„NIESPEŁNIONA MIŁOŚĆ” – MIROSŁAWA KARETA | Esencjonalny obraz końcówki XIX wieku!

Przełom XIX i XX wieku to źródło wyjątkowej inspiracji dla pisarzy, dla odbiorców natomiast – okres niezwykle intrygujący, ciekawy i pełen przejmujących doznań czytelniczych. Wiernie oddane realia potrafią niemal namacalnie przenieść czytelnika w minione czasy, zapraszając go w poruszającą i niezapomnianą podróż. Dokładnie takie wrażenia towarzyszą odbiorcy w tracie lektury Niespełnionej miłości Mirosławy Karety – książki stanowiącej drugi już tom sagi historycznej Wydziedziczone.

Autorka świetnie obrazuje minioną rzeczywistość, nie ubarwia wybranych czasów, nie dodaje im też zbędnych dekoracji. Skupia się na ludziach, przede wszystkim na młodych kobietach, które w trudzie własnego ubogiego życia, mają prawdziwe ambicje i pragną dla siebie czegoś więcej – chcą urealnić własne marzenia i mimo wyraźnej biedy, po prostu zaistnieć. Los jednak nie zawsze sprzyja, często wręcz zdaje się utrudniać każdy kolejny krok. Niesłuszne oskarżenia o kradzież, brutalne pozbawienie posady, nieprzyjemne choroby, nieoczekiwane zagrożenia – tu każdy dzień zdaje się być obarczony niespodziewanym trudem. Każdy zdaje się być bolesnym doświadczeniem, budzącym nadzwyczaj skrajne emocje.

Historia młodej Józi to opowieść o niesamowitym harcie ducha oraz marzeniach kiełkujących w rażącej biedzie, ale też mocno intensywne doznania, których czytelnik mimowolnie doświadcza razem z główną bohaterką. To także zarys społecznych kontrastów, jawnej niesprawiedliwości, burzliwej polityki i pięknych artystycznych akcentów, które autorka regularnie przemyca do fabuły. Witold Pruszkowski czy Jacek Malczewski – to przecież autentyczne nazwiska, które nadają tej powieści osobliwego smaku. Podobnie jak sama Józia – niezwykle ambitna, młoda i dostrzegalnie subtelna dziewczyna, która mimo wielu trosk i smutnych przeżyć, stara się dzielnie przeć do przodu. Jej spotkanie z malarzem owocuje niecodziennym uczuciem, dzięki któremu poznaje nieznane sfery własnej uczuciowości. Pięknie podpatruje się sceny z udziałem tej bohaterki.

Niezwykle kobiecy, przejmujący i esencjonalny obraz końcówki XIX wieku! Niespełniona miłość to drugi już tom poruszającej sagi Wydziedziczone, historia wyraźnie budząca duże emocje, wielowątkowa w treści i świadomie prowadząca przez brutalną stronę ludzkiej niesprawiedliwości. To także niesamowity portret młodych ambitnych kobiet, które mimo bolesnych doświadczeń i wszechogarniającej biedy, dążą do realizacji własnych marzeń, próbują zaistnieć w świecie naznaczonym społecznymi kontrastami. I jeszcze te artystyczne akcenty, tak pięknie dopełniające całokształt fabularny! Drobne zapewnienie na koniec – spokojnie można wyruszyć w tę podróż bez znajomości poprzedniego tomu.
_____ 
Recenzja we współpracy z wydawnictwem Mando

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger