„ZAKRĘCENI” – TOMASZ JASTRUN | Zaskakująco trafne odzwierciedlenie nastoletniej rzeczywistości!

Nastoletnia miłość często rządzi się swoimi prawami. Stymulowana codziennie nowymi bodźcami, staje się nierzadko centrum młodzieńczego wszechświata, nie pozwala wyrwać się myślom w żadną inną stronę, zamykając się skrycie w przeładowany emocjami kokon sercowych rozterek. I właśnie tak zagubione kreacje przedstawia Tomasz Jastrun w swojej niecodziennej opowieści Zakręceni. Dostrzegalnie krótka, zaledwie dwustustronicowa książka, okazuje się fabularnym odbiciem szaleństwa dojrzewających serc.

Autor robi coś niesamowitego – świadomie zagląda do środka dwóch nastoletnich dusz, aby idąc w ślad ich zaskakująco obrazowych przemyśleń, prowadzić czytelnika przez pokręcony świat młodego pokolenia. Odbiorca najpierw poznaje jego – szesnastolatka zakochanego w ekspedientce z osiedlowego sklepu, później także ją – dziewiętnastoletnią kobietę, która nie pierwszy już raz staje na rozstaju własnych uczuć. Dwie różne ścieżki życiowe, dwa niecodzienne monologi i cały wachlarz szalonych emocji, które nieuchronnie zdają się pogłębiać jarzmo młodzieżowych nieszczęść. Pierwsze zauroczenia, ślepe miłości i średnio udane zbliżenia fizyczne, ale też poważne zawody sercowe, urastające nierzadko do najbardziej traumatycznych wspomnień.
Nie tylko pokłosie romantycznych uniesień staje się fundamentem tej historii. Obszernie potraktowane są także inne sfery nastoletnich obserwacji, w tym relacje z rodzicami niesionymi utartym konserwatyzmem lub brutalną dla młodego człowieka obojętnością, ukrywane przed światem samookaleczanie, strach przed nieznanym, potrzeba ucieczki i podejmowanie nowych wyzwań, także brak akceptacji własnego ciała oraz nawiązywanie tajemniczych znajomości. Jak na tak krótką powieść, autorowi udaje się zadbać o bogatą i przede wszystkim odczuwalnie wartościową treść – nie są to bowiem przypadkowe hasła, a raczej autentyczne problemy, z którymi młodzi ludzie nierzadko muszą zetrzeć się w pojedynkę. To właśnie tak kształtują się doświadczenia w niełatwym okresie dojrzewania.

Zaskakująco trafne odzwierciedlenie nastoletniej rzeczywistości! Zakręceni to zaledwie dwustustronicowa historia, przedstawiona w osobliwej formie. Dwa wartościowe monologi – nieprzeciętne rozważania zagubionego szesnastolatka, wyraźnie szukającego fizycznego spełnienia, a także przemyślenia dziewiętnastoletniej kobiety, która w efekcie mało udanych związków, nie potrafi zaakceptować własnego ciała. Tomasz Jastrun świadomie obnaża najbardziej traumatyczne decyzje młodego pokolenia, sięga do najciemniejszych zakątków młodzieńczej wrażliwości, przekazuje tym samym nie tylko ekspresję dojrzewających emocji, ale też materiał do solidnej refleksji.
_____ 
Recenzja we współpracy z wydawnictwem Czarna Owca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger