5 KSIĄŻEK IDEALNYCH NA DZIEŃ BABCI

Dzień Babci już za kilka dni, a zatem warto zastanowić się nad książkowym prezentem. Jaką powieść najchętniej przeczytałaby Wasza babcia? Poniżej znajdziecie kilka podpowiedzi.


Magdalena Knedler otwiera przed czytelnikami pamiętnik ludzkich wspomnień i zaprasza w przejmującą podróż po przedwojennej Wileńszczyźnie oraz spowitej lodem Syberii, w której słodycz pięknej miłości ściera się z okrutną goryczą zdrady, a kryzys sumienia wywołuje zbrodnie i potęguje kolejne tajemnice. Tą powieścią rządzą też liczne zbiegi okoliczności, które zdają się być nieprawdopodobne, a jednak historia niejednokrotnie pokazała, że nie ma rzeczy niemożliwych. [...] Ta historia, choć stworzona piórem i wyobraźnią współczesnej pisarki, ze śmiałością wychodzi na światło dzienne i skłania czytelników do prawdziwej, poważnej refleksji.


Historia powstania wsi, tradycje staroobrzędowców oraz detalicznie oddany mazurski klimat łączą się w zwartą i mocno refleksyjną opowieść, którą czyta się z niekłamanym zainteresowaniem. Katarzyna Enerlich szybko wprawia ludzką wyobraźnię w ruch i sprawia, że pozornie proste i harmonijne życie mieszkańców staje się obiektem tęsknoty współczesnego człowieka. Staranny dobór słownictwa i odpowiednio dawkowane fakty historyczne potwierdzają, że autorka zaszczepia w czytelniku chęć poznania innych jej powieści.


Chociaż intryga kryminalna gubi się w wybornych opisach dawnego mieszczaństwa, całokształt wyróżnia się swoją osobliwością. Tajemnica Domu Helclów zachęca nadzwyczajną scenerią, absolutnie dopracowaną postacią profesorowej Szczupaczyńskiej i szczegółami historycznymi, które nadają fabule iście ożywczego charakteru. Urok powieści z pewnością docenią wielbiciele powieści historycznych, ale też miłośnicy klasyki, gdyż jej ogniwo bezsprzecznie wyczuwa się między wierszami.


Narodziny gniewu to sugestywny wstęp do poruszającej opowieści, w której czas realizacji przedwojennych marzeń ustępuje miejsca wymuszonym namiętnościom i usilnej walce o przetrwanie. Brzemienna wizja II wojny światowej stawia bohaterów w obliczu najtrudniejszych wyborów, w których łagodny światopogląd przegrywa z żądzą zemsty i zwykłą chciwością. Joanna Jax świadomie wkrada się w tajniki ludzkiej egzystencji, zerka na odwieczną walkę miłości z nienawiścią i pokazuje, jak brutalna rzeczywistość potrafi sterować moralnością człowieka. Przed czytelnikami otwiera się bezlitosny świat intencjonalnych zbrodni, których celem jest pazerność na lepsze jutro, a jedyną kroplą w morzu zdradliwych łez okazuje się wiara w istnienie prawdziwej miłości.


Małgorzata Oliwia Sobczak utrwala historię w sposób sensualny, intensywny i niezapomniany, zabierając czytelnika w sentymentalną podróż przez życie trzech połączonych ze sobą kobiet – tak zwykłych i niezwykłych zarazem. W tej powieści tańczy nie tylko tytułowy dom, ale też cały arsenał pięknie dobranych słów. To fascynująca historia, która zostanie ze mną na długo!

***
Która z propozycji najbardziej Wam się podoba?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger