BIULETYNKA | MAJ 2016

Wszystko za oknem kwitnie więc można uznać, że wiosna w pełni. Nie inaczej jest w świecie literatury, w którym kolejne atrakcje zdają się pięknie zakwitać. Zapraszam Was na nowy numer Biuletynki, w którym znajdziecie podsumowanie kwietnia i dowiecie się, co czeka nas w miesiącu maju.

Kwiecień okazał się miesiącem obfitym w wydarzenia literackie. Objęcie przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO przyciągnęło do stolicy Dolnego Śląska rzesze czytelników, a już w maju miłośnicy literatury będą mieli okazję spotkać się podczas Warszawskich Targów Książki. W tym numerze Biuletynki znajdziecie relacje z ostatnich wydarzeń literackich, a także kalendarium zbliżających się atrakcji, zapowiedzi oraz spotkań autorskich. Zapraszam także do poznania polecanego przeze mnie bloga, jak również do udziału w comiesięcznej zabawie. Życzę miłej lektury!

KWIECIEŃ OKIEM CZYTELNIKA

FESTIWAL FANTASTYKI PYRKON
W dniach 8-10 kwietnia w ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich odbył się XVI Festiwal Fantastyki Pyrkon. Jest to coroczne wielkie święto miłośników fantastyki, zarówno w wersji książkowej, komiksowej, jak filmowej. Zapraszam na dwie relacje z wydarzenia, jedna w serwisie lubimyczytac.pl, a druga na blogu Łukasza Marciniaka.

COLLEEN HOOVER ODWIEDZIŁA POLSKĘ
Od 11 do 15 kwietnia gościła w Polsce autorka takich bestsellerów, jak "Hopeless" czy "Maybe Someday". Colleen Hoover odwiedziła aż cztery miasta: Kraków, Poznań, Warszawę i Gdańsk. Świetną relację z całodniowego spotkania z autorką przygotowała dla Was Natalia z bloga Książkowe kocha, nie kocha.

VIET THANH NGUYEN Z NAGRODĄ PULITZERA
18 kwietnia na nowojorskim uniwersytecie Columbia przyznano nagrody Pulitzera. W kategorii literatura piękna laureatem został Viet Thanh Nguyen za książkę „The Symphatizer”. Szczegóły wydarzenia tutaj.

MIĘDZYNARODOWE TARGI KSIĄŻKI W BIAŁYMSTOKU
W dniach 22-24 kwietnia odbyły się 5. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku. Wydarzenie okazało się dużym sukcesem nie tylko dla organizatorów. O szczegółach przeczytać tutaj.

MAŁOPOLSKIE DNI KSIĄŻKI „KSIĄŻKA I RÓŻA”
W dniach 23-24 kwietnia w Krakowie i Małopolsce odbyły się obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, a także 15. już odsłona Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Więcej o wydarzeniu przeczytacie tutaj. Źródło

WROCŁAW ŚWIATOWĄ STOLICĄ KSIĄŻKI UNESCO
Stało się! W dniu 23 kwietnia Wrocław objął tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO i będzie go dzierżył aż do 22 kwietnia 2017 rok. Więcej przeczytacie tutaj.

JO NESBØ ODWIEDZIŁ WROCŁAW
W dniu 23 kwietnia w Muzycznym Teatrze Capitol we Wrocławiu odbyło się spotkanie autorskie z norweskim pisarzem Jo Nesbø. Była to uczta dla czytelniczych zmysłów, z której świetne fotorelacje przygotowały autorki blogów Myśli i słowa wiatrem niesione oraz Literaturomania.


NAJBLIŻSZE KALENDARIUM

KIERMASZ KSIĄŻEK PIW-U
W dniach 4-6 maja pod nazwą Sienkiewicz i jego epoka odbędzie się kiermasz książek PIW-u. Podczas wydarzenia będzie można zakupić również nowości wydawnicze PIW-u. Kiermasz odbędzie się przy ul Foksal 17 w Warszawie, w godz. 8-17:00. Szczegóły tutaj.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK W GOETHE-INSTITUT
W dniach 8-15 maja odbędzie się Tydzień Bibliotek w Goethe-Institut w Krakowie. Organizatorzy zapraszają na wystawę ilustracji i książek dla dzieci "Witaj, drogi wrogu!", warsztaty "Odkryj, książki LeYo!" oraz spotkanie z niemieckim kryminałem, w którym gościem specjalnym będzie dziennikarz i pisarz Markus Stromiedel. Więcej o wydarzeniu tutaj.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL POEZJI SILESIUS
W dniach 8-15 maja, w ramach objęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO, odbędzie się we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Festiwal skupia w jednym miejscu leksykon polskiej poezji współczesnej. O szczegółach wydarzenia przeczytacie tutaj.

OBJAZDOWA BIBLIOTEKA
W dniu 9 maja pod hasłem "Objazdowa biblioteka" przez Aleje w Częstochowie przejedzie londyński autobus, w którym będzie możliwość zrobienia sobie zdjęcia z bohaterami literackimi. Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie tutaj.

IV TORUŃSKI KIERMASZ KSIĄŻKI REGIONALNEJ
W dniu 9 maja w ramach toruńskiego Tygodnia Bibliotek rozpocznie się kolejna edycja Toruńskiego Kiermaszu Książki. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a szczegółowy program znajdziecie tutaj.

TARGI KSIĄŻEK CHICAGO
W dniach 11-14 maja odbędą się Targi Książek Chicago. Na miejscu znajdą się również polscy autorzy. Źródło

XII DNI FANTASTYKI
W dniach 13-15 maja we Wrocławiu odbędą się XII Dni Fantastyki. Wydarzenie corocznie gromadzi około 1500-2000 miłośników fantastyki. Szczegóły wydarzenia tutaj.

FESTIWAL LITERATURY DLA DZIECI
Tegoroczna edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci zapowiada się bardzo ciekawie. Spotkania festiwalowe będą odbywały się w czterech miastach: Gdańsk (10-14 maja), Warszawa (18-22 maja), Wrocław (31 maja-6 czerwca) i Kraków (6-12 czerwca). Festiwalowy program znajdziecie tutaj

APOSTROF. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL LITERATURY
W dniach 16-22 maja odbędzie się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof. W ramach festiwalu odbędzie się ponad 70 wydarzeń w ośmiu miastach Polski. Jest to pierwsze wydarzenie literackie w kraju, które łączy ogólnopolski charakter z międzynarodową skalą. Więcej informacji tutaj.

WARSZAWSKIE TARGI KSIĄŻKI
W dniach 19-22 maja odbędą się w Warszawie 7. Warszawskie Targi Książki. Gościem Honorowym będą Węgry, a Gościem Specjalnym Barcelona i literatura katalońska. Warszawskie Targi Książki odwiedzą m.in. Jaume Cabré, Jenn Díaz, czy Rafel Nadal. Targi odbędą się na stadionie PGE Narodowy, a szczegółowy program poznamy zapewne wkrótce. Polscy autorzy powoli informują o godzinach spotkań na swoich fanpage’ach. Szczegóły dotyczące Targów znajdziecie tutaj.

SPOTKANIE BLOGERÓW NA WARSZAWSKICH TARGACH KSIĄŻKI
W sobotę 21 maja planowane jest spotkanie blogerów w ramach Warszawskich Targów Książki. Podczas spotkania blogerzy będą mieli okazję poznać autorów innych blogów literackich, a przy okazji będą mogli wziąć udział w losowaniu nagród książkowych od wielu wydawnictw. Szczegóły na stronie wydarzenia.

SPOTKANIA AUTORSKIE
 • 4 maja w Sopocie z Azi Kuder [SZCZEGÓŁY]
 • 9 maja w Pyzdrach z Tanyą Valko [SZCZEGÓŁY]
 • 10 maja w Warszawie z Anną Mieszkowską [SZCZEGÓŁY]
 • 11 maja w Warszawie z Martą Reich [SZCZEGÓŁY]
 • 11 maja w Krakowie z Magdaleną Witkiewicz [SZCZEGÓŁY]
 • 15 maja w Szczecinie z Markiem Stelarem [SZCZEGÓŁY]
 • 16 maja w Warszawie z Olgą Tokarczuk [SZCZEGÓŁY]
 • 17 maja w Skarżysku-Kamiennej z Wojciechem Jagielskim [SZCZEGÓŁY]
 • 18 maja w Warszawie z Magdaleną Tulli [SZCZEGÓŁY]
 • 20 maja w Warszawie z Paulliną Simons [SZCZEGÓŁY]
 • 20 maja w Warszawie z Jaume Cabré [SZCZEGÓŁY]
 • 20 maja w Warszawie z Katarzyną Bondą i Nele Neuhaus [SZCZEGÓŁY WKRÓTCE]
 • 21 maja w Somiance z Agnieszką Lingas-Łoniewską [SZCZEGÓŁY]
 • 21 maja w Warszawie z Larsem Saabye Christensenem [SZCZEGÓŁY]
 • 22 maja w Warszawie z Jackiem Dehnelem [SZCZEGÓŁY]
 • 23 maja w Górznie z Agnieszką Lingas-Łoniewską [SZCZEGÓŁY]
 • 26 maja w Londynie z Magdaleną Markiewicz [SZCZEGÓŁY]

WYBRANE ZAPOWIEDZI

11.05.2016 – Graham Masterton – Białe kości
Pierwszy tom przygód ambitnej irlandzkiej policjantki, Katie Maguire. Akcja powieści toczy się w hrabstwie Cork na malowniczej, wiecznie zielonej wyspie. Bohaterka cały czas przeżywa echa prywatnej tragedii z przeszłości – straciła nowonarodzone dziecko. Jej małżeństwo sypie się w gruzy – mąż nie może się odnaleźć i raz za razem wchodzi w konflikty z prawem – być może wmieszany jest w sprawę zaginięcia pewnego biznesmena, którą prowadzi Katie. W tym samym czasie na jednej z farm zostaje odnaleziony zbiorowy grób, a w nim kilkanaście szkieletów. Kości są dokładnie obrane z mięsa, a przy każdej zawieszona jest maleńka laleczka, przypominająca rytuały Voo-Doo. Szkielety są bardzo stare, dlatego też policja próbuje przeforsować zamknięcie śledztwa. Szybko okazuje się jednak, że tajemniczy oprawca postanawia kontynuować swoje dzieło, co prowadzi do zniknięcia kolejnych ofiar. Maguire musi powstrzymać mordercę, zanim dokończy on starożytny rytuał, mający sprowadzić na ziemię potężną celtycką wiedźmę – Morrigain. Katie weźmie udział w prawdziwym wyścigu z czasem, próbując wytropić mordercę, zanim on wytropi ją. A jest już bardzo blisko...

18.05.2016 – Tess Gerritsen – Igrając z ogniem
Autorka bestsellerowej serii “Rizzoli & Isles” tym razem napisała thriller osnuty wokół utworu muzycznego skomponowanego w Wenecji u progu drugiej wojny światowej.
Julia Ansdell, skrzypaczka, matka trzyletniej Lilly, podczas pobytu w Wenecji wchodzi w posiadanie partytury z zapisem nutowym utworu „Incendio” skomponowanego przez nieznanego muzyka Lorenzo Todesco. Gdy Julia próbuje zagrać utwór, jej córka wpada w szał, zabija kota i próbuje skrzywdzić matkę. Jaki jest związek pomiędzy dziwnym zachowaniem dziewczynki a nieznanym utworem muzycznym? Tropy wiodą do Wenecji lat 40. XX wieku i związku dwojga młodych muzyków, który nie miał szans na powodzenie we Włoszech Benito Mussoliniego.

18.05.2016 – Jaume Cabré – Cień eunucha
Służbowa kolacja z koleżanką z redakcji „Czasopisma”, Júlią, miała być dla błyskotliwego dziennikarza z redakcji muzycznej szansą na oderwanie się od czarnych myśli po pogrzebie przyjaciela, a tymczasem wszystko – potrawy, obsługa, towarzystwo, a przede wszystkim niefortunnie wybrany lokal, sprzysięgły się, by ten nostalgiczny wieczór stał się dla bohatera prawdziwym koszmarem. Miquel Gensana to wielki nieudacznik. Z żadną kobietą mu nie wyszło (ostatnia była skrzypaczką), dzieci nie spłodził – na nim kończy się ród – chciał być artystą, ale nie starczyło talentu. Nie zapobiegł bankructwu firmy i stracił dom rodzinny, w którym teraz jest modna restauracja. Do tej właśnie restauracji zaprosiła go koleżanka na wieczór wspomnieniowy. Jak święty Piotr trzykrotnie się zaparł, że to był kiedyś jego dom, ale wspomnienia nasuwały się same. Miquel staje przed trybunałem pamięci, by wystawić rachunek dwustuletniej rodzinnej historii i rozliczyć powojenną Hiszpanię, a przy okazji samego siebie, z doznanych krzywd, popełnionych błędów i niespełnionej miłości. A do tego większa niż w innych powieściach Cabré obecność muzyki pozwala wyciszyć traumę z czasów partyzantki miejskiej i przeboleć utratę wielkiego domu, którego pomieszczeń nie potrafią zliczyć nawet sami mieszkańcy.

18.05.2016 – Remigiusz Mróz – Trawers
Finał bestsellerowej trylogii z komisarzem Forstem autorstwa Remigiusza Mroza, najgorętszego nazwiska polskiego kryminału.
Wszystkie pożary zgasły. Zostały tylko zgliszcza. Grupa uchodźców miała zostać w Kościelisku tylko przez trzy dni. Wójt zakwaterował ich w sali gimnastycznej, czekając, aż rząd znajdzie dla nich stałe miejsce pobytu. Wszystko zmieniło się, gdy przypadkowy turysta został odnaleziony martwy na szlaku prowadzącym na Czerwone Wierchy. Odcięto mu opuszki palców, wybito wszystkie zęby, a w ustach umieszczono syryjską monetę. Czy Bestia z Giewontu powróciła? A może to któryś z uchodźców jest winny? Rozpoczyna się nagonka medialna, a wraz z nią śledztwo prowadzone przez Dominikę Wadryś-Hansen. Tymczasem Wiktor Forst wsiąka coraz bardziej w więzienny świat, zupełnie nieświadomy tego, że na wolności jest ktoś, kto liczy na jego ratunek...

18.05.2016 – Viveca Sten – W stronę grozy
Zima na Sandhamn, wyjący wiatr, zamieć. W Wigilię przerażona kobieta wsiada na ostatni prom płynący na wyspę. W drugi dzień świąt na plaży przy Hotelu Żeglarskim znalezione zostają zwłoki kobiety. Inspektor policji kryminalnej Thomas Andreasson musi przerwać świąteczny urlop. Zmierzy się ze sprawą znanej korespondentki wojennej, pod której adresem kierowane były groźby, z ksenofobicznymi organizacjami i niezwykle wyrafinowanym mordercą. W trakcie śledztwa zostaje znaleziona kolejna ofiara. Tymczasem przyjaciółka Thomasa z dzieciństwa, Nora Linde, zmaga się z własnymi problemami, a stawką w tej grze jest jej zawodowa reputacja. Nora jest zmuszona podjąć decyzję, która na zawsze zmieni jej życie. 
To wciągająca historia o niespełnionych nadziejach, wypartych wspomnieniach i skrywanym wstydzie.

Zarówno te, jak i wszystkie zbliżające się premiery, znajdziecie na: http://datapremiery.pl/ksiazki/

ZABAWA MIESIĄCA

W ostatnim numerze filmowa zagadka była wyjątkowo prosta, a jej rozwiązaniem był tytuł najnowszej powieści Magdaleny Witkiewicz „Cześć, co słychać?”. Dawno nie było jednak rebusu więc w tym numerze zapraszam na zagadkę obrazkową. Rozwiązaniem jest tytuł powieści znanej pisarki, której premiera zapowiadana jest na drugą połowę maja. Podpowiem, że autorka niebawem odwiedzi Polskę. 


POLECAM BLOG

Z przyjemnością polecam Wam blog, na którego zaglądam od niedawna, a który szybko zaskarbił sobie moją sympatię. Polecenie to dość nietypowe, bo nie jest to strona o tematyce jedynie książkowej, a raczej blog lifestylowy. Drodzy czytelnicy, w tym numerze Biuletynki zapraszam Was na stronę Matka Puchatka.
Autorka bloga dzieli się pomysłowymi i smakowicie wyglądającymi przepisami, ale to nie one przyciągnęły mnie na stronę. Wystarczy, że przeczytacie jedną z najnowszych recenzji u Matki Puchatka, a sami zaczniecie odwiedzać blog regularnie. W recenzjach czuje się humanistyczną duszę, nie brakuje im szczegółowości, ale też prawdziwej refleksji nad książką. Przekonajcie się sami.


Kolejny numer Biuletynki za nami i myślę, że każdy pasjonat literatury znajdzie w nim coś dla siebie. Wybieracie się na któreś z wydarzeń w maju? Może spotkamy się na niektórych spotkaniach autorskich w Warszawie? Kogo zobaczę na Warszawskich Targach Książki?


Serdecznie pozdrawiam i życzę miłej lektury!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger