BIULETYNKA | MARZEC 2016

Koniec miesiąca jest nieubłagany więc aby umilić ten czas zapraszam Was na kolejną odsłonę Biuletynki. 

Znajdziecie w niej zarówno krótkie podsumowanie wydarzeń literackich lutego, jak również garstkę informacji o tym, co warto uwzględnić w najbliższym czasie w swoim kalendarzu. Jak co miesiąc, zapraszam Was do odwiedzin polecanego bloga oraz do zabawy miesiąca, którą tym razem jest krzyżówka. Nie zapominajcie też, że nadal możecie wziąć udział w konkursie „KRYMINALNE MUST HAVE”, w którym do wygrania jest powieść kryminalna „Morderstwo i cała reszta” Marty Reich. Życzę miłej lektury!

LUTY OKIEM CZYTELNIKA

KSIĄŻKOMAT NA DWORCU AUTOBUSOWYM W KRAKOWIE

Na początku lutego na małopolskim dworcu autobusowym w towarzystwie automatów z napojami pojawił się książkomat. Pomysłodawcą jest Jagiellonia we współpracy z krakowskim ZNAK-iem. Więcej informacji znajdziecie na stronie: http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/ksiazkomat-stanal-na-dworcu-autobusowym-w-krakowie/


GALA BESTSELLERY EMPIKU

Po raz 17-sty zostały rozdane Bestsellery Empiku, czyli nagrody dla najpopularniejszych książek, filmów, płyt, gier oraz czasopism minionego roku. Z przyjemnością kieruję tutaj do relacji z tego wydarzenia, jaką przygotowała Wiola, która miała niesamowitą okazję znaleźć się wśród publiczności gali. http://www.subiektywnieoksiazkach.pl/2016/02/bestsellery-empiku-2015-czyli-byam.html


POŻEGNALIŚMY…

Harper Lee nie żyje. Autorka znana przede wszystkim za sprawą kultowego dzieła "Zabić drozda" zmarła w dniu 19 lutego w swoim rodzinnym mieście w Alabamie. Pisarka miała 89 lat. [Źródło]W dniu 20 lutego w wieku 84 lat zmarł wybitny włoski pisarz i eseista, semiolog Umberto Eco – podał dziennik "La Repubblica", powołując się na jego rodzinę. Autor "Imienia róży" zmarł w swym domu. [Źródło]NAJBLIŻSZE KALENDARIUM

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY

3 marca Międzynarodowym Dniem Pisarzy został ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club - Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Nazwa organizacji pochodzi od pierwszych liter słów: poets, essayists, novelists – poeci, eseiści, powieściopisarze [Źródło]

WIELKI ANTYKWARIAT W WARSZAWIE

W dniu 6 marca po raz drugi odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki Wielki Antykwariat. Organizatorzy zapewniają, że ta edycja będzie jeszcze ciekawsza od poprzedniej. Szczegóły wydarzenia znajdziecie na stronie: https://www.facebook.com/events/516299451891839/

PREMIERA EKRANIZACJI „WIERNEJ”

Fani serii „Niezgodna” autorstwa Veronici Roth z niecierpliwością oczekują premiery adaptacji „Wiernej”. W rolach głównych wystąpią Shailene Woodley i Theo James, a premiera już niedługo: 18 marca 2016 (Polska) i 11 marca 2016 (świat).


MIĘDZYNARODOWE TARGI POZNAŃSKIE

W ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich, w dniach 18-20 marca odbędą się targi dla najmłodszych. O imprezie pod nazwą KSIĄŻKA DLA DZIECI, MŁODZIEŻY I RODZICÓW przeczytacie więcej na stronie http://www.targiksiazki.pl/pl/

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI

Światowy Dzień Poezji (21 marca) ustanowiony został przez UNESCO już w 1999 roku, a celem tej decyzji było promowanie poezji.

SPOTKANIA AUTORSKIE - AKTUALIZACJA (01.03.)

2 marca w Katowicach z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk [SZCZEGÓŁY]
2 marca w Wieruszowie z Grzegorzem Miecugowem [SZCZEGÓŁY- nowe
4 marca w Lublinie z Kasią Pisarską [SZCZEGÓŁY]
4 marca w Niedrzwicy z Magdaleną Grzebałkowską [SZCZEGÓŁY- nowe
8 marca w Warszawie z Katarzyną Puzyńską [SZCZEGÓŁY] - nowe
9 marca w Warszawie z Januszem Majewskim [SZCZEGÓŁY- nowe
9 marca w Warszawie ze Stanisławem Łubieńskim [SZCZEGÓŁY- nowe
11 marca w Zagórowie z Magdaleną Witkiewicz [SZCZEGÓŁY]
11 marca w Warszawie z Agnieszką Lingas-Łoniewską [SZCZEGÓŁY]
11 marca w Kielcach z Krzysztofem Nawrotem [SZCZEGÓŁY- nowe
11 marca w Lublinie z Piotrem Janickim [SZCZEGÓŁY- nowe
16 marca w Szczecinie z Tomaszem Rowińskim [SZCZEGÓŁY- nowe
21 marca w Karsiborze z Dorotą Schrammek [SZCZEGÓŁY]
14 marca w Katowicach z Anetą Gibek-Wiśniewską [SZCZEGÓŁY- nowe
14 marca w Rudzie Śląskiej z Marcinem Melonem [SZCZEGÓŁY]  - nowe

LITERACKIE URODZINY

W marcu obchodzimy rocznicę urodzin m.in.: Jo Nesbø (29 marca)

WYBRANE ZAPOWIEDZI

15.03.2016 - Olga Rudnicka - Były sobie świnki trzy
Bycie żoną swojego męża ma pewne zalety – pełne konto i nadmiar wolnego czasu. W zamian wystarczy tylko pilnować, by mąż nie zapominał, dzięki komu żyje pełnią szczęścia. Układ działa jak w zegarku, ale do czasu... Jolka, Martusia i Kama pewnego dnia odkrywają, że w metryce lat im przybywa, nie ubywa, pojawiają się kurze łapki, dodatkowe kilogramy, a w życiu ich mężów inne kobiety. Przyjaciółki postanawiają zmienić swój stan cywilny, zanim zrobią to ich mężowie. Tylko te nieszczęsne intercyzy... W tej sytuacji można zrobić tylko jedno. Zostać bogatą wdową. Żeby to tylko było takie proste...

16.03.2016 - Tony Parsons - Detektyw Max Wolfe. Tom 1. Krwawa wyliczanka
Pierwszy tom trylogii z detektywem Maxem Wolfe'm. Udany debiut Tonego Parsonsa w gatunku kryminału. Połączenie znakomitej powieści obyczejowej z brutalnym kryminałem, w którym pierwsze skrzypce gra pani Zemsta. 
Siedmiu bogatych uczniów elitarnej szkoły Potter's Field zostaje przyjaciółmi. Dwadzieścia lat później dorośli już mężczyźni po kolei giną, mordowani w okrutny sposób. Detektyw Max Wolfe jest nowy w londyńskim wydziale zabójstw, ale to właśnie on wpada na trop zbrodni. Im więcej ofiar ma jednak na swoim koncie morderca tym bardziej niebezpieczny staje się dla samego detektywa Wolfe'a, który będzie musiał walczyć nie tylko o sprawiedliwość, ale też o życie swoje i swoich najbliższych. 

18.03.2016 - Laurelin Paige - Uwikłani. Obsesja
Druga część najbardziej sensualnej trylogii erotycznej przez wielu określanej jako lepszej od "Greya"!
W życiu pięknej Alayny Withers i diabelnie przystojnego Hudsona Pierce'a pojawi się ktoś jeszcze... Czy ich związek przetrwa próbę? Do tej pory Alayna Withers wchodziła z mężczyznami w związki, przez które popadała w chorobliwe obsesje. Teraz jednak, kiedy swe serce otworzył przed nią zabójczo przystojny miliarder Hudson Pierce, czuje ogromną determinację, aby zniszczyć wszelkie przeszkody stojące na drodze ku ich szczęściu i wreszcie stworzyć stabilny związek oparty na głębokim uczuciu. Problem jednak polega na tym, że nie tylko Hudson skrywa mroczne tajemnice. 
Przeszłość powoli zaczyna wciągać tych obojga w skomplikowaną sieć nieporozumień, które w końcu doprowadzą do zburzenia długo budowanego zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Alayna w desperacji zwróci się o pomoc do Celii – kobiety, która kiedyś sporo namieszała w życiu Hudsona – nie wiedząc jednak, jakie będą tego konsekwencje...

Zarówno te, jak i wszystkie zbliżające się premiery, znajdziecie na: http://datapremiery.pl/ksiazki/

ZABAWA MIESIĄCA

Rozwiązaniem słownej zagadki [Biuletynka 1/2016] sprzed miesiąca było imię i nazwisko sławnego powieściopisarza. Po komentarzach widziałam, że wielu z Was udało się zgadnąć nazwisko szybko, co bardzo mnie cieszy. Chodziło oczywiście o Charles'a Dickens'a.

Mam nadzieję, że moje autorskie zabawy Wam nie nudzą i tym samym zapraszam Was na literacką krzyżówkę. Jej rozwiązaniem jest tytuł polskiej książki, na której premierę czeka obecnie wielu blogerów.

Po kliknięciu w krzyżówkę otworzy się ona jako większy obrazek


POLECAM BLOG

W tym miesiącu polecam blog, który w polskiej blogosferze istnieje już od dawna, bo od 2012 roku. Kasia pisze o sobie, że jest otwarta na wiele gatunków literackich, ale nie da się ukryć, że powieści kryminalne i detektywistyczne zajmują dużo miejsca w jej czytelniczym sercu.


Recenzje autorki bloga K-czyta zdają się być bardzo trafne i czyta się je z dużą przyjemnością. Kto jeszcze nie zna, niech szybko to nadrobi!

KONKURS NA BLOGU

Na koniec przypominam o konkursie „KRYMINALNE MUST HAVE”, w którym możecie wygrać jeden egzemplarz debiutanckiej powieści Marty Reich wraz z imienną dedykacją autorki. Na zgłoszenia czekam do 6 marca :) Zapraszam!


Najkrótszy miesiąc roku dobiega końca więc oddaję w Wasze ręce (a właściwie oczy) Biuletynkę. Czytajcie, a ja standardowo czekam na Wasze relacje lub sugestie dotyczące zawartości tego cyklu.

Serdecznie pozdrawiam i życzę miłej lektury!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger