„WĘDROWNA APTEKARKA” – INY LORENTZ | Zadziorna historia o wyraźnie buntowniczym smaku!

Duet Iny Lorentz z uwielbieniem przenosi czytelników w barwnie zarysowane realia historyczne. Nasiąknięta średniowiecznym smakiem Nierządnica i porywająca saga o dziewiętnastowiecznym Trettinie to jedynie wybrane przykłady, którymi zachwycałam się kilka lat temu. Teraz przyszedł czas na XVIII wiek i awanturniczą Turyngię, tętniącą równie emocjonującym klimatem. Wędrowna aptekarka to, zgodnie z oczekiwaniami, naprawdę charakterny wstęp do nowej sagi historycznej.

W tym zauważalnie łotrzykowskim świecie, nie ma miejsca na żadne subtelności. Przypadkowo znaleziony skarb staje się kością rodzinnej intrygi, w której ludzkie życie pozbawione jest większej wartości, a największym wrogiem, okazuje się bliski krewny. Tu od początku trzeba zachować czujność, na każdym rogu czyhają bowiem niebezpieczeństwa, którym wtóruje pazerna chciwość wymieszana z nikczemną zazdrością. Trudno o bardziej angażujące doświadczenie – wymuszona rodzinną tragedią wędrówka tytułowej aptekarki, nastoletniej jeszcze Klary, naznaczona jest zrozumiałym strachem i naturalnymi wątpliwościami, ale też ogromną odwagą i typowo kobiecym uporem, które pozwalają bohaterce dzielnie pokonywać kolejne przeszkody na drodze.

Ta przygoda w odczuciu jest raczej nieśpieszna, wyraźnie dostosowana do wędrownego charakteru całej powieści, ale jednocześnie uzbrojona jest w kilka przerażających epizodów, które znacząco działają na wyobraźnię. Tym bardziej, że autorzy świetnie odnajdują się w budowaniu dawnej rzeczywistości, świadomie przerysowują niektóre opisy i celowo akcentują barbarzyńskie atrybuty ówczesnych mężczyzn. To właśnie sceny napaści na podróżujące samotnie kobiety lub bezpodstawne oskarżenie o czary, dostarczają najwięcej emocji, w tym przodujące tu poczucie niepokoju oraz przeszywającą niepewność jutra.

Zadziorna historia o wyraźnie buntowniczym smaku! Rozpoczynając swoją przygodę z książkami Iny Lorentz, trzeba być świadomym jednego – twórczość niemieckiego duetu uzależnia i trudno się z tego nałogu uwolnić. Wędrowna aptekarka to początek kolejnej już emocjonującej sagi historycznej, książka mocno działająca na wyobraźnię, szalenie niebezpieczna w treści, nadzwyczaj charakterna i wyjątkowo angażująca. Powieść idealna dla miłośników awanturniczych czasów!
_____ 
Recenzja we współpracy z wydawnictwem Sonia Draga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger