„MOST POMIĘDZY SŁOWAMI” – MAŁGORZATA GARKOWSKA | Przesiąknięta goryczą powojennej nieczułości partyjnej.

Czas niespokojnej powojennej goryczy. Nasączony esencją pozorowanej wolności, w swej konspiracyjnej codzienności mocno tajemniczy i niepokojący, w sercach poturbowanych życiem obywateli nadal niesiony nadzieją oraz pięknem kojącej miłości. To właśnie tak sensoryczny klimat buduje Małgorzata Garkowska w niezwykle poruszającej powieści Most pomiędzy słowami. Kontynuacja Wyboru matki fabularnie wkracza do zaciekawionej wyobraźni, aby krocząc śladem naszkicowanych wcześniej scen, zobrazować dalszą część tej wyjątkowej sagi historycznej.

Polska Ludowa niezaprzeczalnie uwierzytelnia tu własną bezwzględność. W świetle codziennej propagandy nakazuje przybierać twarzom właściwe maski, każe mówić głosem partyjnej zgodności i poruszać się krokiem wygodnym dla władzy. Odbiorca przemierza ten scenariusz z dużą trwogą, niejednokrotnie stając się obserwatorem zdarzeń niechcianych, wręcz wizualnie brutalnych i przygnębiających, dostrzegalnie nacechowanych parszywą niesprawiedliwością. A przy tym portretowo symbolizujących surowy smak ówczesnej rzeczywistości – wyraźnie zgaszony i mocno przytłaczający, momentami wręcz jawnie odarty z resztek godności. Czytelnik doświadcza tego szczególnie w trakcie przesłuchań – scenicznie napełnionych wymownym bólem, bezkompromisowych i agresywnych, odczuwalnie budzących wrażeniową grozę. Takie epizody dokumentnie zapisują się w ludzkiej pamięci. Podobnie jak naruszony tu esencjonalnie motyw nieziszczalnego marzenia o macierzyństwie – tak upragnionym, a jednak tak drastycznie odległym. Tu ewidentnie nie miejsca na łatwe emocje, nawet bliskość zdaje się być wielokroć dyktowana strachem i niepewnością. Złaknionym bohaterom incydentalnie udaje się jednak ukraść sceny potrzebnej im namiętności – pod osłoną nocy, w zarzewiu domowej ciszy, łapią chwile na zbawienną niekiedy harmonię intymnych doznań.

Niezmiennie piękna, sugestywna i niepokojąca, inscenizacyjnie przesiąknięta goryczą powojennej nieczułości partyjnej. Most pomiędzy słowami składa się w dramatyczną sekwencję zdarzeń z udziałem znanych już kreacji – to przecież kontynuacja mocno poruszającego Wyboru matki. Historia znamiennie przygnieciona bezwzględnością władzy ludowej, osaczona przeszywającą aurą brutalnej w treści konspiracji, fabularnie zatem traumatyczna i nieobliczalna. Małgorzata Garkowska nie szczędzi trudnych emocji – niepodważalnie pozostawia w sercach żywe blizny, ale jednocześnie daje nadzieję na piękno krzepiącej miłości.
_____ 
Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Flow

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją opinię :) Każdy komentarz jest dla mnie wartościowy i pozwala mi się stale rozwijać. Pozdrawiam i zapraszam jak najczęściej.

PATRONAT MEDIALNY

Copyright © 2016 Mozaika Literacka , Blogger