BIULETYNKA | CZERWIEC 2016

Maj jest niezaprzeczalnie pięknym miesiącem, za oknem jest coraz cieplej, słychać ćwierkające ptaki i widać pięknie kwitnące drzewa. Nie inaczej było w świecie literatury, gdzie maj błysnął wieloma wydarzeniami. W majowym numerze Biuletynki znajdziecie podsumowanie wydarzeń z kończącego się miesiąca i przeczytacie o zbliżających się atrakcjach literackich. Tradycyjnie polecam też blog, do którego odwiedzenia szczerze zachęcam. Życzę miłej lektury. 


MAJ OKIEM CZYTELNIKA 
https://facebook.com/DniFantastyki/ 

XII DNI FANTASTYKI 
W dniach 13-15 maja we Wrocławiu odbyły się XII Dni Fantastyki. Atrakcji było wiele, a szczegóły tego konwentu fantasy poznacie, wchodząc na fanpage wydarzenia.

FESTIWAL LITERATURY DLA DZIECI 
Festiwal literatury dla dzieci nadal trwa, ale już pojawiły się podsumowania pierwszych dni. O atrakcjach festiwalu, jakie miały miejsce w Gdańsku (10-14 maja) i Warszawie (18-22 maja) przeczytacie tutaj.

http://wirtualnywydawca.pl/2016/05/festiwal-apostrof-dobiegl-konca/ APOSTROF. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL LITERATURY 
Pierwsza edycja Apostrofu za nami! Międzynarodowy festiwal literatury odbył się w dniach 16-22 maja aż w ośmiu miastach Polski. Tysiące czytelników, setki podpisanych książek, dziesiątki spotkań z pisarzami, siedem dni. To skrótowe podsumowanie wydarzenia, a więcej przeczytacie tutaj.

http://www.targi-ksiazki.waw.pl/WARSZAWSKIE TARGI KSIĄŻKI 
815 wystawców z 25 krajów i aż 1017 autorów gościło podczas VII Warszawskich Targów Książki. Imprezę odwiedziło aż 934 przedstawicieli mediów oraz 496 blogerów. To jedynie statystyki, ale dane liczbowe mówią same za siebie, było to z pewnością wielkie wydarzenie. Relacje z Targów można zobaczyć na wielu blogach literackich, a o samym wydarzeniu najwięcej informacji można znaleźć na jego stronie.

„NIELUBIANA” NAJLEPSZĄ PREMIERĄ TARGÓW 
Pierwsza część przygód pary policjantów Pii Kirchoff i Oliviera von Bodensteina – "Nielubiana" – wreszcie trafiła do księgarń w naszym kraju. To właśnie ta książka zwyciężyła w plebiscycie "Warszawska Premiera Targowa" podczas Warszawskich Targów Książki. Więcej przeczytacie tutaj.
http://www.miastoslowa.com/ 
WEEKEND LITERACKI FESTIWALU MIASTO SŁOWA 
W dniach 27-28 maja w Gdyni odbył się 2 Weekend Literacki. Gośćmi wydarzenia byli m.in. włoska pisarka Melania G. Mazzucco, Wojciech Tochman, Zygmunt Miłoszewski, Anna Dziewit-Meller oraz Hubert Klimko-Dobrzaniecki. Więcej o wydarzeniu tutaj.

 

NAJBLIŻSZE KALENDARIUM 

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL CZYTANIA NAD OLZĄ 
W dniach 30 maja-3 czerwca odbędzie się IX Międzynarodowy Festiwal Czytania nad Olzą. Z okazji tego wydarzenia zaplanowano liczne spotkania autorskie, warsztaty czytelnicze i wystawy promujące literaturę dziecięcą. Szczegółowy program znajdziecie tutaj.

http://festiwal.portalkryminalny.pl/program/151-programi.htmlMIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KRYMINAŁU 
W dniach 30 maja-5 czerwca we Wrocławiu odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Wykłady, głośne czytanie książek i uroczysta gala wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru to tylko niektóre z atrakcji Festiwalu, a cały program można poznać tutaj.

TESS GERRITSEN W POLSCE 
Amerykańska pisarka, które thrillery medyczne robią furorę, odwiedzi Polskę. Podczas pobytu Tess Gerritsen odbierze Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru. W piątek 3 czerwca autorka spotka się z czytelnikami w warszawskim Empiku Juniorze, a w sobotę 4 czerwca zagości we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty. Więcej o wydarzeniu przeczytacie tutaj.

http://wpdk.pl/index.php/program-dsTARGI KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY DOBRE STRONY 
W dniach 3-5 czerwca we Wrocławiu odbędą się 7 Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY. Na tę okoliczność zaplanowano wiele czytelniczych atrakcji. Ze szczegółowym programem Targów można zapoznać się tutaj.

BIG BOOK FESTIVAL 2016
W piątek 10 czerwca rozpocznie się czwarta edycja Big Book Festival – Dużego Festiwalu Czytania i potrwa do niedzieli 12 czerwca. Tegorocznej edycji imprezy towarzyszy hasło „wielka ucieczka” (the great escape). Szczegółowy program imprezy poznacie na stronie wydarzenia.
http://www.ksiazkahistoryczna.pl/
SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ HISTORYCZNĄ W KRAKOWIE 
W dniach 10-12 czerwca w Krakowie odbędzie się pierwsza edycja Spotkania z Książką Historyczną w Krakowie. Podczas wydarzenia przeprowadzona zostanie akcja promocyjna "książka za książkę". Więcej o wydarzeniu tutaj.


FESTIWAL PIĘKNEJ KSIĄŻKI
http://event.targi.krakow.pl/pl/strona-glowna/targi/targi/festiwal-pieknej-ksiazki/o-festiwalu.htmlW dniach 11-12 czerwca w Rzeszowie odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Pięknej Książki. Ideą festiwalu jest zaprezentowanie najlepszych polskich wydawców i najpiękniejszych książek. Więcej szczegółów oraz listę wystawców poznacie na stronie wydarzenia.

PIKNIK Z OKAZJI IMIENIN JANA KOCHANOWSKIEGO 
W dniu 18 czerwca w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Imienin Jana Kochanowskiego, czyli literackiego pikniku, którego organizatorem jest Biblioteka Narodowa. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Krzysztof Kamil Baczyński. Więcej przeczytacie tutaj.

PLENER CZYTELNICZY – „ODKRYJ KSIĄŻKĘ NA NOWO” 
W dniach 24-26 czerwca w Szczecinie odbędzie się plener czytelniczy – „Odkryj książkę na nowo”. Pod nazwą wydarzenia kryje się kiermasz książki, któremu towarzyszyć będzie rozstrzygnięcie kolejnej edycji konkursu o Nagrodę Literacką dla Autorki GRYFIA, organizowanego przez Kurier Szczeciński. Więcej o wydarzeniu tutaj.

SPOTKANIA AUTORSKIE 
 • 2 czerwca w Rzeszowie z Magdaleną Zimny-Louis [SZCZEGÓŁY]
 • 2 czerwca w Poznaniu z Julią Raczko [SZCZEGÓŁY]
 • 3 czerwca w Krakowie z Chrisem Carterem [SZCZEGÓŁY]
 • 3 czerwca we Wrocławiu z Martą Guzowską [SZCZEGÓŁY]
 • 3 czerwca w Warszawie z Tess Gerritsen [SZCZEGÓŁY]
 • 3 czerwca w Katowicach z Robertem Sową [SZCZEGÓŁY]
 • 4 czerwca w Gdańsku z Julią Raczko [SZCZEGÓŁY]
 • 4 czerwca w Katowicach z Chrisem Carterem [SZCZEGÓŁY]
 • 5 czerwca we Wrocławiu z Chrisem Carterem [SZCZEGÓŁY]
 • 7 czerwca w Warszawie z Julią Raczko [SZCZEGÓŁY
 • 7 czerwca w Warszawie z Olgierdem Świerzewskim [SZCZEGÓŁY]
 • 9 czerwca w Warszawie z Iloną Felicjańską [SZCZEGÓŁY]
 • 9 czerwca w Łodzi z Katarzyną Puzyńską [SZCZEGÓŁY]
 • 10 czerwca we Wrocławiu z Agnieszką Lingas-Łoniewską [SZCZEGÓŁY]
 • 11 czerwca w Zakopanem z Remigiuszem Mrozem [SZCZEGÓŁY]
 • 13 czerwca w Łodzi z Iloną Łepkowską [SZCZEGÓŁY]

WYBRANE ZAPOWIEDZI 

01.06.2016 – Tarryn Fisher – Mimo moich win 
Nie, nie jestem bez winy, ale zanim mnie osądzisz, pozwól, że coś Ci powiem. Pomyśl o mężczyźnie, którego kochasz najbardziej. Pomyśl o każdej wspólnej chwili wypełnionej rozmowami i milczeniem, o lepszych i gorszych dniach, o budzeniu się u jego boku. A teraz wyobraź sobie, że go tracisz. Ktoś wyszarpał, wydarł ukochanego z Twojego życia i zostawił pustkę. Cholernie niesprawiedliwe, prawda? 
Mogłabym odpuścić, zapomnieć, wyjechać... Jednak czy zrobiłabyś to samo, gdyby w grę wchodziło odzyskanie każdego wspólnego dnia z ukochanym? 
Do tej pory cierpiałam. Teraz postanowiłam zawalczyć, nawet jeśli to oznacza, że inni też będą cierpieć. Bo miłość zawsze boli i nadszedł czas, by przygotować się na rany i blizny. 
A Ty, mimo moich win, nie potępisz mnie. Widzę, że już się wahasz, patrzysz w stronę ukochanego i myślisz, ile byłabyś w stanie poświęcić, by go odzyskać.
O. 

02.06.2016 – Alek Rogoziński – Jak Cię zabić, kochanie? 
Kryminalna komedia omyłek, w której każdy może okazać się i mordercą, i ofiarą. A stawką w grze są miliony dolarów! 
Trzydziestoletnia Kasia może odziedziczyć ogromny majątek. Jest tylko jeden warunek - musi wysłać na tamten świat swojego męża. Nie chcąc, aby szansa na zdobycie fortuny przeleciała jej koło nosa, zabiera się za opracowanie, a potem realizację morderczych planów. Nic jednak nie idzie tak, jak sobie wymyśliła, a w dodatku z myśliwego sama szybko staje się tropioną zwierzyną. 

07.06.2016 – Katarzyna Puzyńska – Łaskun 
Szósty tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa. Opowieści o Lipowie łączą w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym. Porównywane są do książek Agathy Christie i powieści szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg. Prawa do publikacji serii sprzedane zostały do ponad dwudziestu krajów. 
W domu pewnego bezrobotnego sędziego policja odkrywa makabryczną inscenizację. Sprawca stworzył postać składającą się z rozczłonkowanych zwłok prawnika i nieznanej kobiety. Wkrótce okazuje się, że na miejscu zbrodni znajduje się dowód obciążający aspiranta Daniela Podgórskiego. Odkrycie tożsamości drugiej ofiary tylko pogarsza sytuację policjanta. Czyżby to Daniel był mordercą? A może to ktoś z komendy chce go wrobić w podwójne zabójstwo? Ale skoro Podgórski jest niewinny, to dlaczego ucieka? 

08.06.2016 – Stephen King – Koniec warty 
Brady Hartsfield, zabójca odpowiedzialny za masakrę w „Panu Mercedesie”, znajduje się w stanie wegetatywnym w Klinice Traumatycznych Uszkodzeń Mózgu. Zakończenie drugiego tomu trylogii sugeruje jednak, że w pokoju 217 przebudziło się coś złego –zabójca nie tylko odzyskał świadomość, lecz także zyskał nowe, śmiertelne moce, które pozwolą mu siać niewyobrażalne spustoszenie bez opuszczania szpitalnego pokoju. Emerytowany detektyw Bill Hodges i wspierająca go Holly Gibney, którzy nadal prowadzą agencję detektywistyczną, zostają wciągnięci w najbardziej niebezpieczne ze swoich dotychczasowych dochodzeń, bowiem Brady Hartsfield powraca i planuje zemstę nie tylko na Billu Hodgesie i jego bliskich, ale na całym mieście. 

15.06.2016 – Remigiusz Mróz – W cieniu prawa 
Galicja, 1909 rok. Mimo złej opinii i niejasnej przeszłości Erik Landecki zostaje przyjęty na czyścibuta w austriackim dworku. Jest przekonany, że los się do niego uśmiechnął. Pierwszej nocy ginie jednak dziedzic rodu, a cień podejrzeń pada na Polaka. Szybko pojawiają się spreparowane dowody, a Erik staje się głównym podejrzanym. 
Musi walczyć nie tylko o swoją wolność, lecz także o życie – w zaborze austriackim karą za morderstwo jest bowiem śmierć przez powieszenie. 

Zarówno te, jak i wszystkie zbliżające się premiery, znajdziecie na: http://datapremiery.pl/ksiazki/ 


ZABAWA MIESIĄCA 

Odpowiedzią na rebus z poprzedniego miesiąca był tytuł najnowszej powieści Tess Gerritsen „Igrając z ogniem”. W tym numerze zagadką jest anagram. Przestawiając odpowiednio litery poniższego wyrazu, utworzycie tytuł głośnej powieści, której premiera planowana jest na 1 czerwca. Podpowiem, że tytuł książki oznacza także (zgodnie z mitem greckim) pierwszą kobietę.
Znajdź anagram słowa: DRAPANO 


POLECAM BLOG 

Z dużą i niekłamaną przyjemnością polecam bloga, który w książkowej blogosferze pojawił się niedawno, a który już zdążył zdobyć sympatię wielu czytelników. W tym numerze Biuletynki polecanym blogiem jest Kraina książką zwana.
https://krainaksiazkazwana.blogspot.com/
Daria najchętniej czyta powieści obyczajowe, historyczne, romanse i thrillery, a ostatnio (ku mojej wielkiej uciesze) także kryminały. Jej recenzje są wnikliwie i oddają klimat omawianej powieści więc jeżeli jeszcze nie mieliście okazji odwiedzić strony, to zachęcam gorąco.

Czerwiec zapowiada się tak samo atrakcyjnie, jak maj. Jestem ciekawa, czy któreś wydarzenia przykuły Waszą uwagę, a może już od dawna macie je w planach? Wstępnie napiszę, że będziecie mogli mnie spotkać na spotkaniach autorskich z Tess Gerritsen i Olgierdem Świerzewskim. Z kim mam szansę się zobaczyć? :)

Serdecznie pozdrawiam i życzę miłej lektury!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger