„SPACERUJĄCY Z KSIĄŻKAMI” – CARSTEN HENN | Zachwycająca książka!

Książka. Dla niektórych tylko przedmiot, miła dla oka ozdoba lub niepotrzebny zbieracz kurzu, dla innych przyjemny umilacz czasu, źródło wiedzy naukowej lub prawdziwa przygoda. Każdy patrzy na książki inaczej i właśnie to sprawia, że literatura jest aż tak uniwersalna, zachwycająca i wartościowa. Jest też pewien wyjątkowy księgarz, dla którego powieść to nie tylko pięknie oprawiona historia, to raczej osobliwa definicja bliskości z drugim człowiekiem – ten wyraźnie zamyślony starszy pan, uroczo wykreowany przez Carstena Henna, to bohater przepięknej powieści Spacerujący z książkami.

Już sam tytuł podpowiada, że czytelnik ma do czynienia z historią nietuzinkową. Kameralna księgarnia, otulający zapach starych dzieł, księgarz roznoszący książki i wreszcie ona – tajemnicza dziewczynka, która nie pytając nikogo o zdanie, postanawia towarzyszyć starszemu panu. Ile uroku dodaje spacerom ta młoda dama! Ta opowieść bezsprzecznie dostarcza nadzwyczajnych doznań, otula ciepłem, wspiera słowem i świadomie motywuje do dzielenia się dobrem. To jedna z tych książek, które zdają się być jednym wielkim cytatem – łatwo się w niej zakochać, jeszcze łatwiej podziwiać piękno kolejnych scen, tak prostych w samej fabule, a tak ważnych w przekazie.

Ta historia mimowolnie porusza najgłębsze struny. W odczuciu staje się nie tylko uroczym drogowskazem życia, ale też szeroką definicją samotności – nietrudno bowiem zauważyć, jak ważna w tej historii okazuje się potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem. Najlepszym przykładem jest sam księgarz, który w codziennie napotykanych twarzach, w gruncie rzeczy nieznajomych, doszukuje się znanych sobie postaci literackich – wyraźnie szuka w nich przyjaciół, dzięki którym jego własna samotność, staje się nieco mniej drażniąca. To właśnie takie smaczki skrywa powieść Carstena Henna. Wyraźnie skłania do refleksji, każe spojrzeć na własne życie, zrewidować wartości i poruszyć niedoceniane często zasoby ludzkiej empatii.

Zjawiskowa książka! Nasycona nadzieją i ekspresją pięknego słowa, rozkosznie otulająca ciepłem i zaskakująco głęboka w treści – po prostu jedyna w swoim rodzaju! W moim odczuciu jest to portret najważniejszych ludzkich wartości, obrazowo definiujący różne oblicza samotności – to wyjątkowa historia, świadomie skłaniająca do refleksji, niewątpliwie urocza i cudownie rozpływająca się po wyobraźni. Mocno esencjonalna powieść, którą powinien przeczytać każdy!
_____
Recenzja we współpracy z wydawnictwem Marginesy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger