„FINLAY DONOVAN NADCHODZI” – ELLE COSIMANO | Śmiało nasączona słodkim kobiecym absurdem!

Życie to wachlarz niespodziewanych zdarzeń. Wystarczy jeden szalony zbieg okoliczności, aby ludzka egzystencja obrała zupełnie nowy kierunek, nierzadko szokujący, zgubny lub wręcz nieobliczalny. Dziwnym trafem można przecież znaleźć torbę z milionem euro, można też nieoczekiwanie stać się rodzicem trojaczków. Ba... Przypadkiem można nawet zostać zabójcą na zlecenie. I właśnie tak kryminalną rzeczywistość buduje swojej bohaterce Elle Cosimano w przebojowej komedii Finlay Donovan Nadchodzi.

A Finlay jest postacią niezwykłą! Rozwódka, matka samotnie wychowująca dzieci i jednocześnie średnio poczytna pisarka, po prostu kobieta nieidealna, skutecznie przyciągająca problemy całego świata. Jeden z nich okazuje się zaskakująco martwy, niefortunnie przypisując jej łatkę płatnej zabójczyni. Fucha zauważalnie niebezpieczna i do chlubnych nie należy, ale czytelnik z uśmiechem dostrzega, że Finn autentycznie się nad nią zastanawia! I jakże ta babka potrafi słodko kłamać! Do tej powieści niewątpliwie wymagane jest realne przymrużenie oka – zauroczony odbiorca trafia bowiem w szeregi pełnoprawnej komedii kryminalnej i jak na dobrze spisany czarny humor przystało, musi być gotowy na każdy incydent fabularny. Tu nie ma granic rozsądku, nie ma też granic brawury – wyobraźnia bohaterki urealnia zatem same absurdalne, niecodzienne i jakże zadziwiające scenariusze.

Czytelnik ze śmiałością towarzyszy Finn w nowej zabójczej codzienności, szybko utwierdzając się w przekonaniu, że ten niekonwencjonalny świat zbrodni naprawdę mu się podoba. Niejednokrotnie łapie się też na zabawnym fantazjowaniu, co sam zrobiłby w podobnej sytuacji. Bez wątpienia zachwyca się też kreacją Vero, która swoją dość łapczywą zaradnością, zdaje się znacząco wyprzedzać tytułową bohaterkę. Razem natomiast tworzą kobiecy duet idealny. I wyraźnie nie próżnują, akcja jest bowiem odczuwalnie dziarska, płynna i energiczna, z pewnością świetnie poddaje się wizualizacji. Fabuła jest także uroczo wystylizowana, pozostając przy tym lekką i przyjemną w odbiorze.

Fabularna ekspresja zbrodni, śmiało nasączona słodkim kobiecym absurdem! Historia doszczętnie nieprzewidywalna, zuchwała i brawurowa, a przy tym tak bardzo czarująca, zabawna i nastrojowa. Finlay Donovan nadchodzi to absolutnie angażująca komedia kryminalna, w odczuciu mocno charyzmatyczna, dynamiczna i zaskakująco ofensywna. Z pewnością impulsywnie wpływa na wyobraźnię! A jej najcenniejszy atut to przyciągająca wszelkie zło pisarka Finn oraz zdumiewająco zaradna Vero – te kobiety regularnie uzupełniają swój potencjał kryminalny, mimowolnie sprawiając, że humor sytuacyjny nabiera tu efektownego i jakże szalonego wymiaru.
_____
Recenzja we współpracy z Wydawnictwem MUZA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger