„O JEDNO CIĘ PROSZĘ” – LAURA DAVE | Zaskakująco ciepły thriller obyczajowy!

Prawdopodobnie każdy skrywa jakąś tajemnicę. Zazwyczaj mało istotną drobnostkę, wstydliwe wspomnienie lub niechlubny błąd z czasów młodości. Czasami jednak sekret okazuje się znacznie większy i poważniejszy, w niektórych sytuacjach może nawet niebezpieczny. I właśnie taką zagadką okazuje się mąż głównej bohaterki powieści O jedno cię proszę Laury Dave – niewątpliwego bestsellera New York Timesa, do którego prawa wykupiły już wydawnictwa z 32 krajów.

Tam, gdzie pojawia się słowo tajemnica, tam zawsze pojawia się zainteresowanie ze strony czytelnika. W tym przypadku niewiadomą okazuje się dawne życie Owena – męża Hannah, która nieoczekiwane musi zapewnić bezpieczeństwo jego nastoletniej córce. Nie wie przed czym i dlaczego, tym bardziej nie ma pojęcia, jak tego dokonać. Ale wie jedno – nie odpuści, dopóki nie pozna prawdy i nie dowie się, dlaczego jej ukochany znikł, zostawiając córce ogromną sumę pieniędzy, a jej samej kartkę ze skromną, aczkolwiek ważną instrukcją: „Chroń ją!”. Ogromnym atutem okazuje się tu narracja pierwszoosobowa, dzięki której odbiorca ma nie tylko możliwość utożsamić się Hannah oraz zgrać z jej ciepłymi myślami, ale też jawnie uczestniczyć w akcji fabularnej. Autorka świadomie bowiem wrzuca czytelnika w bieg wydarzeń, angażuje go do aktywnego udziału w śledztwie prowadzonym nieoficjalnie przez obie bohaterki i regularnie dostarczając nowych informacji, pozwala mu snuć rozmaite domysły. To właśnie odkrywanie kolejnych elementów układanki, przynosi tutaj najwięcej satysfakcji.

Niełatwo się od tej historii oderwać, ale trzeba zaznaczyć jasno – to nie jest książka o podłożu stricte sensacyjnym, nie ma tu krwawych mordów oraz iście dantejskich scen, w zamian Laura Dave pochyla się nad psychologią postaci oraz rodziną, zwraca szczególną uwagę na trud relacji macochy z przybraną córką, która wyraźnie wymaga wzajemnego docierania, sukcesywnie też przywołuje wspomnienia z Owenem, pozwalając czytelnikowi szkicować własny obraz zaginionego mężczyzny. To właśnie więzi rodzinne wychylają się tu na pierwszy plan i to one sprawiają, że powieść ta w oczach czytelnika, przybiera mocno obyczajową formę. Ten zabieg pozwala odbiorcy na pełną analizę osobowości i umożliwia decyzję, komu w tym spektaklu warto zaufać.

Urzekająca historia o mocno dramatycznym podłożu! Nadzwyczaj delikatna, intrygująca i bez wątpienia nieodkładalna! O jedno cię proszę to przede wszystkim zaskakująco ciepły thriller obyczajowy, książka wyraźnie nastawiona na sukcesywne odkrywanie tajemnic, budowę potrzebnego zaufania oraz głębokie więzi rodzinne. Laura Dave oddaje głos głównej bohaterce, aby tym samym umożliwić czytelnikowi świadomy obraz zdarzeń, pozwala mu zatem aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach i regularnie kształtować własną wizję fabularną. Świetna powieść, którą po prostu warto poznać.
_____
Recenzja we współpracy z Wydawnictwem Marginesy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger