„WSTYD” – ROBERT MAŁECKI | Historia nasączona destruktywnym wpływem wstydu…

Budzi rozdzierające poczucie niedoskonałości. Drażni. Krępuje i uwiera. Niejednokrotnie staje się zalążkiem życiowej przegranej, jest dojmujące i destruktywne. Rani do żywego. Nadmierne poczucie wstydu. Nie chodzi tu o słodkie zawstydzenie, a o paraliżujące uczucie, które w starciu z nieoczekiwanym zdarzeniem, rodzi kłamstwa i urealnia najbardziej szalone myśli… I właśnie tak toksycznym stanem przesiąknięty jest Wstyd, najnowsza powieść Roberta Małeckiego.

Tu nie ma prostych kreacji. Każdy bohater tkwi w złożonych szponach własnych doświadczeń, każdy zdaje się ukrywać prawdę i budować wokół siebie aurę ogłuszającej tajemnicy. Nic nie jest oczywiste, choć po drodze nieustannie jawią się kolejne gryzące podejrzenia. Jedno jest pewne – nikomu nie można tutaj w pełni zaufać. Trzeba zachować czujność i bacznie obserwować poszczególne sceny, aby finalnie odkryć, jak bardzo detalicznie zaplanowana jest cała intryga. Tu nie ma miejsca na przypadkowość zdarzeń – nawet pozornie mało istotne kłamstwa znajdują odpowiednie wyjaśnienie. Trzeba przyznać, że autor świetnie czuje się w konwencji thrillera kryminalnego, potrafi nie tylko zaskoczyć, czy zaintrygować sposobem rozwiązania zagadki, ale też prawdziwie przerazić.

W tej historii panuje mętny i zauważalnie hermetyczny klimat małej społeczności. Wyraźnie wyczuwa się tu ludzkie zło, a intensywna duszna aura, jedynie wzmacnia palące poczucie niepokoju. Do tego dochodzą opisy miejsc, niezwykle szczegółowe, barwne i przez to dobrze działające na wyobraźnię. Równie przekonująca okazuje się postać głównej bohaterki, czytelnik mimowolnie się z nią utożsamia, bez wahania wsiąka w jej umysł i próbuje zrozumieć przeżarte bolesną stratą myśli. Wspiera ją też w decyzjach, które mimo rozdzierającego serce dramatu, zdają się być naprawdę sensowne i logiczne.

Fenomenalny thriller kryminalny! Nadzwyczaj dobrze zobrazowany, zaskakujący i wyraźnie budzący przeszywające poczucie niepokoju. Z pewnością imponujący. Świetnie rozplanowana intryga, duszna aura zamkniętej społeczności i wszechobecne kłamstwo – ta historia nasączona jest destruktywnym wpływem wstydu na ludzkie życie i to właśnie na tej scenie, w obliczu niespodziewanego impulsu, urzeczywistniają się najbardziej nieobliczalne scenariusze. Naprawdę nieprzeciętna książka!
_____
Recenzja we współpracy z wydawnictwem Czwarta Strona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger