BOOK TOUR: "AMBER" - GAIL MCHUGH | Seks lekiem na zło

Ekspresja seksualna człowieka niejednokrotnie wyzwala w nim chęć złamania podstawowych zasad przyzwoitości i ukoronowania w łóżku bardziej wyuzdanych myśli. Zabawy w trójkącie są jedną z takich pokus i często stanowią wizję ekscytujących doznań, ale konserwatywne poglądy nakazują naklejać tej fantazji łatkę tematu incognito. Najtrudniejsza z miłosnych figur jest dla niektórych drogą do cielesnego błogostanu, ale chwila emocjonalnego zaangażowania może na stałe zmienić jej bieg. Gail McHugh powieścią „Amber” wkracza na tereny moralnie zakazane i z dużą żarliwością łączy ze sobą uczucia trójki okaleczonych przeszłością ludzi.

Krótki wstęp zapowiada morderczą historię, ale opowieść szybko przeradza się w wyjątkowo dyskusyjny romans. Amber Moretti wkracza do studenckiej kantyny, gdzie spotyka dwóch kipiących seksem mężczyzn, będących od lat najlepszymi przyjaciółmi. Jedno spojrzenie kobiety okazuje się strzałem prosto w wyuzdane myśli obu panów, a każdy z nich ma do zaoferowania znacznie więcej niż zwykły seks. Brock Cunningham jest uwodzicielem, któremu nie oprze się żadna kobirta, ale to Amber rozkochuje w sobie mężczyznę. Młoda studentka wpada w ramiona dżentelmena i daje się ponieść prawdziwości jego uczucia. Związek z Brockiem kwitnie w najlepsze, ale niezapowiedziany pocałunek jego przyjaciela, Rydera, przeszywa Amber na wskroś, zasiewając w niej szereg wątpliwości. Ponętne męskie ciała są wabikiem kobiecych słabości i powoli zabijają demony przeszłości, jakie męczą poharataną duszę studentki. Kobieta mimowolnie poddaje się rosnącej sile pożądania, a mężczyźni dosłownie żyją myślami o swojej wybrance. Rozszarpana wewnętrznie Amber wyczuwa trud nadchodzącej decyzji, a jej świadomość zostaje dodatkowo zdeptana przez zaskakujący bieg wydarzeń…

Mroczny prolog, którego interpretacje mnożą się w umysłach czytelników, staje się zapowiedzią powieści gangsterskiej, ale Gail McHugh sprytnie manewruje akcją i przywraca morderczy smaczek dopiero w dalszej części historii. Przestępcze tło jest mocnym gratisem do nasączonej pożądaniem opowieści, ale to chora miłość do dwóch mężczyzn wysuwa się na pierwszy plan. Czytelnik z rezerwą podchodzi do początków powieści, wyczuwając błahą historię o trójkącie miłosnym, ale autorka ma zamysł na bardziej kreatywne rozegranie tej relacji. Nie jest to bowiem psychologiczna walka myśli, a wyuzdana gra, w której prawdziwą rolę odgrywa czysty erotyzm. Fabułą od początku rządzą emocje i to one dyktują tempo powieści. Popęd seksualny stanowi osobliwy manifest chorej miłości, którą bohaterowie deklarują cielesnym pożądaniem i ostrymi scenami ekspresyjnego seksu. Nawet najmniejszy gest zdaje się być intensywnym przeżyciem i stanowi pożywkę dla chłonnej wyobraźni czytelnika, ale autorka posuwa się dalej i odważnie przemierza także zakazane szlaki fizycznych doznań. Pozbawione jakiejkolwiek intymności sceny soczystych aktów seksualnych mieszają się z pierwszorzędną gangsterką, zmieniając charakter grzesznego erotyka w kontrowersyjną powieść wymykającą się utartym ramom gatunkowym. Brutalna fabuła ociera się o świat narkotyków i zgubnych uzależnień, stale wrzyna się w świadomość odbiorcy i niszczy fundamenty jego moralności. Nieprawe zachowania bohaterów diametralnie przyśpieszają akcję serca, co niewątpliwie intryguje czytelnika i podsyca jego apetyt na więcej. Tak zbudowana historia wpływa na dynamikę czytania i wzmaga chęć dokonania dogłębnej analizy każdej z postaci.
Trójka bohaterów szybko odkrywa tajemnice własnej przeszłości, co potwierdza brak staranności przy kreacji portretów psychologicznych. Amber pozornie walczy z traumatyczną przeszłością, ale autorka prowadzi tę postać mało konsekwentnie. Z jednej strony bohaterka buduje wokół siebie kokon nieufności, ale wystarczy pięć minut moralizującej przemowy Brocka i kobieta spowiada się mężczyźnie z najgorszego dnia swojego życia. Nie mija jednak chwila, a czytelnik już przyłapuje Amber na ukrywaniu mniej istotnych tajemnic. Wyczuwalny brak ciągłości w budowie głównej bohaterki staje się zadrą w oczach odbiorcy i niewątpliwie utrudnia zrozumienie jej postawy. W fabule brakuje też szczegółowego objaśnienia wyjątkowości, jaką widzą w niej dwaj pełnokrwiści mężczyźni.

Skalana brudami przeszłość Brocka truje resztki jego sumienia, ale ten nadal żyje poza prawem. Działalność przestępcza jest dla niego kluczem do materialnego sukcesu, ale to fizyczna przyjemność jest jego największą słabością. Mężczyzna otwarcie wielbi płeć przeciwną, a seks traktuje jak wycieczkę do kobiecego raju, którym zachwyca się z nienaturalną wręcz dosadnością. Brock jest bezsprzecznie samcem alfa, ale to Ryder wygrywa w rankingu łóżkowej drapieżności. Typowy niegrzeczny chłopiec kipi seksem z daleka i wie jak pobudzić nawet najmniejszy kobiecy zmysł. Jego słowa wysysają ostatnie krople pożądania, a niesamowicie męski dotyk sprawia, że kobieta ślepo dąży do idyllicznych doznań. Dwaj rasowi mężczyźni dyscyplinują młodą Amber do realizacji własnych fantazji, ale czy będą gotowi postawić na szali własną przyjaźń?

Podsyłane przez autorkę erotyczne smaczki budzą zaspane zmysły, ale pewna zachowawczość mimowolnie wysyła odbiorcy sygnał ostrzegawczy. Nie ma bowiem wątpliwości, że bezwstydne opisy scen seksu ocierają się o grube porno i mimo zauważalnej emocjonalności, wielu czytelników uzna je wręcz za perwersyjne. Popęd seksualny jest chorym uzależnieniem trójki bohaterów i dosłownie kradnie fabułę powieści, a poszczególne kreacje tracą przez to wymaganą indywidualność. Małym rozczarowaniem okazuje się też scena finałowa, która niezbyt wyraźnie współgra z przedstawionym prologiem, ale tak odważna zagrywka autorki sprawia, że czytelnik z niecierpliwością oczekuje kontynuacji burzliwej historii.

Zabawy w trójkącie wbijają się szturmem w standardy powieści erotycznych, a jednak Gail McHugh sprytnie umyka tej sztampowości. Niesamowita plastyczność opisów i celowa gloryfikacja niezdrowych uzależnień sprawiają, że początkowy dystans do fabuły sukcesywnie zmniejsza się i finalnie pozostawia czytelnika z niemałą satysfakcją z lektury. Odważne sceny erotyczne dosłownie ociekają detalem więc bardziej powściągliwy odbiorca może odebrać je z dużym niesmakiem, lecz ratunek przynosi gangsterska otoczka, która niewątpliwie zachęca do bliższego poznania tej historii. Płytka psychologia postaci i brak konsekwencji w kreacji głównej bohaterki mogą odebrać radość z lektury, ale właściwe nastawienie pozwala niemal stuprocentowo poczuć esencję chorego uzależnienia.

Akcję Book Tour zorganizowała Cyrysia we współpracy z wydawnictwem Akurat [regulamin akcji].

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger