„DO WESELA SIĘ WYROBIĘ” – ANNA CHABER | Przeurocza historia z piękną lekcją życia!

Ślub. Długo oczekiwany dzień, często uznawany za najważniejszy w życiu. Aby jednak doszło do rodzinnej ceremonii oraz świętowania wzajemnego uczucia, trzeba dokładnie wszystko zaplanować. Nie zawsze wszystko idzie jak po maśle. Najczęściej przeszkodą jest brak środków finansowych, ale zdarzają się też takie sytuacje, w których pieniądze nie grają roli, za to trudnością okazuje się zbyt mała ilość czasu. I właśnie o takim przypadku opowiada Anna Chaber, w swojej najnowszej powieści Do wesela się wyrobię. I co ciekawe, to nie państwo młodzi są tu głównymi bohaterami!

Autorka już na wstępie robi coś pięknego – oddaje głos Oli, która mimo sceptycznego nastawienia co do samej instytucji małżeństwa, w obliczu sytuacji kryzysowej, jaką jest brak chętnej konsultantki ślubnej, decyduje się podjąć największego wyzwania w swoim życiu – postanawia zorganizować ślub najbliższej przyjaciółki. To właśnie narracja pierwszoosobowa sprawia, że odbiorca tak łatwo utożsamia się z główną bohaterką, rozumie jej wątpliwości i próbuje wspierać w najbardziej traumatycznych chwilach. A nie jest łatwo! Na każdym etapie przygotowań dzieją się bowiem takie sceny, które jawią się niczym olbrzymie fatum nad zbliżającym się weselem. Czyżby ktoś celowo próbował sabotować to wyjątkowe wydarzenie?

Ten scenariusz rozpisany jest z przyjemną precyzją! W historii wyczuwa się oczywiście dominujący ton powieści obyczajowej, a jednak Anna Chaber uzbraja fabułę w coś niebywałego – w umiejętnie wplecioną intrygę, która regularnie dostarcza szalonych wrażeń. Szczęśliwie Ola to ekstrawertyczna dusza, kobieta szalenie ambitna, konsekwentna i mimo skrzętnie zakopanej wrażliwości, uparcie dążąca do celu. To właśnie jej determinacja sprawia, że fabuła brnie do przodu, a splot niezapowiedzianych zdarzeń, wywołuje częsty uśmiech na twarzy czytelnika. Bo trzeba przyznać jedno – humoru tu nie brakuje! Podobnie jak nuty refleksji oraz życiowych mądrości – dotyczących zarówno przodujących tu uczuć przyjaźni i miłości, jak również ambicji korporacyjnych, różnych aspektów zazdrości oraz ogólnego zaufania do drugiej osoby.

Przeurocza historia! Napisana z zaskakującą lekkością, niezwykle zabawna i przede wszystkim bardzo pouczająca! Do wesela się wyrobię to niesiona skrzętnie wplecioną zagadką powieść obyczajowa, w której weselne szaleństwo, nieustannie powoduje potok burzliwych emocji. Akcja jest mocno żywiołowa i dużo się tu dzieje, warto więc prowadzić uważne obserwacje i wyłuskiwać z nich piękne lekcje życia. A trzeba przyznać, że książka ta, w swej jawnej przyjemności, ma wyjątkowo refleksyjny charakter!
_____
Recenzja we współpracy z wydawnictwem Czwarta Strona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger