„I ŻE CI NIE ODPUSZCZĘ” – JOANNA SZARAŃSKA | Szaleństwo niecodziennych zdarzeń!

Najważniejszy dzień w życiu – tak upragniony, długo wyczekany i niepowtarzalny, w końcu zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach. Nierzadko obrazowany jako najpiękniejsze z kobiecych marzeń. Mogłoby się wydawać, że poza drżącym głosem wypowiadającym słowa przysięgi lub nieco podchmielonym wujkiem, ciągnącym za lśniącą suknię w trakcie weselnych tańców, w dniu ślubu nie może wydarzyć się nic strasznego. A jednak... Pan młody może przykładowo okazać się oszustem, czekającym właśnie na narodziny dziecka z inną kobietą. I właśnie tak parszywa sytuacja dotyka Kalinę – bohaterkę debiutanckiej powieści Joanny Szarańskiej, która właśnie ukazała się w nowej odsłonie graficznej.

Ta historia to pięknie zarysowana komedia romantyczna, w którą nieoczekiwanie wkrada się także nuta czarnego kryminału. Czytelnik trafia do niezwykle malowniczego zakątka, można rzecz, krajobrazowej idylli, która pod zachęcającą ulotką prawdziwego dworku z luksusowym SPA, kryje dostrzegalnie podupadające uzdrowisko. Tak urocze miejsce od razu nasuwa myśl o błogim wypoczynku, tu realnie wyczuwa się letni wakacyjny klimat, czuje się też żartobliwy, wręcz przyjemne kąśliwy charakter całej powieści – to właśnie humorystyczne akcenty sprawiają, że odbiorca chłonie smak wydarzeń z tak szerokim i naturalnym uśmiechem na twarzy. I jednocześnie żywo angażuje się w perypetie, które niejednokrotnie przybierają szalone, a przy tym jeszcze bardziej zabawne oblicze.

Autorka pozwala bohaterce samodzielnie relacjonować bieg wydarzeń, dzięki czemu czytelnik nie tyle obserwuje poszczególne sceny i delektuje się ich wizualnym smakiem, ale przede wszystkim żyje jej euforycznymi emocjami, podziwia spontaniczność i bawi często absurdalnymi spostrzeżeniami. Nie ma bowiem wątpliwości, że Kalina to bohaterka niemal komiczna, momentami rozkosznie naiwna, ale przez to tak bardzo pozytywna i ujmująca. I świetnie odnajduje się w prowadzeniu cichego śledztwa, z pewnością mocno angażuje się w przydzieloną sobie rolę, sama też utwierdza się we własnych przekonaniach. Wątek kryminalny perfekcyjnie dopieszcza całokształt przygody, w swoim przebiegu wręcz zaskakuje.

To przecież szaleństwo niecodziennych zdarzeń! Historia gwarantująca wyśmienitą zabawę, fabularnie przepełniona humorem i słodkimi docinkami, instynktownie prowokująca do szczerego uśmiechu. Joanna Szarańska zaprasza do krajobrazowego raju, w którym zamiast luksusów i relaksacyjnych różanych kąpieli, na odbiorcę czeka przygoda życia o niespodziewanie kryminalnym podłożu. Dużo tu wakacyjnego klimatu, efektownych zbiegów okoliczności i drobnych zaskoczeń, jeszcze więcej przyjemnych uszczypliwości – ta powieść idealnie komponuje się z latem!
_____ 
Recenzja we współpracy z Wydawnictwem Czwarta Strona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger