„ZE ZŁOŚCI” – KATARZYNA BONDA | Bezwzględny, rasowy, nieobliczalny i wyraźnie niebezpieczny!

Władza, polityka, pieniądze i szaleństwo uzależnień – te motywy wielokrotnie pojawiają się w kryminałach, tworząc osobliwą, intensywną i przede wszystkim zawiesistą atmosferę zbrodni. W cyklu kryminalnym z Jakubem Sobieskim, Katarzyna Bonda tworzy właśnie taki klimat – tajemniczy, mglisty i niedopowiedziany, a jednak solidny i mocno zajmujący. I tak jak rozpoczynająca serię książka O włos przenika bulwersującym światem sutenerów i nierządu, tak jego kontynuacja, ubrana w znaczący tytuł Ze złości, prezentuje nieujarzmiony portret ludzkiej nienawiści.

Tu nie ma miejsca na subtelną przestrzeń obyczajową, w zamian czytelnik wchodzi do strefy mocnego kryminału, w której niebezpieczeństwo czyha dosłownie na każdym fabularnym rogu. Pociągający świat gier hazardowych, luksusów i pieniędzy, w tym przesiąknięte brudem więzi polityczne i biznesowe, w odczuciu wręcz mafijne – nieustannie czuje się tu smak ryzyka, wyczuwa się też odór przerażającej zbrodni. Bo przecież to zabójstwo w popularnym kasynie rozpoczyna bieg wydarzeń. I to zabójstwo sprzed dwudziestu lat, za które skazana została ówczesna krupierka, obecnie dochodząca niewinności i walcząca o odszkodowanie za spędzenie niemal dwóch dekad w więzieniu.

Ta historia intryguje i odczuwalnie trzyma w napięciu, tym bardziej, że nie ma tu przypadkowych postaci, każdy zdaje się mieć coś za pazuchą, każdy skrywa jakąś tajemnicę i wreszcie każdy wzbudza choć śladowy cień podejrzliwości. Fabuła zauważalnie jest złożona i wielowarstwowa, stara sprawa regularnie wraca w dialogach, wręcz przenika bieżące wydarzenia, stając się ich nieodłączną częścią – detektyw Sobieski wrzyna się w nieprzyjemne szemrane środowisko, chłonie siłę kobiecej nienawiści, próbuje zdefiniować emocje wszystkich zaangażowanych osób. Powiązania osobiste i rodzinne nie są bowiem bez znaczenia – autorka nie zapomina o burzliwym i mocno nieprzewidywalnym charakterze największych, choć często niewidocznych gołym okiem uczuć.

Bezwzględny, rasowy, nieobliczalny i wyraźnie niebezpieczny – tak wygląda uzależniający świat hazardu, do którego wkracza nieprzejednany detektyw Jakub Sobieski. I taki jest obraz, który nieuchronnie wypełnia wyobraźnię czytelnika. Katarzyna Bonda ponownie tworzy gęstą esencję przerażenia, budując tym samym konkretny, zaskakujący i niezaprzeczalnie męski kryminał! Tytuł tej powieści nie jest przypadkowy – to właśnie niszczycielski ton ludzkich emocji okazuje się tu najgroźniejszą amunicją. Ze złości to książka stworzona dla miłośników mocnych wrażeń.
_____
Recenzja we współpracy z Wydawnictwem MUZA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger