„OTO JAK KOŃCZY SIĘ ŚWIAT” – JEN WILDE | Thriller pełen podejrzanych gestów i mocno niepokojących scen!

Bale maskowe od lat przywodzą na myśl nieprzeciętne wydarzenie towarzyskie. Przepiękne długie suknie, usztywnione postawy, tajemnicze rozmowy, pozłacane maski i ukradkiem ujawniające się twarze. To także idealna przestrzeń dla intryg i enigmatycznych słów, może nawet dla poważnego przestępstwa. Jen Wilde wkrada się w ten motyw z dużą zuchwałością, ociera się nie tylko o balową elegancję, ale też o niespodziewane morderstwo. Oto jak kończy się świat to powieść szalona i z pewnością nieobliczalna, ale też niezwykle wciągająca.

Tu od początku wyczuwa się nieco zawiesisty klimat – nasączony nowojorskim snobizmem i aurą elitarnej akademii, ewidentnie zróżnicowany w perspektywie głównej bohaterki. Bo przecież udział w corocznej maskaradzie zdaje się być dostępny jedynie dla wąskiego grona, z pewnością nieosiągalny dla studiującej dzięki stypendium Waverly. Mimo to, dziewczynie udaje się fartem wedrzeć w zagadkową imprezową otchłań – w nieswoim stroju i w nieswojej masce, a jednak w zgodzie z własnym dyskretnym planem. Tu zaczyna się iście niebezpieczna część powieści, autorka zaczyna przywoływać zeszłoroczne wspomnienia oraz zakończony bez wyjaśnienia romans, inauguruje też brutalną zbrodnię, konspiracyjne grupowe zachowania i nieokiełznany prognozą ogólnokrajowy blackout, w mojej opinii akcent mocno zaskakujący. Tak tworzy się atmosfera niepokoju – nasączona ciemnością fabrycznych korytarzy, dziwnymi dźwiękami, upominającym się strachem i przeszywającą niepewnością zdarzeń. Ten katastroficzny scenariusz może doprowadzić do różnych zakończeń – tu nie ma miejsca na oczywistość fabularną. W zamian utrwala się bezwzględność charakterów pragnących dotknąć piedestału władzy – zanurzonych w egoistycznej nieczułości, fanatycznych i nieprzejednanych.

Szalenie intrygujący, zagadkowy i nieobliczalny – thriller pełen podejrzanych gestów i stricte niepokojących scen. Jen Wilde zmyślnie zaszywa się w nieprzeciętnej narracji młodej queerowej bohaterki – pozwala jej wkraść się w bezwzględność elitarnej akademii, wedrzeć się w euforię corocznej maskarady, poczuć namacalny strach i zdefiniować pozerstwo nowojorskich bogaczy, wgryźć się także w katastroficzną przestrzeń zdarzeń i skonfrontować z szeptem romantycznej przeszłości. To powieść nasączona wonią tajemnicy, prowokacji i niebezpieczeństwa – w każdej stronie enigmatyczna i mocno alarmująca.
_____ 
Współpraca reklamowa z Books4YA (Zielona Sowa)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger