„MOTYL NOCY” – B.M.W. SOBOL | Zmyślnie zanurzona w zmierzchu obezwładniającej tajemnicy!

Naznaczona beznamiętną przyzwoitością, a zatem wizualnie mocno uładzona i zdystansowana, nierzadko kojarzona z wymuszoną poprawnością – epoka wiktoriańska jawi się w literaturze jako czas bardzo zachowawczy w kontakcie międzyludzkim, a jednak swym doborowo eksponowanym kamuflażem, zdaje się tworzyć emocjonalny posag Pandory – szamoczący się w ciszy od nacisku tłamszonych pragnień. B.M.W. Sobol pięknie obrazuje tuszowany przez struchlałe serca stan ówczesnych kobiet – pozwalając odbiorcy spacerować śladem skreślonych w dawnym notatniku słów, przy okazji ujawnia smak przeszywającej intrygi. Motyl nocy to powieść niezwykle klimatyczna i zagadkowa, a przez to także szalenie frapująca.

Czytelnik wyrusza w tę podróż z oczami szeroko otwartymi – zaintrygowany wkrada się bowiem do wytwornej, choć odczuwalnie zawiesistej i tym samym nieodgadnionej rezydencji, aby pod surowym okiem państwa Edwards, zapoznać się z główną bohaterką tej niecodziennej historii. Birde to dziewczyna świeżo przyjęta do służby – w towarzystwie nadzwyczaj skromna, taktowna i kurtuazyjna, wyraźnie zamknięta w świecie dyskretnej obserwacji otaczających ją zdarzeń, a jednak sukcesywnie rozbudzająca się na nowe znajomości, na przyjaźnie, także na dawne sekrety, które z coraz bardziej nachalną śmiałością, chcą ujrzeć światło dzienne. Wszystko za sprawą zagadkowego pamiętnika, spisanego niegdyś szczerością głębokich uczuć, obecnie poddawanego dogłębnej interpretacji, zauważalnie owładniętego pokłosiem mrocznej tajemnicy. Karty zapisane ewidentnie kobiecą ręką, wkradają się w rytm bieżących wydarzeń, aby nie tylko nadać im zuchwałej soczystości fabularnej, ale też uruchomić skrywane wcześniej zmysły. I nieuchronnie formułują myśl o tytułowym Motylu nocy, czyniąc tę przygodę jeszcze bardziej mglistą i nieprzeniknioną, jakby umyślnie zatopioną w potrzebie scenicznych domysłów.

Nastrojowa, niepokojąca i enigmatyczna, a przy tym żarliwie domagająca się nieprzerwanej atencji. Motyl nocy to opowieść zmyślnie zanurzona w zmierzchu obezwładniającej tajemnicy, inscenizacyjnie portretująca duszące konwenanse wiktoriańskiej Anglii, eksploatująca odwagę i piękno kobiecej przyjaźni, jednocześnie utrwalająca społecznie zdławione potrzeby ludzkiej wrażliwości. Inspirowana głosem autentycznych zdarzeń, staje się historią niesamowicie intrygującą i charyzmatyczną – swym dramatycznym finałem, zapada w pamięci niemal filmowo, z pewnością esencjonalnie i bardzo przekonująco.
_____ 
Współpraca reklamowa z Wydawnictwem LIRA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger