BIULETYNKA | LISTOPAD 2016

Zastanawiacie się, czy pochmurny listopad może przynieść literackie emocje? Wasze wątpliwości rozwieje poniższa Biuletynka, a w niej kalendarium wydarzeń literackich i spotkań autorskich na najbliższych miesiąc. W numerze znajdziecie też zbliżające się premiery książkowe oraz blog, który warto szybko odwiedzić.


KALENDARIUM NA LISTOPAD

3TELNICZY LISTOPAD
3telniczy Listopad to zabawa zaproponowana przez autora bloga 3telnik. Polega na codziennym publikowaniu na Facebooku i/lub Instagramie tematycznego zdjęcia z ustalonego harmonogramu. Do wydarzenia możecie przyłączać się tutaj.

WIECZÓR Z DRACULĄ I IRLANDZKĄ LITERATURĄ GROZY
https://www.facebook.com/events/1807868326169239/ W dniu 2 listopada w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Wieczór z Draculą i irlandzką literaturą grozy. Centralnym punktem wyjątkowego wieczoru będzie urodzony w Dublinie Bram Stoker i jego przełomowa powieść „Dracula”, a gościem specjalnym będzie też Dr Jarlath Killeen z Trinity College Dublin, specjalista w dziedzinie irlandzkiej literatury grozy i redaktor dwóch ważnych książek poświęconych twórcom tego gatunku: Oscar Wilde (2010) i Bram Stoker (2013). Więcej o wydarzeniu przeczytacie tutaj.

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL FANTASTYKI FALKON
W dniach 4-6 listopada w Lublinie odbędzie się 17. Ogólnopolski Festiwal Fantastyki Falkon. Tegoroczny Falkon został ogłoszony Falkonem komiksowym. W bogatej ofercie programowej znajdzie się około 500 wydarzeń. Organizatorzy przewidują udział kilkudziesięciu znanych polskich twórców związanych z fantastyką, jak również kilku autorów zagranicznych. Więcej o wydarzeniu przeczytacie na stronie wydarzenia.

MIĘDZYNARODOWY LISTOPAD POETYCKI
W dniach 4-11 listopada w Poznaniu odbędzie się Międzynarodowy Listopad Poetycki. Imprezę rozpocznie I Ogólnopolski Konkurs Poezji Patriotycznej oraz wieczór debiutów, a zakończy Koncert Finałowy w klubie „Blue note”, podczas którego odbędzie się Maraton poetów środowiska poznańskiego i zagranicznych przeplatany muzyką. Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie tutaj.

AUKCJA BIBLIOFILSKA W KRAKOWIE
W dniu 5 listopada w Krakowie odbędzie się aukcja bibliofilska. W antykwariacie Wójtowiczów pojawią się niebywałe okazy, jak chociażby wycenione na 85 tys. zł, bogato ilustrowane, trzy tomy wydane w XVIII wieku przez architekta Emanuela Here o królu Stanisławie Leszczyńskim jako mecenasie kultury i sztuki. Więcej o wydarzeniu na stronie antykwariatu.

KIERMASZ DZIWNYCH KSIĄŻEK
W dniu 5 listopada w warszawskiej galerii Raster odbędzie się Kiermasz dziwnych książek. Używane i nowe, kolekcjonerskie i do czytania, książki i czasopisma, sztuka współczesna, architektura, fotografia, literatura, historia sztuki, poezja, kino, sport, kryminał, projektowanie graficzne. Rzadkie, pojedyncze egzemplarze, zapomniane tytuły i okładki. 5 złotych sztuka! Więcej przeczytacie na stronie wydarzenia.

"JEDNOWIERSZÓWKA" Z BRONKĄ NOWICKĄ
Muzeum Literatury w Warszawie oraz portal kulturalno-naukowy „Niewinni Czarodzieje” zapraszają do udziału w „Jednowierszówce” – cyklu poetyckich spotkań, w czasie których, razem ze współczesnymi autorami i autorkami, rozmawiamy o ich jednym, wybranym wierszu. Jest to niepowtarzalna okazja by zapytać, „co poeta miał na myśli”. Organizatorzy zapraszają 7 listopada na spotkanie z Bronką Nowicką. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia.

SPOTKANIA Z LAUREATAMI NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA
Biblioteka Gdynia zaprasza na Jesienne Spotkania z tegorocznymi Laureatami Nagrody Literackiej GDYNIA. Już 8 listopada czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z nagrodzonym za esej „Droga 816” Michałem Książkiem. Dzień później – z Barbarą Klicką, uhonorowaną Kostką Literacką za tom poetycki „NICE”. W dniach 22 i 23 listopada odwiedzą Gdynię również pozostali laureaci, czyli Maciej Płaza – zwycięzca w kategorii proza, autor „Skorunia”, oraz Anna Wasilewska, której nowe tłumaczenie „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Jana Potockiego zostało docenione przez jury. Więcej informacji na stronie wydarzenia

POZNAŃSKIE DNI KSIĄŻKI NIE TYLKO NAUKOWEJ
W dniach 15-17 listopada odbędą się jubileuszowe Poznańskie Dni Książki nie tylko Naukowej. W programie zaplanowanych jest wiele imprez towarzyszących, m.in.: panele dyskusyjne na temat szeroko pojętego prawa autorskiego, efektywnej komunikacji naukowej, spotkania autorskie, promocje książek, a także studencki kiermasz „Książka za książkę” oraz tradycyjnie Forum Wydawców. Wydarzenie odbędzie się w zabytkowych wnętrzach Collegium Maius przy ul. A. Fredry 10. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

WARSZAWSKI WEEKEND KSIĄŻKI NIEDOROSŁEJ
W dniach 18-20 listopada planowany jest Warszawski Weekend Książki Niedorosłej. W 15 księgarniach w Warszawie odbędą się spotkania, warsztaty, wykłady dla rodziców, koncerty i wystawy. Wszystko po to, aby pokazać jak ważna jest literatura w życiu młodszych dorosłych. Więcej przeczytacie na stronie wydarzenia.

SALON CIEKAWEJ KSIĄŻKI
W dniach 18-20 listopada w Łodzi odbędzie się VI Salon Ciekawej Książki, czyli łódzkie święto literatury, podczas którego miłośnicy czytania mają możliwość zapoznania się z nowościami rynku księgarskiego i zakupu bestsellerów, często w promocyjnych cenach. Więcej o wydarzeniu przeczytacie tutaj.

KSIĄŻKOWY CZARNY PIĄTEK
W dniach 24-27 listopada planowany jest Książkowy Czarny Piątek. Nazwa jest dość symboliczna i odnosi się do amerykańskiego przedświątecznego zakupowego szaleństwa. Z tej okazji blogerki literackie z blogów Książkowe Kocha, Nie Kocha oraz Nasz Książkowir, szykują event dla każdego książkoholika. Nie będzie żadnych wyprzedaży, a jedynie same konkursy! Stronę wydarzenia znajdziecie tutaj.

TORUŃSKI FESTIWAL KSIĄŻKI
W dniach 27 listopada - 5 grudnia odbędzie się 22. Toruński Festiwal Książki. To najważniejsze wydarzenie czytelnicze w Toruniu. W tegorocznej edycji festiwalu udział zapowiedzieli m.in. Marek Krajewski, Mariusz Czubaj, Przemysław Semczuk, Kazimierz Brakoniecki, Joanna Opiat-Bojarska i wielu innych... Szczegóły znajdziecie na stronie wydarzenia.SPOTKANIA AUTORSKIE

 • 3 listopada w Woli Polskiej z Grzegorzem Gajkiem [SZCZEGÓŁY]
 • 3 listopada w Dąbrowie Górniczej z Katarzyną Bondą [SZCZEGÓŁY]
 • 3 listopada w Bydgoszczy z Jakubem Małeckim [SZCZEGÓŁY]
 • 3 listopada w Jaworznie z Martą Fox [SZCZEGÓŁY]
 • 4 listopada w Warszawie z Anetą Skarżyński [SZCZEGÓŁY]
 • 4 listopada w Warszawie z Agnieszką Lingas-Łoniewską [SZCZEGÓŁY]
 • 5 listopada w Warszawie z Adamem Wajrakiem i Tomaszem Samojlikiem [SZCZEGÓŁY]
 • 5 listopada w Szczecinie z Sylwią Trojanowską i Markiem Stelarem [SZCZEGÓŁY]
 • 5 listopada w Dublinie z Magdaleną Witkiewicz [SZCZEGÓŁY]
 • 8 listopada we Wrocławiu z Agnieszką Lingas-Łoniewską [SZCZEGÓŁY]
 • 8 listopada w Sosnowcu z Martą Fox [SZCZEGÓŁY]
 • 8 listopada w Warszawie z Katarzyną Puzyńską [SZCZEGÓŁY]
 • 8 listopada w Warszawie z Kamilem Janickim [SZCZEGÓŁY]
 • 9 listopada w Katowicach z Katarzyną Bondą [SZCZEGÓŁY]
 • 9 listopada w Rozdrażewie z Agnieszką Lingas-Łoniewską [SZCZEGÓŁY]
 • 9 listopada w Dowspudzie z Arturem Urbanowiczem [SZCZEGÓŁY]
 • 9 listopada w Warszawie z Magdaleną Kordel [SZCZEGÓŁY]
 • 10 listopada w Tczewie z Magdaleną Witkiewicz [SZCZEGÓŁY]
 • 10 listopada w Toruniu z Robertem Małeckim [SZCZEGÓŁY]
 • 10 listopada w Opolu z Remigiuszem Mrozem [SZCZEGÓŁY]
 • 14 listopada w Warszawie z Krzysztofem Vargą [SZCZEGÓŁY]
 • 14 listopada w Kłobucku z Angeliką Kuźniak [SZCZEGÓŁY]
 • 14 listopada w Świerklańcu z Martą Fox [SZCZEGÓŁY]
 • 15 listopada w Borowie z Alicją Masłowską-Burnos [SZCZEGÓŁY]
 • 16 listopada w Lublinie z Marcinem Świetlickim [SZCZEGÓŁY]
 • 16 listopada w Warszawie z Vincentem V. Severskim [SZCZEGÓŁY]
 • 17 listopada w Lublinie z Katarzyną Bondą [SZCZEGÓŁY]
 • 17 listopada w Nowym Mieście Lubawskim z Agnieszką Lingas-Łoniewską [SZCZEGÓŁY]
 • 17 listopada w Brodnicy z Katarzyną Puzyńską [SZCZEGÓŁY]
 • 18 listopada w Broku z Agnieszką Lingas-Łoniewską [SZCZEGÓŁY]
 • 21 listopada w Karlinie z Agnieszką Lingas-Łoniewską [SZCZEGÓŁY]
 • 22 listopada w Zielonej Górze z Katarzyną Bondą [SZCZEGÓŁY]
 • 22 listopada w Wilkowicach z Agnieszką Lingas-Łoniewską [SZCZEGÓŁY]
 • 23 listopada w Warszawie z Markiem Łasiszem [SZCZEGÓŁY]
 • 23 listopada w Piekoszowie z Szymonem Hołownią [SZCZEGÓŁY]
 • 24 listopada w Radomsku z Katarzyną Bondą [SZCZEGÓŁY]
 • 25 listopada w Woli Polskiej z Katarzyną Bereniką Miszczuk [SZCZEGÓŁY]
 • 25 listopada w Łodzi z Moniką Sawicką [SZCZEGÓŁY]


WYBRANE ZAPOWIEDZI

01.11.2016 - Bartłomiej Basiura - Reset
Misterna intryga zapoczątkowana w powieści "Waga" zatacza coraz szersze kręgi. Po oddaniu się w ręce policji do aresztu na Montelupich w Krakowie trafia Tomasz Ryglewicz. To posunięcie stanowi część nakreślonego z Antonem Danielewiczem planu, wynik transakcji wymiennej, gdzie stawką jest ludzkie życie oraz wolność. Gdy do gry wchodzi polityka, a granica pomiędzy tym, co słuszne a niegodziwe, zanika, rozwiązaniem staje się reset systemu oraz zaprowadzenie porządku za murami tajnej organizacji Insight, czego podejmuje się doradca premiera, Tadeusz Markiewicz. W tej rozgrywce dwóch reżyserów próbuje się odnaleźć Miłosz Goczałka, technik kryminalistyki, który wraca do łask na komendzie. Jego obsesja staje się pułapką, przed którą już nie ma odwrotu.

04.11.2016 - Tana French - Zdążyć przed zmrokiem
Trójka dwunastoletnich dzieci – Germanie, Adam i Peter – bawi się przy drodze koło miasteczka Knocknaree, a potem wchodzi do przylegającego do niej lasu. Adam zostaje odnaleziony kilka godzin później w stanie bliskim katatonii, w zakrwawionej odzieży. Niczego nie pamięta. Germanie i Peter znikają bez śladu. Dwadzieścia lat później, obecnie Rob Ryan, pracuje w wydziale zabójstw dublińskiej policji. Wraz ze swoją partnerką Cassie Maddox rozpoczyna śledztwo w sprawie zamordowania dwunastoletniej Katy Devlin, której zwłoki odnaleziono na terenie wykopalisk archeologicznych w Knocknaree. Co łączy tę zbrodnię z wydarzeniami z 1984 roku? Obie sprawy są do siebie łudząco podobne. Dla Ryana dochodzenie ma dodatkowo wymiar osobisty – musi nie tylko odnaleźć mordercę, ale zmierzyć się z własnymi traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa, o których do tej pory wolał milczeć. Pojawia się coraz więcej trudnych pytań. Pozornie normalna rodzina ofiary wydaje się skrywać wiele tajemnic...

08.11.2016 - Katarzyna Puzyńska - Dom czwarty
Była komisarz Klementyna Kopp po czterdziestu latach wraca w rodzinne strony. Na prośbę matki ma przyjrzeć się sprawie pewnego morderstwa. W drodze do Złocin znika jednak bez śladu. Mieszkańcy zgodnie twierdzą, że nigdy nie dotarła do miasteczka, ale aspirant Daniel Podgórski odkrywa, że musiało być inaczej. Dlaczego wszyscy kłamią? Co stało się z Klementyną? Kto maluje tajemnicze graffiti z czarną szubienicą i podrzuca martwe ptaki? Jaki ma to związek z okrutną egzekucją, dokonaną nad jeziorem Bachotek w październiku 1939 roku? 
„Dom czwarty” to siódmy tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa. Opowieści o Lipowie łączą w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym. Porównywane są do książek Agathy Christie i powieści szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg. Prawa do publikacji serii sprzedane zostały do ponad dwudziestu krajów.

09.11.2016 - Remigiusz Mróz - Świt, który nie nadejdzie
Odważysz się wejść w przestępczy świat przedwojennej Warszawy?
Były pięściarz, Ernest Wilmański, to człowiek bez przeszłości. Stracił wszystko, co miał do stracenia. W poszukiwaniu nowego życia wyjechał do stolicy, jednak znalazł się w złym czasie i w złym miejscu. Zanim zaczął rozglądać się za pracą, praca znalazła jego i... nie miała nic wspólnego z uczciwym zarobkiem. 
Wilmański wbrew swojej woli został wciągnięty w świat Banników, grupy przestępczej, która swą nazwę zawdzięcza temu, że z przeciwnikami rozprawia się tak, jak robił to słowiański demon – topiąc ich w baniach. 
Ernest wspina się po gangsterskiej drabinie, nie spodziewając się, że jedna kobieta może pokrzyżować wszystkie jego plany. Ani że zjawy z przeszłości dopomną się o uwagę...

09.11.2016 - Joanna Opiat-Bojarska - Niebezpieczna gra
Mężczyzna w ciężkim stanie trafia do łódzkiego szpitala. Nie pamięta, jak się nazywa ani co się stało. Powtarza tylko imię Aleksandry Wilk.
Poznańska psycholog na prośbę znajomego lekarza przyjeżdża pomóc pacjentowi. Jednak nie tylko ona usiłuje dociec, kim jest tajemniczy NN i dlaczego wzywa Aleksandrę…
Legendarna aktorka przed laty została brutalnie zabita we własnym domu. Mordercy nie odnaleziono, śledztwo dawno zamknięto, a akta kurzą się w policyjnym archiwum. Ten, kto ją zabił, dziś wciąż jest na wolności.
Czy uda się powiązać te sprawy, odkryć prawdę, uniknąć niebezpieczeństwa?

23.11.2016 - Księgarenka przy ulicy Wiśniowej
Każda księgarnia ma swoją historię... A książka, dana w prezencie, może odmienić czyjeś życie. 
Pan Alojzy, sympatyczny właściciel małej księgarenki przy ul. Wiśniowej, postanawia zamknąć swój sklepik z książkami. Prowadził go przez prawie pół wieku, ale jest coraz starszy, brakuje mu sił. Chciałby odpocząć i wreszcie zrealizować swoje marzenie o dalekiej podróży do córki, mieszkającej w Australii. 
Księgarenka, jego całe życie, zostanie zamknięta, ale nie tak zwyczajnie, z dnia na dzień. Dla jej wiernych, stałych bywalców pan Alojzy przygotował prezenty. Postanowił obdarować ich egzemplarzami swoich ukochanych książek. Dla każdej osoby wybrał pozycję szczególną, taką, która jego zdaniem może być dla tej osoby drogowskazem albo pocieszeniem. Piękna i roztrzepana Celestyna otrzyma od niego "Błękitny zamek" Lucy Maud Montgomery. Dla tajemniczej Alicji pan Alojzy ma oczywiście "Alicję w Krainie Czarów", a dla bezwzględnego reżysera "Opowieść wigilijną". Największa niespodzianka spotka jednak Ryszardę Kociołek, w ręce której trafi "Wielka księga Kubusia Puchatka". 
Książki są przewodnikami duszy, w to wierzy pan Alojzy. Czy ma rację? Czy uda mu się rozświetlić smutne poranki pewnej zapracowanej kobiety, która naprawdę nie znosi Świąt, i przywołać uśmiech na twarz małego chłopca? Czy moc obdarowywania i czynienia dobra ma taką siłę, że smutny sekret pana Alojzego przestanie tak bardzo ciążyć mu na sercu?

23.11.2016 - Chris Carter - Jeden za drugim
Detektyw Robert Hunter ze specjalnej jednostki wydziału zabójstw policji Los Angeles odbiera dziwny telefon. Anonimowy rozmówca podaje mu adres strony internetowej i zmusza, by dokonał szokującego wyboru. Hunter może jedynie patrzeć, jak ktoś torturuje i morduje niezidentyfikowaną ofiarę, transmitując to wszystko na żywo przez Internet.
Policja Los Angeles we współpracy z FBI używa wszelkich dostępnych środków, by namierzyć źródło sygnału, ale zabójca umie doskonale zacierać za sobą ślady. Hunter i jego partner Garcia dopiero rozpoczynają swoje śledztwo, gdy Hunter dostaje kolejny telefon.
Nowy adres internetowy. Nowa ofiara. Ale tym razem zabójca postanowił zrobić ze swojej gry sadystyczne reality show na żywo, w którym każdy może oddać decydujący głos.

24.11.2016 - A.J. Kazinski - Drugie narodziny mordercy
Naładowany akcją thriller filozoficzny z bohaterem światowego bestsellera "Ostatni dobry człowiek"
Niels Bentzon, wybitny policyjny negocjator i wrażliwy humanista, tym razem w roli psychopatycznego mordercy...
Niels Bentzon podejmuje się najniebezpieczniejszego zadania w swojej karierze. Chce, żeby osadzono go jako pacjenta w Twierdzy – najlepiej strzeżonym więziennym zakładzie psychiatrycznym dla najgroźniejszych przestępców... Popełniono tu niewiarygodne morderstwo. Ordynator został otruty – cykutą, jak Sokrates w IV wieku przed naszą erą. Niels Bentzon znał zamordowanego i ma wobec niego dług wdzięczności. Dlatego ryzykuje życiem: udaje szaleńca, żeby wytopić zabójcę. Ale inni więźniowie zaczynają coś podejrzewać. Czasu jest coraz mniej... Wtedy do sprawy włącza się jego żona Hannah Lund, wybitna astrofizyczka o niezwykłym umyśle analitycznym. Jest w Ameryce Południowej, ale może właśnie tam znajdzie klucz do zagadki, która sięga głęboko w przeszłość. I łączy śledztwo Nielsa Bentzona z Oksfordem, gdzie w 1939 roku trójka studentów znalazła starożytny rękopis, w którym Sokrates przedstawił dowody na nieśmiertelność duszy...

Zarówno te, jak i inne zbliżające się premiery, znajdziecie na: http://datapremiery.pl/ksiazki/, http://www.soniadraga.pl/oferta/zapowiedzi.html oraz http://czwartastrona.pl/zapowiedzi/.POLECAM BLOG

Sama o sobie pisze, że jest otwarta na wszelkie inicjatywy podejmowane między Polską a Francją, gdzie mieszka i w której życiu społeczno-kulturalnym orientuje się bardzo dobrze. W tym numerze Biuletynki polecaną stroną jest blog Cocteau & Co. Jest to miejsce, które powstało z miłości do literatury i sztuki, a jego celem jest promowanie dzieł wartościowych.
http://cocteauandco.pl/
To nie jest blog o literaturze czysto popularnej. Częściej gości na nim współczesna proza i proza poetycka, literatura faktu, a także biografie i dzienniki. Każdy tekst zdaje się być niezwykle przemyślany, rozważny i potwierdzający wiedzę, jaką jego autorka z pewnością może się pochwalić. Jeżeli nie mieliście okazji poznać tego miejsca, zachęcam do posmakowania i częstych odwiedzin.


Nawet tak deszczowy i ponury miesiąc, jak listopad, potrafi zachęcić do wychylenia nosa na zewnątrz i poszukania literackich emocji. Jak widać, wiele spotkań autorskich i wydarzeń w świecie literatury właśnie ten miesiąc obrało sobie na cel. Planujecie udział w jakimś wydarzeniu? Na jakie nowości czekacie?

Serdecznie pozdrawiam i życzę miłej lektury!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger