„UWAŻAJ, CZEGO PRAGNIESZ” – ADELE PARKS | Ekspresyjny pokaz najgorszych ludzkich przywar.

Główna wygrana w lotto. Marzenie wielu ludzi – pięknie działające na wyobraźnię, często wizualizowane za pomocą ekskluzywnych aut, zachwycających rezydencji czy też luksusowych wakacji. Takie wyobrażenia nierzadko gwarantują też chwilę zaskakującej ulgi, pozwalają zobaczyć siebie w innej scenerii, przez pryzmat bogactwa uznawanej za lepszą, ale czy na pewno obrazy te bliskie są realnej wizji? Mało kto może się o tym przekonać, ale dzięki Adele Parks czytelnicy właśnie mogą poznać takich „szczęśliwców”. Bohaterowie powieści Uważaj, czego pragniesz idealnie odzwierciedlają ciężar, jakim niewątpliwie jest zbyt duży zastrzyk pieniędzy.

Angielska autorka świadomie wgryza się w mało wygodny temat – zestawia bowiem marzenia z niewyobrażalną siłą ludzkiej chciwości. Przedstawiając najgorsze cechy człowieka, w tym przede wszystkim bolesną arogancję i skrajny w odczuciu materializm, rysuje obraz destrukcyjnego zła, jakie może narodzić się w obliczu pozornie niezwykłego wydarzenia, jakim bez wątpienia jest wygrana dużych pieniędzy. Jak się okazuje, bogactwo to nie tylko rozkoszna harmonia finansowa, ale też próba największych uczuć, w tym przyjaźni, miłości, nawet rodzicielstwa. To także porządny trening woli oraz prawdziwy egzamin z ludzkich wartości – w obliczu fortuny człowiek zmienia się bowiem nieuchronnie, od nowa klasyfikuje swoje potrzeby, możliwości i życiowe cele. Pozornie nadal zostaje sobą, a jednak czuje szaleństwo nowej rzeczywistości.

Trudno tu znaleźć bohatera o całkowicie czystym sumieniu, a jednak czytelnik mimowolnie utożsamia się z Lexi. Nieoceniona okazuje się tu narracja pierwszoosobowa, która pozwala na bieżąco analizować przemyślenia głównej bohaterki, umożliwia też obserwację kolejnych działań oraz akceptację decyzji, nawet tych podjętych pod wpływem zamroczonego sytuacją otoczenia. Postawy większości pozostałych kreacji celowo zbudowane są tak, aby odbiorca wyraźnie dostrzegł ich słabości, w tym nieludzką wręcz pazerność, skrywaną w głębi agresję, bolesne zdrady, kłamstwa oraz dojmujący brak przyzwoitości. To właśnie te cechy ujawniają się tu najbardziej i to one sprawiają, że czytelnik obserwuje zdarzenia z tak dużym zainteresowaniem.

Ekspresyjny pokaz najgorszych ludzkich przywar. Brutalna chciwość, parszywe kłamstwa, egoizm oraz nasączony zdradą brak lojalności – to właśnie tak destrukcyjne cechy tworzą scenariusz tej powieści. Uważaj, czego pragniesz to przede wszystkim dramat obszyty kanwą ludzkich słabości, książka zaskakująco refleksyjna, ale też mocny thriller, którego smak ujawnia się w finalnych scenach. Adele Parks świadomie konfrontuje piękno marzeń z bezwzględną rzeczywistością, pozostawiając czytelnika z widocznym przerażeniem – dla druzgocącej prawdy, jaką fabularnie wyrwała z ludzkiej duszy.
_____ 
Recenzja we współpracy z Wydawnictwem Kobiecym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger