BIULETYNKA | GRUDZIEŃ 2016

Nadchodzi grudzień, a wraz z nim świąteczna gorączka. Pachnące choinki, prezenty i melodyjne kolędy już niedługo wtopią nas w magiczny nastrój, ale warto pamiętać, że grudzień to również liczne atrakcje literackie. W poniższej Biuletynce znajdziecie kalendarium wydarzeń literackich i spotkań autorskich na najbliższych miesiąc, a także wybrane premiery książkowe oraz blog, do którego odwiedzin szczerze zachęcam.


KALENDARIUM NA GRUDZIEŃ


25 WROCŁAWSKIE TARGI DOBRYCH KSIĄŻEK
W dniach 1-4 grudnia we Wrocławiu odbędą się jubileuszowe, 25 Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Od stycznia 2016 roku organizatorem Wrocławskich Targów Dobrych Książek oraz Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY jest Wrocławski Dom Literatury - nowa instytucja kultury, która powstała z połączenia Biura Wrocławskich Promocji Dobrych Książek oraz Wydawnictwa Warstwy. Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie tutaj.

AKCJA „ZAWSZE MAM KSIĄŻKĘ W TOREBCE”
Wydawnictwo Kobiece zaprasza do udziału w akcji „Zawsze mam książkę w torebce”, która odbędzie się w dniach 1-15 grudnia. Pociąg się spóźnia, autobus stoi w korku, kolejka do lekarza nie ma końca... Kręcisz się w miejscu bez celu czując, że niepotrzebnie marnujesz swój cenny czas. Zerkasz do wnętrza swojej torebki, a tam... Jaka książka teraz towarzyszy Ci w ciągu dnia? W jakich nietypowych miejscach zdarza Ci się czytać? Zrób zdjęcie i podziel się! Do wydarzenia możecie przyłączyć się tutaj.

WIELKA WYMIANA KSIĄŻEK WE WROCŁAWIU
W dniu 2 grudnia we Wrocławiu odbędzie się kolejna Wielka Wymiana Książek. Organizatorzy zachęcają, aby przynieść tyle książek, ile się chce. Każdy będzie mógł wymienić książki, porozmawiać o ulubionych powieściach, powymieniać opinie, poznać innych pasjonatów czytania. Jeżeli macie książki, które już przeczytaliście, z których wyrosły Wasze dzieci, jeżeli chcecie wymienić swoją biblioteczkę domową to pomyślcie o udziale w tej akcji. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia.

WYCIECZKA „KRAINA DZIECIŃSTWA HENRYKA SIENKIEWICZA”
W dniu 3 grudnia w Warszawie planowana jest Wycieczka „Kraina dzieciństwa Henryka Sienkiewicza”. Wyprawa zorganizowana jest dla uczczenia polskiego noblisty w Roku Sienkiewiczowskim. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie wydarzenia.

LITERA-TU-GRA! WIELKA GRA MIEJSKA ESK WROCŁAW 2016
Co łączy Targi Książki, Sylwestra Wrocławskiego, Sherlocka Holmesa, Harry’ego Pottera i Weekend Zamknięcia Programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016? ZAGADKA. Weź udział w wielkiej grze miejskiej Europejskiej Stolicy Kultury, rozwiąż zadania i wygraj wspaniałe nagrody książkowe! Gra odbędzie się 3 grudnia we wrocławskiej  Hali Stulecia. Więcej o wydarzeniu przeczytacie tutaj.

2. WARSZAWSKIE TARGI KSIĄŻKI ARTYSTYCZNEJ
W dniach 3-4 grudnia w Warszawie odbywać będzie się druga edycja Warszawskich Targów Książki Artystycznej. W tym roku zwiedzający będą mogli znaleźć setki artbooków, fotobooków i książek gromadzących wiedzę z różnych dziedzin kultury wizualnej. W tym roku odbędą się także rozmowy z polskimi twórcami, którzy zdecydowali się wydać swoje książki za granicą, spotkania z wydawcami z Litwy czy rozmowy risografie. Obejrzeć będzie można miedzy innymi: rosyjskie ziny od Samopal books, wystawę Fotograficzna Publikacja Roku 2016 i selekcję najciekawszego, polskiego self-publishingu. Więcej o wydarzeniu przeczytacie tutaj.

SALONY POEZJI K40 DANIEL OLBRYCHSKI
W dniu 4 grudnia w Teatrze Królewskim w Warszawie odbędą się Grudniowe Salony Poezji K40, podczas których wystąpi Daniel Olbrychski. Znakomity aktor teatralny i filmowy przeczyta utwory rosyjskiego poety, Sergiusza Jesienina. Towarzyszyć mu będzie Krystyna Łochowska (śpiew) i Marcin Mazurek (fortepian). Prowadzenie i scenariusz - Ewa Telega ze Stowarzyszenia K40, producent wykonawczy - Lucyna Kowalska. Wstęp na Salony Poezji K40 jest bezpłatny - darmowe wejściówki można odbierać w kasach Muzeum Łazienki Królewskie na tydzień przed wydarzeniem. Więcej o wydarzeniu przeczytacie tutaj.

WYMIANA KSIĄŻEK W PIASTOWIE
W dniu 10 grudnia w Piastowie odbędzie się kolejna społeczna wymiana książek w Piastowie. Na czym polega nasza akcja? Na wymianie książek - sztuka za sztukę! Masz jakieś pozycje, które na półkach tylko zbierają kurz, przeczytane albo podwójne egzemplarze? Daj im szanse na drugie życie! Zobaczysz, że mogą jeszcze kogoś zainteresować i ucieszyć! Jeżeli nie są zniszczone, przynieś je ze sobą, a tyle samo (maksymalnie 10 na osobę) będziesz mógł wybrać z tego co przyniosą inni. Więcej przeczytacie na stronie wydarzenia.

POKAZ RĘKOPISU KRONIKI GALLA ANONIMA
W dniu 17 grudnia w Pałacu Rzeczpospolitej w Warszawie podziwiać będzie można Kronikę Gala Anonima. Pokaz odbędzie się w ramach cyklu „Pierwsze/Najstarsze”. Jest to cykl prowadzony przez Bibliotekę Narodową, prezentujący najstarsze teksty dokumentujące początki państwa polskiego. Pokazowi tego znakomitego, ponadczasowego dzieła towarzyszyć będą wykłady. Więcej o wydarzeniu tutaj.

SALON POEZJI I LITERATURY
W dniu 20 grudnia w Konińskim Domu Kultury odbędzie się Salon Poezji i Literatury „Na szczycie cherubin fruwa a Paweł i Gaweł w jednym stoją domku”. Będzie to Salon typowo świąteczny i rodzinny. Andrzejowi i Marii Sewerynom towarzyszyć będą muzyczne anioły ze Studia Wokalnego KDK, śpiewając pastorałki w aranżacji Anny Ciesielskiej. Wokalne anioły wspomagać będą instrumentalnie przyjaciele. A pewnie i kolęda w wykonaniu publiczności Salonu nie jest wykluczona... Więcej informacji znajdziecie tutaj.

KLUB CZYTELNICZY ŻIH | "ŻYWOPŁOT" - DOIRT RABINYAN
W dniu 29 grudnia w Warszawie odbędzie się kolejny Klub Czytelniczy ŻIH. Tym razem omawianą pozycją będzie książka „Żywopłot” autorstwa Dorit Rabinyan. Książka ta w Izraelu wzbudziła zachwyt i kontrowersje. Jest to opowieść o miłości Izraelki i Palestyńczyka, którzy poznali się w Nowym Jorku. Ich rozmowy, a także rozmowy z ich przyjaciółmi i członkami rodziny, często przypominały chodzenie po polu minowym. Więcej przeczytacie na stronie wydarzenia.SPOTKANIA AUTORSKIE

 • 1 grudnia w Trzebnicy z Agnieszką Lingas-Łoniewską [SZCZEGÓŁY]
 • 1 grudnia w Konstantynowie Łódzkim z Wojciechem Jagielskim [SZCZEGÓŁY]
 • 2 grudnia w Kościerzynie z Magdaleną Witkiewicz [SZCZEGÓŁY]
 • 2 grudnia w Stargardzie z Sylwią Trojanowską i Markiem Stelarem [SZCZEGÓŁY]
 • 3 grudnia w Warszawie z Martyną Wojciechowską [SZCZEGÓŁY]
 • 4 grudnia w Warszawie z Zosią Cudny [SZCZEGÓŁY]
 • 5 grudnia w Krotoszynie z Moniką Jagodzińską [SZCZEGÓŁY]
 • 5 grudnia w Polkowicach z Katarzyną Bondą [SZCZEGÓŁY]
 • 5 grudnia w Głogowie z Katarzyną Bondą [SZCZEGÓŁY]
 • 5 grudnia w Warszawie z Kubą Ćwiekiem [SZCZEGÓŁY]
 • 6 grudnia w Warszawie z Katarzyną Puzyńską [SZCZEGÓŁY]
 • 6 grudnia w Legnicy z Katarzyną Bondą [SZCZEGÓŁY]
 • 7 grudnia w Warszawie z Joanną Opiat-Bojarską [SZCZEGÓŁY]
 • 7 grudnia w Lubaniu z Katarzyną Bondą [SZCZEGÓŁY]
 • 7 grudnia w Jeleniej Górze z Katarzyną Bondą [SZCZEGÓŁY]
 • 8 grudnia w Jastrzębiu-Zdroju z Niną Majewską-Brown [SZCZEGÓŁY]
 • 8 grudnia w Stęszewie z Agnieszką Lingas-Łoniewską [SZCZEGÓŁY]
 • 8 grudnia w Kudowie-Zdrój z Katarzyną Bondą [SZCZEGÓŁY]
 • 8 grudnia w Bielawie z Katarzyną Bondą [SZCZEGÓŁY]
 • 9 grudnia w Wilkowie Wielkim z Katarzyną Bondą [SZCZEGÓŁY]
 • 9 grudnia w Strzelinie z Katarzyną Bondą [SZCZEGÓŁY]
 • 9 grudnia w Oławie z Katarzyną Bondą [SZCZEGÓŁY]
 • 10 grudnia w Piotrkowie Trybunalskim z Wojciechem Sumlińskim [SZCZEGÓŁY]
 • 12 grudnia w Warszawie z Filipem Springerem [SZCZEGÓŁY]
 • 13 grudnia w Łabiszynie z Anną Sakowicz [SZCZEGÓŁY]
 • 13 grudnia w Warszawie z Hanną Kowalewską [SZCZEGÓŁY]
 • 19 grudnia w Gryfinie z Agnieszką Lingas-Łoniewską [SZCZEGÓŁY]
 • 19 grudnia w Warszawie z Józefem Henem [SZCZEGÓŁY]
 • 20 grudnia w Choszcznie z Agnieszką Lingas-Łoniewską [SZCZEGÓŁY]WYBRANE ZAPOWIEDZI

07.12.2016 - Joanna Bator - Rok królika
Autorka bestsellerowych romansów historycznych Julia Mrok kieruje się dwoma pragnieniami: rozkoszy i opowieści. By je zaspokoić, z nikim się nie liczy i nie zważa na skutki swoich poczynań, ale kiedy posuwa się za daleko, w końcu musi zniknąć z własnego życia. 
Zmienia tożsamość i wygląd, opuszcza swoich dwóch kochanków. Z Warszawy wyjeżdża do Ząbkowic Śląskich – miasteczka, do którego bardziej pasuje dawna nazwa Frankenstein. Wszechobecna atmosfera grozy zagęszcza się zwłaszcza w jedynym hotelu w mieście, gdzie uciekinierka postanawia wynająć pokój. Jego tajemnicza właścicielka, Wiktoria Frankowska, prowadzi w nim spa „Pod Królikiem”. Potworna tajemnica, jaka wiąże się z tym miejscem sprawi, że Julia Mrok będzie musiała na nowo zmierzyć się ze swoją przeszłością i podjąć decyzje, które po raz kolejny odmienią jej życie.

07.12.2016 - Jørn Lier Horst - Gdy mrok zapada
Poznaj młodego Williama Wistinga!
Stavern 1983: Zbliża się Boże Narodzenie, z nieba sypie śnieg. Willia Wisting jest świeżo upieczonym tatą bliźniaków i jeszcze nieopierzonym, ambitnym posterunkowym. Podczas brutalnego napadu ląduje nagle w centrum dramatycznych wydarzeń, ale śledztwo przejmują od niego bardziej doświadczeni funkcjonariusze. Koleżeńska przysługa naprowadza go jednak na ślad innego przestępstwa. Zabójstwa nie tylko jak na razie niewyjaśnionego, ale najprawdopodobniej nawet nieodkrytego. W walącej się stodole stoi stare auto z dziurami po kulach. Wiele wskazuje na to, że jego kierowca nie uszedł ze strzelaniny z życiem. Ta sprawa ukształtuje Williama Wistinga jako policjanta i da mu wiedzę, która będzie mu już zawsze towarzyszyć na drodze kariery: Młodzi idą w przodków ślad.

08.12.2016 - Laurelin Paige - Połączeni. Tom 2. Znajdź mnie
Gwen Anders rozpoczęła pracę w klubie Sky Launch, aby zapomnieć o dręczącej ją przeszłości i zacząć wszystko od nowa. Szybko odnajduje się w nowym otoczeniu. Zaprzyjaźnia się też ze swoją koleżanką z pracy – Alayną Withers oraz z nowym właścicielem, Hudsonem Piercem. Gwen czuje się tu jak w domu. 
Rozpoczęcie wszystkiego od nowa wiąże się z zostawieniem za sobą trudnych wspomnień z przeszłości – wkrótce jednak okazuje się, że to nie takie proste. Gwen nie jest również w stanie zapomnieć o JC – mężczyźnie, dzięki któremu po raz pierwszy uwierzyła w to, że świat może być piękny. Jest świadoma, że nie powinna się w nim zakochiwać, jednak teraz pragnie zrobić wszystko, by nie stracić ukochanego. 
Gwen obawia się, że nigdy nie będzie żyć normalnie. A jeśli nawet jej się uda, to czy powinna nadal karmić się nadzieją, że JC kocha ją na tyle mocno, aby w końcu mogli się odnaleźć?
Czy Gwen i JC pokonają przeszkody stojące na drodze do ich wspólnego szczęścia?
Czy Gwen będzie potrafiła ponownie przebaczyć ukochanemu?
Czy z próby, jakiej zostaną poddani, wyjdą silniejsi, niż byli przedtem?
Pulsująca zmysłowość, której nie sposób okiełznać. 

08.12.2016 - Luanne Rice - Cytrynowy sad
Chwytająca za serce, ponadczasowa historia miłosna przesycona zniewalającym zapachem morza i cytrynowego sadu... Ciepła opowieść o sile współczucia osadzona w zjawiskowej scenerii urokliwych Gór Santa Monica
Minęło już pięć lat, odkąd córka i mąż Julii zginęli w tragicznym wypadku samochodowym. Mimo upływu czasu kobieta nadal nie może się pogodzić z utratą najbliższych. Kiedy przyjeżdża w odwiedziny do swego wujostwa w Malibu, jedyne, czego pragnie, to zaznać świętego spokoju i zapomnieć o dręczącym ją żalu i smutku. 
Pewnego dnia poznaje przystojnego Roberto – imigranta meksykańskiego pochodzenia pracującego w cytrynowy sadzie wujostwa Julii. Kobieta dostrzega w mężczyźnie bratnią duszę, która również cierpi po stracie ukochanej osoby. Dziwnym trafem okazuje się, że córeczka Roberto zaginęła dokładnie pięć lat temu i od tamtej pory ślad po niej zaginął. 
Czy Julia i Roberto odnajdą w sobie siłę, by na nowo otworzyć swoje serca i zaznać uczucia namiętnej miłości?
Czy tragiczne przeżycia, jakich oboje doświadczyli, zbliżą ich do siebie?
Czy Roberto odnajdzie swoją ukochaną córeczkę?
Zjawiskowa opowieść o sile miłości, potędze współczucia oraz wiary w moc budowania wszystkiego od nowa...

Zarówno te, jak i inne zbliżające się premiery, znajdziecie na: http://datapremiery.pl/ksiazki.


POLECAM BLOG

Kocha życie i kocha książki. W jednej osobie ukrywa optymistkę oraz pesymistkę, a jej myśli zdają się stale wirować. Tak pisze o sobie autorka polecanego w tym miesiącu bloga. Z nieukrywaną przyjemnością zachęcam do odwiedzenia strony, która tylko pozornie mieni się w dwóch tytułowych barwach. Poznajcie Książkową czarno_biała em.
http://www.ksiazkowaczarnobialaem.pl/
Autorka bloga trafnie analizuje przeczytane książki i z niezwykłą lekkością ubiera własne refleksje w słowa. Jej opinie świadczą o dużej spostrzegawczości, a jednocześnie stanowią naturalną przyjemność dla czytającego. Jeżeli nie mieliście okazji poznać czarno-białej odsłony książkowej blogosfery, zachęcam do niezwłocznego nadrobienia tej zaległości. 

***

Targi we Wrocławiu z pewnością przygarną tłumy literackich dusz, ale pozostałe atrakcje również zasługują na uwagę. Planujecie udział w jakimś wydarzeniu? Na jakie nowości czekacie?

Serdecznie pozdrawiam i życzę miłej lektury!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger