BIULETYNKA | WRZESIEŃ 2016

Dla jednych to koniec miesiąca, dla drugich koniec wakacji, a jeszcze inni wietrzą szybki koniec lata. Zanim jednak przyjdzie piękna złota jesień, warto ułożyć sobie wrześniowy grafik wydarzeń literackich. Biuletynka zmienia nieco swoją strukturę i od tego miesiąca nie znajdziecie w niej minionych wydarzeń, a jedynie te, które planowane są na najbliższy miesiąc. Nie zabraknie więc informacji o planowanych spotkaniach autorskich, nadchodzących premierach książkowych oraz zachęty do odwiedzin polecanego bloga. Życzę przyjemnej i pożytecznej lektury!


KALENDARIUM NA WRZESIEŃ


„QUO VADIS” LEKTURĄ NARODOWEGO CZYTANIA W 2016 ROKU
W dniu 3 września odbędzie się kolejna edycja akcji Narodowe Czytanie pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku będzie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Każdy, kto na finał akcji przyniesie swój egzemplarz powieści, otrzyma pamiątkową pieczęć. Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Literatury w Warszawie. Więcej o akcji na oficjalnej stronie Prezydenta RP oraz na stronie wydarzenia.


POKAZ RĘKOPISU "QUO VADIS"
W dniu 3 września w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie planowany jest pokaz rękopisu "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza. Więcej informacji na stronie wydarzenia.

WARSZAWSKI NIEZALEŻNY KIERMASZ KSIĄŻEK
W dniach 3-4 września w Warszawie odbędzie się Warszawski Niezależny Kiermasz Książek. Celem kiermaszu jest zapewnienie otwartej platformy do wymiany wiedzy i doświadczeń z wielu dziedzin szeroko pojętej kultury. Szczegóły wydarzenia na stronie.

PARKOWANIE Z KSIĄŻKĄ W WILANOWIE
W dniach 3-4 września w warszawskim Wilanowie odbędzie się ostatni weekend Parkowania z książką. W sobotę uczestnicy wspólnie stworzą ruchomą książkę artystyczną, a w niedzielę odbędzie się "czytanie na trawie". Więcej informacji na stronie wydarzenia.

„JEDNOWIERSZÓWKA”
Muzeum Literatury w Warszawie zaprasza na „Jednowierszówkę”, czyli poetyckich spotkań, w czasie których, razem ze współczesnymi autorami można porozmawiać o ich jednym, wybranym wierszu. To niepowtarzalna okazja, aby zapytać, „co poeta miał na myśli”. W dniu 5 września odbędzie się spotkanie z Marcinem Orlińskim. Więcej o wydarzeniu tutaj.

DNI NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA
W dniach 8-11 września planowana jest 11 edycja Dni Nagrody Literackiej Gdynia. 10 września w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się Gala Finałowa – ogłoszenie tegorocznych laureatów. Kalendarium wydarzenia i bieżące informacje znajdziecie tutaj.

PREMIERA 27. „BLIZY”
W dniu 8 września w Muzeum Miasta w Gdyni będzie miała miejsce wrześniowa premiera Blizy. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia w czterech kategoriach: poezja, proza, eseistyka i przekład na język polski. Premiera odbędzie się  podczas uroczystych Dni Nagrody Literackiej GDYNI.

WEEKEND OTWARCIA WROCŁAWSKIEGO DOMU LITERATURY
W weekend 17-18 września we Wrocławiu odbędzie się oficjalny Weekend Otwarcia Wrocławskiego Domu Literatury. W programie m.in. cykl spotkań autorskich prowadzonych przez red. Michała Nogasia (Radiowa Trójka) oraz prof. Stanisława Beresia. Organizatorzy zapraszają także do klubu PROZA na ciekawe rozmowy z: Arturem Andrusem, Elżbietą Cherezińską, Anną Janko, Magdaleną Parys, Filipem Springerem i Piotrem Siemionem. To wspaniała okazja do dyskusji o książkach już znanych, ale także o nowościach wydawniczych. Szczegółowy program znajdziecie na stronie wydarzenia.

SILENT READING PARTY
https://www.facebook.com/events/880699962064670/W dniu 18 września w kawiarni BONA w Krakowie odbędzie się Silent Reading Party. Jest to pierwsza impreza tego typu. Wystarczy przynieść książkę lub zaopatrzyć się w jedną na miejscu i w towarzystwie innych moli książkowych po prostu delektować się lekturą. Chodzi o wspólne zgromadzenie się i celebrowanie tego miłego nałogu w ciszy. Więcej informacji na stronie wydarzenia.

KSIĄŻKOMANIA PO POLSKU
W dniach 19-25 września odbędzie się kolejna edycja wydarzenia pod nazwą Książkomania. Akcję organizują dwie blogerki: Minni z bloga Bądź tu i teraz oraz Michalina z bloga Książkowy świat. Tematem przewodnim czwartej już edycji Książkomanii będą książki polskiego autorstwa. Do wydarzenia można przyłączyć się na jego stronie.

FESTIWAL DEKONSTRUKCJI SŁOWA
W dniach 19-25 września w Częstochowie odbędzie się szósta edycja Festiwalu Dekonstrukcji Słowa "Czytaj!" Szczegóły na stronie wydarzenia.

PREMIERA "FORMATU"
20 września we wrocławskim Klubie PROZA odbędzie się premiera literackiego numeru czasopisma „Format”. Źródło informacji tutaj.

CZYTAJ, NIE CZEKAJ: "MAŁE ŻYCIE" HANYA YANAGIHARA
W dniu 22 września w Warszawie odbędzie się pierwsza awantura o książkę. Tematem spotkania będzie "Małe życie" Hanya Yanagihara. Do wspólnego poznawania literatury zaprasza Sylwia Chutnik. Więcej o wydarzeniu na stronie.

POZNAŃSKI FESTIWAL KRYMINALNY GRANDA
http://festiwal-granda.pl/W dniach 23-25 września w Poznaniu odbędzie się Poznański Festiwal Kryminalny Granda. Gośćmi wydarzenia będą Remigiusz Mróz, Ryszard Ćwirlej, Katarzyna Bonda, Katarzyna Puzyńska, Joanna Opiat-Bojarska i wielu innych. Szczegóły wydarzenia znajdziecie na stronie.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
W dniu 29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ogłoszone zostało w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

ŚLĄSKIE TARGI KSIĄŻKI
W dniach 30 września - 2 października w Katowicach odbędzie się druga edycja Śląskich Targów Książki. Informacji o szczegółach wydarzenia można oczekiwać na stronie.


SPOTKANIA AUTORSKIE
 • 1 września w Grodkowie z Tomaszem Greniuchem [SZCZEGÓŁY]
 • 3 września w Starogardzie Gdańskim z Agnieszką Pruską [SZCZEGÓŁY]
 • 5 września w Kłecku z Magdaleną Witkiewicz [SZCZEGÓŁY]
 • 6 września w Łabiszynie z Magdaleną Witkiewicz [SZCZEGÓŁY]
 • 7 września w Kórniku z Hanną Cygler [SZCZEGÓŁY]
 • 7 września w Sieradzu z Agnieszką Lingas-Łoniewską [SZCZEGÓŁY]
 • 9 września w Obornikach z Emilią Kubaszak [SZCZEGÓŁY]
 • 10 września w Przemęcie z Krzysztofem Koziołkiem [SZCZEGÓŁY]
 • 14 września w Warszawie z Martą Guzowską [SZCZEGÓŁY]
 • 14 września w Poznaniu z Ryszardem Ćwirlejem [SZCZEGÓŁY]
 • 15 września w Warszawie z Tomaszem Lerskim [SZCZEGÓŁY]
 • 15 września w Świebodzicach z Agnieszką Lingas-Łoniewską [SZCZEGÓŁY]
 • 16 września w Starym Mieście z Krzysztofem Koziołkiem [SZCZEGÓŁY]
 • 16 września w Warszawie z Magdaleną Witkiewicz [SZCZEGÓŁY]
 • 19 września w Rzeszowie z Katarzyną Bondą [SZCZEGÓŁY]
 • 20 września w miejscowości Radziechowy-Wieprz (koło Żywca), z Agnieszką Lingas-Łoniewską [SZCZEGÓŁY]
 • 21 września w Rumii z Filipem Springerem [SZCZEGÓŁY]
 • 22 września w Szczawnie Zdroju z Agnieszką Lingas-Łoniewską [SZCZEGÓŁY]
 • 23 września w Łodzi z Justyną Sobolewską [SZCZEGÓŁY]
 • 23 września w Jelczu-Laskowicach z Agnieszką Lingas-Łoniewską [SZCZEGÓŁY]
 • 27 września w Warszawie z Agnieszką Jeż i Pauliną Płatkowską [SZCZEGÓŁY]
 • 27 września w Borku Strzelińskim z Agnieszką Lingas-Łoniewską [SZCZEGÓŁY]


WYBRANE ZAPOWIEDZI

14.09.2016 - Magdalena Knedler - Klamki i dzwonki
Eliza Ostaszewska, poetka utrzymująca się z pracy w bibliotece, właśnie wydała tomik swoich wierszy, a zaprzyjaźniony pub zorganizował jej wieczór autorski. Nie jest jej jednak dane nacieszyć się sukcesem, ponieważ już nazajutrz odbiera tajemniczy telefon ze szpitala. W jednej chwili dramatyczna przeszłość gwałtownie wkracza w jej życie i całkowicie je zmienia. 
Co się wydarzy, gdy unikająca bliskich związków trzydziestolatka z dnia na dzień zostanie matką nastoletniej dziewczynki? Jak artystka, kochająca literaturę i sztukę absolwentka kulturoznawstwa, poradzi sobie z prowadzeniem firmy? Czy będzie potrafiła dokonać właściwych wyborów?

14.09.2016 - Jørn Lier Horst - Szumowiny
Stavern w samym środku lata: fale wyrzucają na brzeg odciętą lewą stopę w bucie do biegania. Potem następną. I jeszcze jedną. Łącznie cztery lewe stopy w ciągu jednego letniego tygodnia. Cztery odrąbane stopy stanowią jądro tej zdumiewającej zagadki, w której ważną rolę odgrywają również skazani mordercy, ludzie ginący bez wieści, tajna organizacja stay-behind oraz ogromne ilości niezarejestrowanej broni. 
Rozpoczynając nowe dochodzenie, inspektor William Wisting zawsze zastanawia się, dokąd zaprowadzi go kolejne śledztwo. Nie domyśla się jednak, że ta sprawa zmusi go do zakwestionowania najbardziej fundamentalnych zasad pracy policjanta.

14.09.2016 - Marta Guzowska - Czarne światło
Każde małe miasteczko skrywa swoje mroczne tajemnice. 
Przed złożeniem ciała do grobu ktoś je związał w kostkach. Grubym sznurem. Tam, gdzie kiedyś biło serce, teraz tkwiły kawałki po drewnianym kołku. Zmarły był garbusem i kulał. Dałbym sobie uciąć obie dłonie, że był wampirem. 
Tyle udało mi się ustalić, dopóki ktoś nie podpieprzył szkieletu. Podobnie jak wcześniej czterech innych. 
To miały być zwykłe wykopaliska w małym miasteczku pod Warszawą. Archeolodzy odkryli jednak bardzo ciekawe antywampiryczne pochówki. Nie podoba się to proboszczowi, który podburza mieszkańców i oskarża naukowców, twierdząc, że obudzili Złego. A w takiej niewielkiej społeczności ludzie wolą pozostać ze swoimi grzechami w cieniu, niewiele trzeba, by zasiać zamęt i panikę. 
Zanim szczątki zostają przebadane, wszystkie odkopane szkielety znikają... Jakby tego było mało, na pobliskim cmentarzu ktoś nocą rozkopuje groby i wypisuje na nich satanistyczne hasła. 
Podejrzenia mieszkańców spadają na tajemniczego chłopaka, Maurycego, który cierpi na rzadką chorobę i musi – jak wampir – unikać światła słonecznego. Gdy ktoś podrzuca na wykopaliska szkielet ze świeżo rozkopanego grobu, okazuje się jednak, że Maurycy zniknął... 
Profesor Mario Ybl, cyniczny i nieustępliwy geniusz antropologii, który bezbłędnie potrafi wyczytać z kości historię zmarłego, postanawia rozwikłać zagadkę. Jego chorobliwy lęk przed ciemnością będzie najmniejszym problemem w czasie śledztwa. 
"Czarne światło" to fascynujący, mroczny thriller z akcją osadzoną w małym miasteczku, niczym w powieściach Stephena Kinga, i ze sprawą, która mogłaby trafić do serialu "Kości".

14.09.2016 - Agata Przybyłek - Grzechu warta
Agata, córka Iwonki – bohaterki znanej z „Nie zmienił się tylko blond” i wnuczka Haliny z książki „Nieszczęścia chodzą stadami” – wraca do rodzinnego domu na wakacje. Niestety szybko okazuje się, że nie ma tam ani odrobiny prywatności. Postanawia więc zamieszkać u dziadków, by w spokoju rozkoszować się urokami lata. Nic jednak nie idzie tak, jak zaplanowała... Dokąd zaprowadzi Agatę nadmierna kontrola babci Halinki? I gdzie w tym wszystkim miejsce na miłość?
Pełna bezpretensjonalnego humoru, lekka opowieść o dziewczynie, która, chcąc uwolnić się od nadopiekuńczej rodziny, na zawsze zmieniła swoje życie.

14.09.2016 - Karin Slaughter - Miasto glin
Pierwsza powieść Karin Slaughter nienależąca do żadnego ze znanych już czytelnikowi cykli. 
Autorka przeciera nowy szlak, proponując fascynującą historię dwóch młodych policjantek próbujących powstrzymać seryjnego mordercę. Bohaterowie, fabuła oraz tempo nie mają sobie równych. Jeśli jeszcze nie czytaliście Karin Slaughter, to najlepszy moment, żeby zacząć. 
Niezwykle obrazowo przedstawiona Atlanta połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku oraz policyjne środowisko, w którym króluje rasizm, homofobia i mizoginia... Interesujący protagoniści, sceneria w stylu retro oraz intrygująca fabuła sprawiają, że to jedna z jej najlepszych powieści w swoim gatunku.

22.09.2016 - Katy Evans - Manwhore
Kolejna niegrzeczna, gorąca i kipiąca seksualnym napięciem powieść Katy Evans - bestsellerowej autorki serii “Real”. 
Rachel czekała na taką szansę całe swoje życie. Niewinna i piękna dziennikarka musi przeprowadzić wywiad z jednym z najprzystojniejszych i najbogatszych przedsiębiorców w Chicago, otoczonego nimbem tajemnicy, który w dodatku ma opinię okropnego podrywacza. Zdeterminowana dziewczyna jest gotowa zrobić wszystko, aby poznać sekrety Malcolma i dzięki temu napisać historię, która zapewni jej błyskotliwą karierę. 
Malcolm Saint jest bogaty, potężny i obłędnie przystojny. O jego życiu krążą legendy i każdy chciałby uszczknąć choć odrobinę z jego seksownej tajemnicy. Uważa się jednak, że ukrywa o wiele więcej niż się wszystkim wydaje, a jedyną osobą która może do niego dotrzeć, jest Rachel. 
Problem w tym, że im bardziej Rachel zbliża się do tego mężczyzny, tym więcej odsłania siebie. Czy w końcu dowie się czegoś więcej o mężczyźnie, którego wszyscy pożądają?

28.09.2016 - Joanna Jodełka, Gaja Grzegorzewska, Marcin Wroński, Ryszard Ćwirlej, Marta Mizuro, Joanna Opiat-Bojarska, Marta Guzowska, Małgorzata Sobieszczańska, Wojciech Chmielarz, Remigiusz Mróz, Robert Małecki - Rewers
Jedenastu najlepszych polskich autorów kryminałów, jedenaście miejscowości, z których każda naznaczona jest zbrodnią. Każde miasto ma swój rewers. Znajome nazwy, utarte ścieżki i oswojone miejsca kryją ciemną stronę schowaną pod osłoną nocy, w zapomnianych schowkach, starych piwnicach, a często – za oknami pozornie zwykłych mieszkań. Pamiętają i wiedzą o niej mury budynków, brukowane uliczki, ciemne zakamarki parków, miejskie stawy i rzeki.
Rewers to podróż po mrocznej stronie polskich ulic, zaułków i dzielnic, po kraju nierozwikłanych zabójstw, zdrad i tajemnic przeszłości.

28.09.2016 - Mia Sheridan - Bez winy
Kira nie ma grosza przy duszy, za to mnóstwo kłopotów. W przeszłości odebrano jej to, co najważniejsze. Teraz musi postawić wszystko na jedną kartę, aby odmienić swój los. Grayson walczy o przerwanie pasma życiowych niepowodzeń, ale przytłaczający ciężar wyrzutów sumienia kruszy resztki jego nadziei na lepsze jutro. Kira składa mu propozycję, która może go ocalić. Wystarczy tylko, że złoży przysięgę, nawet jeśli nie zamierza jej dotrzymać... 
Obiecali sobie wieczność, nie wiedząc, że jedna chwila może odmienić całe życie. Czy miłość da im kolejną szansę, choć żadne z nich nie jest bez winy?

Zarówno te, jak i inne zbliżające się premiery, znajdziecie na: http://datapremiery.pl/ksiazki/


POLECAM BLOG
W blogosferze literackiej pojawiła się kilka miesięcy, a już skradła serce wielu czytelnikom. Elegancki design, niesamowicie szczegółowe i trafne recenzje to jej klucz do pokazania własnej pasji, jaką jest czytanie. Panie i panowie! Przedstawiam blog, który powstał pod wpływem impulsu, a który może okazać się perełką. Zawitajcie na stronie Smooky.
Magda - autorka bloga, uznaje się za niepoprawną romantyczkę i zdyscyplinowaną perfekcjonistkę. Blog jest dla niej miejscem, w którym może czysto subiektywnie ocenić przeczytane książki i podzielić się własną opinią ze światem. Czyta przede wszystkim współczesną literaturę obyczajową, New Adult, a także kryminały i thrillery. Nie ucieka przed klasyką, omija jednak horrory i poezję. Jeżeli nie znacie jeszcze strony Smooky, zachęcam do rychłych odwiedzin. Nie będziecie żałować.


WAŻNY KOMUNIKAT!

HOSPICJUM DLA DZIECI DOLNEGO ŚLĄSKA POTRZEBUJE KSIĄŻEK NA KIERMASZ.
Dobrze czytacie, jeżeli macie w domu książki, które jedynie zbierają kurz, to możecie przeznaczyć je na szczytny cel. Zebrane książki zostaną przeznaczone na kiermasz, z którego każda złotówka przeznaczona zostanie m.in. na rehabilitację. Książki można dostarczyć osobiście lub wysłać na adres hospicjum:
Hospicjum dla dzieci Dolnego Śląska
ul. Traugutta 57/59
50-417 Wrocław
Nie wszystkie informacje dotyczące tego wydarzenia są jeszcze znane więc w kolejnej Biuletynce pojawi się krótkie przypomnienie. Więcej o kiermaszu tutaj.


Wrzesień zapowiada się niezwykle interesująco pod kątem wydarzeń literackich, nadchodzą też premiery intrygujących powieści. Planujecie udział w jakiś wydarzeniach? Na jakie książki najbardziej czekacie?

Serdecznie pozdrawiam i życzę miłej lektury!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger