„LATO DO WYNAJĘCIA” – KAROLINA WILCZYŃSKA | Książka otulona dojrzałością bohaterów!

Nie każdy staruszek jest żywiołowy. Starość ogólnie przywodzi na myśl mało przyjemne obrazy, często kojarzy się z utratą zdrowia, samotnością lub trudną do zaakceptowania niedołężnością. Ale czy jesień życia zawsze musi oznaczać osianą przewlekłą chorobą bierność? Karolina Wilczyńska świadomie kwestionuje seryjne przeświadczenia, w swojej najnowszej powieści Lato do wynajęcia podejmuje wręcz fabularną walkę ze stereotypowym myśleniem o ludziach starszych, pięknie udowadniając, że w złotym wieku również można się rewelacyjnie bawić.

Ta historia rozczula od pierwszych stron. Autorka przedstawia czytelnikowi pięciu dziarskich seniorów, którzy w związku z przerwą wakacyjną na wspólnie obranym uniwersytecie trzeciego wieku, podejmują się szalonego zadania – dają ogłoszenie w lokalnej prasie, oferując innym swoje towarzystwo na lato. I takim sposobem odbiorca wyrusza w pięć niesamowitych podróży, akompaniując naprzemiennie każdemu z bohaterów, stając się nie tylko uczestnikiem mniej lub bardziej rodzinnych wakacji, ale też powiernikiem myśli i obserwatorem zaskakująco wymownych rozmów. Tak skonstruowana fabuła niewątpliwie robi wrażenie, pozwala poznać wiele różnych osobowości, wkradać się regularnie w ich zagubione życiorysy i szukać rozwiązania dla ich skołatanej duszy. To właśnie motywacyjny wydźwięk powieści staje się jej największym atutem.

Każdy z seniorów trafia w inne miejsce, każdy zatem napotyka inną sytuację swoich współtowarzyszy – autorce modelowo udaje się wykreować problemy współczesnego społeczeństwa. Bo chociaż głównymi kreacjami są tutaj starsi ludzie, nie ma najmniejszej wątpliwości, że jest to historia dla każdego – opowiada bowiem o ludziach w różnym wieku, mierzących się też z różnymi wyzwaniami życia. Trudne relacje nastolatka z rodzicami, zagorzały pracoholizm, niezdrowa więź matki z córką, pozbawione dawnego blasku małżeństwo – to tylko wybrane obszary, w które ze śmiałością i odwagą starszego pokolenia, ingerują pragmatyczni życiowo bohaterowie. I robią to w sposób niesamowity, momentami mało uprzejmy, szalony lub wręcz konspiracyjny, ale z pewnością pomysłowy i finalnie efektywny – wyraźnie dzielą się swoim doświadczeniem, przypominając przy tym ważne normy oraz zachowania godne naśladowania.

Książka otulona dojrzałością bohaterów, odczuwalnie nasączona też smakiem gorącego lata! Niby jedno tajemnicze Lato do wynajęcia, a jednak scala fabularnie pięć wyjątkowych podróży! Niezwykle pogodna i budująca, a przy tym zaskakująco potrzebna powieść, która idąc w ślad szalonego pomysłu dziarskich seniorów, przywołuje najważniejsze wartości, inspiruje do szerzenia dobrych zachowań i regularnie poprawia humor. A jednocześnie wprawia w niesamowicie wakacyjny klimat. Historia idealna na lato. Idealna na prezent. Idealna dla każdego miłośnika dobrych uczuć.
_____ 
Recenzja we współpracy z wydawnictwem Czwarta Strona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger