SPOTKANIE AUTORSKIE Z JAYEM ASHEREM | RELACJA

Zadebiutował w 2007 roku powieścią 13 powodów, która jeszcze w tym samym roku ogłoszona została najlepiej sprzedającą się książką gatunku Young Adult przez New York Times. Dający do myślenia debiut Jaya Ashera doczekał się nie tylko licznego grona fanów, ale też produkcji serialowej, która okazała się światowym hitem. Obecnie amerykański pisarz promuje kolejną książkę i to właśnie o świeżo wydanym Świetle opowiadał podczas warszawskiego spotkania z czytelnikami.

Spotkanie autorskie z Jayem Asherem odbyło się 28 listopada w warszawskim Empiku Junior, a poprowadziła je Anna Dziewit Meller. Fabuła Światła mocno nawiązuje do okresu świątecznego więc autor rozpoczął spotkanie od krótkiej opowieści o tym, jak wygląda Boże Narodzenie bez śniegu. Chociaż w Kalifornii trudno o białe święta, Jay Asher zapewnił czytelników, że jest to dla niego czas niezwykle rodzinny i magiczny. Autor przyznał też, że lubi książki bożonarodzeniowe, a pomysł na fabułę Światła narodził się jeszcze przed wydaniem 13 powodów
Jay Asher w każdej powieści stara się dotykać trudnego tematu. W Świetle również nie brakuje refleksyjnej nuty, autor ukazał między innymi potęgę przebaczania, ale jednocześnie zależało mu na bardziej optymistycznym zakończeniu. Pisarz przyznał też, że zdarza mu się spotykać ludzi, którzy twierdzą, że ich życie uległo całkowitej zmianie po lekturze 13 powodów
Inspiracją do napisania pierwszej powieści była próba samobójcza bliskiej mu osoby, która nikomu nie zwierzyła się ze swoich problemów, nikt też nie potrafił dostrzec tego, w jak kruchym stanie się wtedy znajdowała. Autor miał zatem ogromną nadzieję, że poprzez jego debiutancką książkę, młodzi ludzie będą inaczej spoglądać na swoich rówieśników, zaczną też dostrzegać to, co gołym okiem wydaje się niedostrzegalne.
Na podstawie przejmującego debiutu Jaya Ashera powstał także głośny serial i autor z uśmiechem na twarzy stwierdził, że dzięki rosnącej popularności tej ekranizacji może odwiedzać różne kraje i spotykać ludzi z całego świata. Przy okazji przyznał, że jest naprawdę zadowolony z całej produkcji. Powieść Światło ma również szansę na ekranizację i pisarz wierzy, że będzie to bardzo piękny i poruszający film, lecz w tym temacie nie miał jeszcze skonkretyzowanych informacji.
Jay Asher szeroko wypowiedział się na temat akcji „50 States Against Bullying”, której inicjatorem był jego wydawca. Wspólnie zauważyli bowiem, że wiele szkół korzysta z książki 13 powodów do celów dydaktycznych. Do kampanii zgłosiło się aż 700 placówek szkolnych więc zdecydowali się wybrać jedną z każdego stanu i tym sposobem autor podróżował po całym kraju, aby opowiadać uczniom o niebezpiecznych dla nich zjawiskach oraz o tym, jak je dostrzegać i jak na nie reagować.
Na koniec amerykański pisarz wspomniał, że obecnie pracuje nad dwoma scenariuszami więc kolejną książką zajmie się dopiero po ich ukończeniu. Jay Asher okazał się naprawdę sympatycznym i ciepłym człowiekiem, który za pomocą własnej twórczości potrafi przekonać młodych ludzi do chwili szczerej refleksji.

***
Jeżeli nie posiadacie jeszcze własnego egzemplarza powieści Światło, poniżej podpowiadam, gdzie możecie ją szybko nabyć.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger