„MAGICZNA CHWILA” – KRISTIN HANNAH | Historia dotkliwie rozdzierająca serce!

Dziecko z niewyobrażalną traumą. Zaszyte wizualnie w gąszczu zawiesistej głuszy, dziwnie harmonijne z wyraźnie dziewiczym charakterem nieskalanego ludzką obecnością krajobrazu, dostrzegalnie oswojone ze zdeformowanym życiem w watasze autentycznych wilków. Zaledwie kilkuletnia dziewczynka, dla której ogłuszająca leśna dzicz, okazuje się esencją rytualnego bezpieczeństwa. To właśnie tak sponiewieraną egzystencjalnie małoletnią zgubę znajdują mieszkańcy miasteczka Rain Valley. I to właśnie ta nieokiełznana kruszyna staje się najważniejszą osnową powieści Magiczna chwila.

Kristin Hannah to bez wątpienia pisarka wyjątkowa. Autorka znakomitego Słowika regularnie bowiem utrwala swoją wirtuozerię w zakresie budowania ludzkiej wrażliwości. Tym razem prezentuje historię niecodzienną, wręcz żywcem wyjętą z matematycznego rachunku prawdopodobieństwa, a jednak odczuwalnie spisaną żywymi emocjami. Odbiorca od początku wyczuwa monstrualny trud, jaki niewątpliwie wiąże się z przystosowaniem dziko zachowującej się dziewczynki do życia w uładzonej społeczności. Czuje się wręcz zaangażowany do śmiałej interpretacji zdarzeń, z ochoczą atencją obserwuje zatem aktywne działania Julii Cates – lustruje przy tym nie tylko skalane publicznym osądem doświadczenie w roli psychiatry, ale przede wszystkim podziwia jej cierpliwość oraz widoczną subtelność w kontakcie z małą Alice. Jednocześnie stara się rozgryźć fabularny bieg tej opowieści – próbuje znaleźć wygodne rozwiązanie, chce przecież dla tej dziewczynki jak najlepiej. I jest przekonany, że tylko jeden koncept może zapewnić uczuciowy komfort obu bohaterkom. Ale z pewnością nie jest przygotowany na tak brutalny scenariusz, jaki niezapowiedzianie pojawia się na horyzoncie. Wizja obezwładniająca najczulsze struny – wymownie smutna, dojmująca i przerażająca. A jednak brutalnie prawdziwa.

Historia dotkliwie rozdzierająca serce! Niezaprzeczalnie dramatyczna i mocno wstrząsająca, fabularnie zbalansowana na granicy rachunku prawdopodobieństwa. Momentami brutalnie obezwładniająca duszę. Tytułowa Magiczna chwila potraktowana jest tu nader symbolicznie, scenicznie uzależnia swą obecność od podjętej interpretacji. Czytelnik nieuchronnie staje przed ogromnym wyzwaniem – razem z bohaterką próbuje nawiązać kontakt z dziewczynką zagłuszoną egzystencją w dzikiej głuszy. To jedna z tych narracji, która plastycznie wypełnia szczeliny wyobraźni, gryzie swym dotkliwym wydźwiękiem i sugestywnie zachęca do śmiałego wyzwalania wzruszeń. Kristin Hannah umyślnie skłania do uronienia łzy.
_____ 
Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Świat Książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger