BIULETYNKA | SIERPIEŃ 2016

Literacki lipiec krążył terytorialne blisko miejscowości turystycznych, promując czytelnictwo wśród turystów i miejscowych. Czy sierpień zapowiada się równie wakacyjnie? Przekonajcie się sami. Przed Wami kolejna odsłona Biuletynki, w której znajdziecie krótkie podsumowanie lipca, kalendarium zbliżających się atrakcji literackich, a na koniec przeczytacie o blogu, który naprawdę warto poznać. Życzę przyjemnej lektury!


LIPIEC OKIEM CZYTELNIKA


NAD MORZE Z KSIĄŻKĄ! BO #TUCZYTAMY
W dniu 9 lipca w Sopocie odbyła się czwarta edycja corocznych spotkań nad morzem, w których udział wzięli zarówno blogerzy książkowi, jak i autorzy. Relacje poszczególnych uczestników znajdziecie na stronie wydarzenia.

LITERACKI WOODSTOCK
W dniach 28-29 lipca we Wrocławiu odbył się Literacki Woodstock. W pierwszy dzień festiwalu miała miejsce gala wręczenia nagród Dyskusyjnych Klubów Książki, a gościem specjalnym była hiszpańska pisarka i dziennikarka Rosa Montero. W drugim dniu wydarzenia uczestnicy festiwalu mieli okazję do spotkania Olgi Tokarczuk oraz samego Ildefonso Falconesa. Relacja z pierwszego i drugiego dnia Literackiego Woodstocku znajduje się na stronie wydarzenia.

NADMORSKI PLENER CZYTELNICZY
Ostatni weekend lipca przyświecał Nadmorskiemu Plenerowi Czytelniczemu, który odbył się w Gdyni. Wydarzeniu towarzyszy około 60 wydawnictw, a także kilkudziesięciu znanych autorów. Pierwsze opinie czytelników znajdziecie na stronie wydarzenia.NAJBLIŻSZE KALENDARIUM

http://www.tvp.pl/polonia/v4tvppolonia/v4patronaty-tvp-polonia/xxv-swiatowy-festiwal-poezji-marii-konopnickiej/25679984
XXV ŚWIATOWY FESTIWAL POEZJI MARII KONOPNICKIEJ
Od 4 do 7 sierpnia w Przedborzu odbędzie się XXV Światowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej. W poprzednich edycjach w festiwalu uczestniczyło około 9 tys. osób z 64 krajów świata. Celem wydarzenia jest m.in. popularyzacja twórczości Marii Konopnickiej. Więcej o wydarzeniu przeczytacie tutaj.

WEEKEND Z LITERATURĄ W KRAKOWSKIM MOCAK-U
W weekend 6-7 sierpnia w krakowskim MOCAK-u odbędzie się kolejna edycja Weekendu z literaturą. Planowanych jest wiele atrakcji, od różnych warsztatów po dyskusje eksperckie. Więcej przeczytacie na stronie wydarzenia.

http://www.literackisopot.pl/LITERACKI SOPOT
W dniach 18-21 sierpnia w Sopocie odbędzie się piąta edycja wydarzenia Literacki Sopot. Celem festiwalu jest promocja literatury i czytelnictwa wśród mieszkańców Trójmiasta, a także wśród turystów odwiedzających nadmorskie miasto. Tematem wiodącym piątej edycji Literackiego Sopotu będzie literatura izraelska. Więcej o wydarzeniu znajdziecie tutaj.


LETNI KIERMASZ KSIĄŻEK W KRAKOWIE
W dniach 22-26 sierpnia w Krakowie planowany jest letni kiermasz książek, na który zaprasza Biblioteka Klubu Kuźnia. Przy stolikach na tarasie od strony wejścia do czytelni będzie możliwość zakupienia książek w umiarkowanych cenach, już od jednej złotówki.Źródło informacji tutaj.
https://www.facebook.com/Noc-Poet%C3%B3w-146002665807184/
VI KORYTOWSKA NOC POETÓW W CHOSZCZNIE
W dniach 26-27 sierpnia w Choszczeńskim Domu Kultury odbędzie się VI Korytowska Noc Poetów. Szczegółowy program wraz z pozostałymi informacjami znajdziecie na stronie wydarzenia.SPOTKANIA AUTORSKIE
  • 7 sierpnia w Inowrocławiu, spotkanie poświęcone Jerzemu Wróblewskiemu [SZCZEGÓŁY]
  • 8 sierpnia w Kluczborku z Anną Filiks [SZCZEGÓŁY]
  • 9 sierpnia w Warszawie z Barbarą Wachowicz [SZCZEGÓŁY]WYBRANE ZAPOWIEDZI

03.08.2016 – Simon Beckett – Zimne ognie 
Kate to spełniona zawodowo londyńska singielka. Jest jednak bardzo samotna – niedawno rozstała się z partnerem, a jej jedynymi przyjaciółmi są Lucy i jej mąż. Marzy też o dziecku. Wkrótce poznaje przystojnego mężczyznę, z którym jest jej coraz lepiej. Gdy zachodzi w ciążę i pragnie wyznać mu tę nowinę, on nagle znika bez śladu... Okazuje się, że jej kochankiem był psychopata, podający się za psychologa Alexa Turnera, który na dodatek porywa jej najlepszą przyjaciółkę... 

03.08.2016 – Colleen Hoover, Tarryn Fisher – Never, never 
Czasem wspomnienia mogą być gorsze niż zapomnienie. Charlie i Silas są jak czyste karty. Nie wiedzą, kim są, co do siebie czują, skąd pochodzą ani co wydarzyło się wcześniej w ich życiu. Nie znają swojej przeszłości. Pomięte kartki, tajemnicze notatki i fotografie z nieznanych miejsc muszą im pomóc w odkryciu własnej tożsamości. Ale czy można odbudować uczucia? Czy można chcieć przypomnieć sobie... że ma się krew na rękach? A jeśli prawda jest tak szokująca, że tylko zapomnienie chroni przed szaleństwem? Umysły Silasa i Charlie pełne są mrocznych tajemnic. 

17.08.2016 – Hubert Hender – Kolejność 
W mrokach Dolnego Śląska komisarz Iwanowicz szuka sprawcy krwawych morderstw. Jedyną wskazówką są ponumerowane ciała. Kto będzie następny? Gęsty mrok dolnośląskich kopalń. Jeden z górników pracujący w Kowarach zostaje bestialsko zamordowany w zupełnych ciemnościach. Mężczyzna nie potrafi zidentyfikować oprawcy, nie jest w stanie uciec, a jego ostatnim uczuciem jest obezwładniający strach. Wkrótce pojawiają się następne ciała, wszystkie ponumerowane w osobliwy sposób. Do śledztwa zostają przydzieleni komisarz Iwanowicz z jeleniogórskiej komendy i jego młodszy kolega, podkomisarz Gawłowski. Próbują ustalić, kto brutalnie zabija kolejnych mężczyzn i desperacko starają się przerwać ponury cykl. Iwanowicz, dręczony wspomnieniami, od których nie jest w stanie uciec, prowadzi śledztwo po omacku. We wszechobecnym mroku pobłyskują jedynie niewyraźne światła okolicznych miast. 

17.08.2016 – Dorit Rabinyan – Żywopłot 
To, co zaczyna się w chłodzie wczesnej zimy w Nowym Jorku, kończy się w szczycie oślepiającego słońcem lata na plaży w Jaffie. Przypadkowe spotkanie łączy ze sobą losy dwojga obcych ludzi: Liaty, młodej Izraelki z Tel Awiwu i Hilmiego, Palestyńczyka urodzonego w Hebronie. Podczas pewnej mroźnej zimy z dala od domu, na zaśnieżonych ulicach Nowego Jorku, stęsknieni za bliskowschodnim słońcem, Liat i Hilmi znajdują sobie miejsce zarezerwowane tylko dla nich, ich własny, intymny świat, przeznaczony tylko dla nich dwojga. W mrocznych zakątkach oraz w szczelinach życia rzeczywistość jednak dopada ich pod postacią ich izraelskich rówieśników i warczy na nich groźnie. Ich skomplikowana historia, pełna zwrotów i namiętności, podąża za nimi nawet wtedy, gdy każdy z nich próbuje pójść własną drogą - Liat wraca do Tel Awiwu, a Hilmi do wsi Jifna, na północ od Ramallah. To historia, która nigdy się nie kończy. Nagroda Bernsteina 2015 - jedna z najważniejszych nagród literackich w Izraelu. 

31.08.2016 – Remigiusz Mróz – Immunitet 
Najmłodszy w historii sędzia Trybunału Konstytucyjnego zostaje publicznie oskarżony o zabójstwo człowieka, z którym nic go nie łączy. Ofiara pochodzi z innego miasta i nigdy nie spotkała swojego rzekomego oprawcy, mimo to prokuratura zaczyna zabiegać o uchylenie immunitetu. Spisek na szczytach władzy? Polityczna zemsta? A może sędzia jest winny? Oskarżony zwraca się o pomoc do znajomej ze studiów, Joanny Chyłki. Nie wie, że prawniczka, która niegdyś brylowała w salach sądowych, teraz zmaga się z chorobą alkoholową i upiorami z czasów młodości. Razem zaczynają odkrywać tropy prowadzące do miejsc, gdzie zasady prawa nie sięgają… 

Zarówno te, jak i wszystkie zbliżające się premiery, znajdziecie na: http://datapremiery.pl/ksiazki/ 


ZABAWA MIESIĄCA
W poprzednim numerze Biuletynki była możliwość rozwikłania zagadki obrazkowej. Hasłem rebusu był tytuł powieści: "Pierwsza przychodzi miłość". W tym numerze zapraszam na zagadkę słowną, której rozwiązaniem również będzie tytuł nadchodzącej premiery. Dwóch polskich autorów szykuje dla czytelników coś, co określane jest mianem: "Dalej niż kryminał, głębiej niż dokument". Jaki to tytuł? Samogłoski są już widoczne, reszta należy do Was :) Powodzenia!

POLECAM BLOG
W tym miesiącu proponuję poszerzenie horyzontów i zajrzenie na bloga, który zaskakuje nawet jego autorkę. Tytuł mógłby wskazywać na iście kulturalne fundamenty jego założenia, ale tematycznie potrafi wyskoczyć nawet poza burtę standardowej kultury, zahaczając o wątki typowo społeczne. W tym numerze Biuletynki polecam stronę Oko na kulturę.
https://okonakulture.pl/
Autorka bloga zachęca czytelników do pięknej podróży po fascynujących książkach, emocjonujących filmach i niesamowitych wystawach. Odpowiednio dobrana grafika idealnie komponuje się z wizerunkiem strony, co świadczy o profesjonalnym podejściu do pasji, jaką jest z pewnością blogowanie. Każdy wpis zdaje się kipieć rzetelnością i zachęca do lektury wartościowymi tekstami. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji sprawdzić, czym jest Oko na kulturę, koniecznie to nadróbcie. Zapraszam i polecam z pełną świadomością.


Sierpień okazuje się mniej bogaty w wydarzenia typowo literackie, ale w niektórych regionach Polski będzie możliwość skosztowania literatury na świeżym powietrzu. Wybieracie się na jakieś wydarzenia? Na jakie zapowiedzi książkowe najbardziej czekacie?


Serdecznie pozdrawiam i życzę miłej lektury!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger