaże się sprawdzianem człowieczeństwa, który nie będzie miał nic wspólnego z narodowością, językiem ani z wyznawaną religią. 

27.04.2016 – Sarah Hilary – W obcej skórze
Najlepszy kryminał minionego roku w Wielkiej Brytanii nagrodzony prestiżową nagrodą Theakstons Crime Novel of the Year 2015!
Ponury i deszczowy Londyn. W ośrodku dla ofiar przemocy domowej inspektor Marnie Rome i jej partner Noah Jake są świadkami dramatycznego zdarzenia. Natrafiają na mężczyznę z nożem wbitym w plecy. Okazuje się, że to mąż jednej z pensjonariuszek – Leo Procter. Choć para detektywów znalazła się w ośrodku przy okazji innego śledztwa, to teraz sprawa tajemniczej próby morderstwa w małżeństwie Leo i Hope jest dla nich priorytetem. Pytań jest wiele, a nagłe zniknięcie żony poszkodowanego dodatkowo komplikuje sytuację.

Zarówno te, jak i wszystkie zbliżające się premiery, znajdziecie na: http://datapremiery.pl/ksiazki/


ZABAWA MIESIĄCA

W poprzednim numerze zabawa polegała na rozwiązaniu dość trudnej krzyżówki, a jej rozwiązaniem był tytuł polskiej premiery, która miała miejsce 30 marca. Oczywiście chodziło o „Rewizję”. W tym numerze zapraszam na krótką filmową zagadkę. Rozwiązaniem jest tytuł powieści, o której głośno już w blogosferze, a której premiera będzie miała miejsce pod koniec kwietnia. Nazwę powieści poznacie, odgadując brakujące fragmenty trzech tytułów poniższych filmów. Do dzieła!

1. „, Tereska”
2. „Ty wiesz o swoim dziadku?”
3. „Co, koteczku?”POLECAM BLOG

Blog, który polecam w tym miesiącu, odwiedzam już od pewnego czasu, a recenzje autorki polecałam także w ramach Literackiego Przeglądu Blogowego. Za niesamowicie szczere opinie, za szacunek do literatury, którą uczniowie w szkołach gardzą (czyt. lektury szkolne), a także za ogromne poczucie humoru i kreatywność, polecam blog Wybebeszamy książki.
Takich recenzji, jakie publikuje Kryśka, mało jest w blogosferze więc nie bójcie czytać się ich w całości, dla mnie każdorazowo jest to czysta przyjemność.


Ten numer Biuletynki okazał się bardzo bogaty w informacje ze świata literatury. Mam nadzieję, że przytoczone artykuły, zapowiedzi i wydarzenia pomogą Wam być na bieżąco. 


Serdecznie pozdrawiam i życzę miłej lektury!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger